مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1679 -تاریخ انتشار : شنبه 06 تیر 1394 -ساعت : 14:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آخرین وضعیت طرح استانی شدن انتخابات مجلس+ نظر دولت، مجلس و شورای نگهبان

مازندمجلس گزارش می‌دهد؛

آخرین وضعیت طرح استانی شدن انتخابات مجلس+ نظر دولت، مجلس و شورای نگهبان

اختصاصی مازند مجلس: مقیمی نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مازندمجلس، با بیان اینکه طرح استانی شدن انتخابات مجلس، پس از بررسی‌های لازم، هفته گذشته در مجلس تصویب شد، اظهار کرد: این طرح در شورای نگهبان در حال بررسی است.

اختصاصی مازند مجلس :یکی از موضوعات مهم کشور در ماه‌های اخیر، انتخابات مجلس دهم و مسائل پیرامون آن است که طبیعتا فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور را تحت تاثیر خود قرار داده. در این میان، طرح استانی شدن انتخابات که از طرف نمایندگان مجلس مطرح شده بود، فضای تازه‌ای را ایجاد کرد. اگرچه این طرح در خود مجلس مخالفانی داشت اما اکثریت نمایندگان موافق چنین طرح بودند و در ادامه توانستند با بررسی بیشتر و رفع برخی ضعف‌ها و همراه کردن برخی نمایندگان مخالفان، این طرح را در مجلس تصویب کنند و منتظر نظر شورای نگهبان باشند.

 

شورای نگهبانی این طرح را نیازمند بررسی بیشتر می‌دانست. در آخرین نشست خبری، ابراهيميان سخنگوی این شورا از برخی ايرادات از جمله اصل 65 قانون اساسی که مربوط به تحميل هزينه‌ها و همچنین اصل 62 قانون اساسی خبر داد و آن را مانع تایید این طرح عنوان کرد و آن را برای این دوره از انتخابات مجلس رد کرد.

در این میان گویا دولت از ابتدا مخالف استانی شدن انتخابات حداقل در انتخابات پیش رو بود، اما در ادامه نظرشان نسبت به این طرح جلب شد و حتی لایحه‌ای نیز در مورد استانی شدن انتخابات به مجلس ارائه دادند که به گفته رحمانی فضلی لایحه‌ای جامع‌تر و کامل‌تر است.

 در همین راستا برآن شدیم آخرین اظهارنظر دولت، مجلس و شورای نگهبان، را درباره این طرح به اختصار بیان کنیم:

مقیمی: طرح در شورای نگهبان در حال بررسی است

دکتر مقیمی نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مازندمجلس، با بیان اینکه طرح استانی شدن انتخابات مجلس، پس از بررسی‌های لازم، هفته گذشته در مجلس تصویب شد، اظهار کرد: این طرح در شورای نگهبان در حال بررسی است.

وی با اظهار اینکه مجلس تا حد امکان سعی کرد تا ضعف‌های احتمالی این طرح را برطرف کند، افزود: البته دولت نیز قرار است لایحه‌ای در این باره به مجلس ارائه کند که تاکنون ارائه نکرد.  

 

وزیرکشور: لایحه دولت درباره انتخابات مجلس، جامع‌تر و کامل‌تر است

عبدالرضا رحمانی فضلی در گفتگو با خبرگزاری مجلس، از تلاش هیات دولت برای تدوین و تصویب لایحه استانی شدن انتخابات و ارائه آن به مجلس خبر داد و گفت: امیدواریم لایحه دولت در این رابطه تا زمان برگزاری انتخابات مجلس تنها در مورد استانی شدن انتخابات پارلمان است، اما لایحه دولت درباره انتخابات مجلس، جامع‌تر و کامل‌تر است.

 وی در تشریح نقاط ضعف و قوت طرح استانی شدن انتخابات مجلس، افزود: دولت نسبت به طرح اولیه استانی شدن انتخابات مجلس مخالف بوده، اما سپس اصلاحاتی در این بخش صورت گرفته که در نهایت، نظر دولت به آن مثبت شد.

 

نمایندگان اطلاعات کافی درباره لایحه دولت ندارند

یکی دیگر از نمایندگان مجلس، محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری ملت، با اشاره به تلاش هیات دولت برای تدوین و تصویب لایحه استانی شدن انتخابات و ارائه آن به مجلس قبل از برگزاری انتخابات مجلس دهم، گفت: با توجه به آغاز روزشمار برگزاری انتخابات مجلس دهم، در صورتی که دولت هرچه سریعتر لایحه مذکور را به پارلمان ارائه کند، مجلس آن را تا پایان شهریور بررسی و تصویب می‌کند.

نماینده مردم کرج در مجلس، ادامه داد: رویکرد نمایندگان در کل نسبت به لایحه استانی شدن انتخابات مجلس مثبت است و پارلمان آمادگی دارد که در اسرع وقت این لایحه را مصوب کند.

وی درباره لزوم برگزاری نشست‌های مشترک میان اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، مجلس با وزارت کشور برای بررسی لایحه استانی شدن انتخابات تاکید کرد و گفت: البته نمایندگان اطلاعات کافی درباره این لایحه ندارند، از این‌رو برگزاری چنین نشست‌هایی می‌تواند به شفافیت موضوعات کمک شایانی کند.

 

پس ازگذشت یک هفته از تصویب این طرح در مجلس و ارائه آن به شورای نگهبان، هنوز این شورا و مسئولان آن اظهارنظر رسمی در این باره انجام نداد. گویا جدیت مجلس‌نشینان و بررسی مجدد و تغییرات احتمالی آن، به گونه‌ای بوده که شورای نگهبان را از اظهارنظر زودهنگام بازدارد و برای تایید یا رد آن بررسی بیشتری انجام دهد. بهرحال در صورت رد آن توسط شورای نگهبان، این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می‌شود تا تصمیم نهایی دراین باره گرفته شود. اگرچه محسن رضایی دبیر این مجمع ، پیش از این گفته بود بنا نداریم در روند انتخابات این دوره مجلس تغییراتی اعمال کنیم و انتخابات به روال سابق برگزار می‌شود. با این حال باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده سرانجام این طرح مهم که تاثیر مستقیمی در برگزاری انتخابات مجلس دارد چه می‌شود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استانی شدن انتخابات - رحمانی فضلی - مقیمی - انتخابات اسفند 94 -

نظر شما در مورد : آخرین وضعیت طرح استانی شدن انتخابات مجلس+ نظر دولت، مجلس و شورای نگهبان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها