دلار متناسب با تورم گران نشده است/ مسکن با تورم پیش رفت

تاریخ انتشار : سه شنبه 30 آبان 1396 - ساعت : 12:39

کد مطلب: 212786 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس اتاق بازرگانی تهران:

دلار متناسب با تورم گران نشده است/ مسکن با تورم پیش رفت

مازندمجلس: رئیس اتاق بازرگانی تهران بابیان اینکه نرخ دلار طی سال‌های اخیر متناسب با تورم پیش نرفته است، گفت: رشد قیمت مسکن در سال جاری متناسب با تورم بوده است.

مازندمجلس: مسعود خوانساری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: امید می رود که طی ماه های آینده، رشد اقتصادی حداقل از سه درصد کمتر نشود و همه تلاش بر این صورت گیرد که نرخ رشد اقتصادی در حد معقولی باقی بماند یا بالا رود.

وی درباره افزایش نرخ ارز در ماه گذشته افزود: شاهد افزایش قیمت دلار طی ماه گذشته بودیم که البته پیش بینی می شد قیمت افزایش یابد، چراکه تورم در سال های اخیر وجود داشته و نرخ دلار متناسب با آن تغییر نکرده است اما هنوز نرخ ارز واقعی نیست.

خوانساری گفت: از دولت انتظار می رود برای کنترل قیمت از ممنوعیت کالا و برخوردهای غیرکارشناسی خودداری کند. این در حالی است که در شروع دولت یازدهم قیمت لیر ۲۵۰۰ تومان بوده که اکنون به ۱۰۰۰ تومان رسیده است، در حالی که در ابتدای دولت یازدهم، دلار را ۳۷۰۰ تومان در بازار داشتیم و تا دو ماه قبل این نرخ وجود داشت اما در حال حاضر قیمت دلار افزایش یافته و این در حالی است که وقتی که قیمت لیر کاهش می یابد، واردات کالا به ایران بیشتر می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: طلب پیمانکاران از دولت همچنان به قوت خود باقی است و مشکلات اساسی در این زمینه وجود دارد به ویژه شرکت های مشغول به کار در حوزه سلامت و بهداشت با معضل مواجه هستند و بودجه های دولت، تکاپوی پرداخت بدهی آنها را نمی دهد؛ بنابراین انتظار داریم دولت جفای بیش از این در حق پیمانکاران و شرکت های بخش خصوصی نداشته باشند.

رشد قیمت مسکن متناسب با تورم بوده است

وی اظهار کرد: طی شش ماهه اول سال جاری ۴۰۰ هزار نفر به آنتالیا سفر کرده اند که یارانه آن از سوی دولت ایران داده شده است، چراکه قیمت لیر بسیار پایین است. ضمن اینکه باید توجه داشت که اصرار بیش از اندازه به ثبات نرخ ارز تولید را دچار مشکل و بسیاری از شرکت‌های تولیدی را با معضلات جدی مواجه کرده است لذا امید می رود دولت چاره اساسی برای نرخ ارز بیندیشد تا هر روز شاهد تصمیمات موردی نباشیم. باید اجازه دهیم که دلار هم به عنوان یک کالا قیمت گذاری شود و دولت کنترل و مدیریت آن را به عهده داشته باشد.

خوانساری اضافه کرد: در 20 ماه متوالی رشد مسکن منفی بوده ولی در شش ماهه اول امسال به نظر می‌رسد رشد مسکن مثبت باشد و خرید و فروش در این مدت ۳۴ درصد افزایش یافته و رشد قیمت مسکن هم متناسب با تورم امسال بوده است.


منبع : ایسنا

برچسب ها : #دلار متناسب با تورم گران نشده است/ مسکن با تورم پیش رفت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : دلار متناسب با تورم گران نشده است/ مسکن با تورم پیش رفت


X https://sport45.site/