مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 209545 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 17 آبان 1396 -ساعت : 16:20

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مذاکره‌ مجدد و یک جانبه در مورد برخی بندهای برجام غیرممکن است

موگرینی:

مذاکره‌ مجدد و یک جانبه در مورد برخی بندهای برجام غیرممکن است

مازندمجلس: فدریکا موگرینی مسئول سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا در مطلبی در واشنگتن پست، نوشت: مذاکره مجدد در مورد توافق هسته‌ای غیرممکن است و ما این توافق را حفظ خواهیم کرد.

مازندمجلس: موگرینی در ادامه این مطلب که در واشنگتن پست منتشر شده،  افزود: وعده‌های داده شده در مورد برجان در حال محقق شدن است و تداوم آن در جهت منافع امنیتی ما است.

تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تایید نکردن برجام هم‌اکنون فقط در آمریکا پیامدهایی دارد اما قانون‌گذاران آمریکایی اکنون در شرایط حساسی قرار دارند. اقدامات بعدی آنها تاثیر قابل توجهی بر امنیت آمریکا و متحدان این کشور در اروپا، خاورمیانه و جهان خواهد گذاشت. نکته‌ای که مشخص است آن است که مذاکره دوباره در مورد برجام امکان‌پذیر نیست. 12 سال طول کشید تا طرف‌ها در مورد جزئیات پیچیده فنی به توافقی برسیم که مسائل حل نشده را به طور یک‌جا حل کرد. مذاکره‌ مجدد و یک جانبه در مورد برخی بندهای برجام غیرممکن است. هم‌اکنون بحث اعتبار مطرح است. توافق هسته‌ای ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است.

با توجه به تشدید تنش‌ها در مورد موضوع هسته‌ای کره شمالی جامعه جهانی نمی تواند یک بحران هسته‌ای دیگر را نیز تحمل کند. برجام همواره تاثیرگذار بوده است. این توافق تضمین می کند که برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است و اینگونه ادامه خواهد داشت. هرکس که امنیت ما برای او مهم است (اروپا، آمریکا و شرکایمان در خاورمیانه) ، باید برای حفظ برجام تلاش کند. برجام بر مبنای اعتماد نیست بلکه براساس سخت‌ترین رژیم بازرسی است که تاکنون در جهان وجود داشته است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور متعدد از تاسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کرده است. این آژانس به عنوان نهادی که مامور راستی آزمایی تبعیت ایران از برجام است، تاکنون هشت بار پایبندی ایران به آن را تایید کرده است. ایران همچنین پروتکل الحاقی آژانس را نیز اجرا می کند که این به معنی سخت‌ترین محدودیت‌ها بر رژیم بازرسی است.

برجام یک توافق موثر است. کاربردی بودن این توافق یک واقعیت سیاسی است. اگر از همه وزرای خارجه آمریکا در پنج دولت قبلی این کشور جمهوری خواه یا دموکرات سوال کنیم، آنها از برجام قطعا حمایت خواهند کرد. چراکه این توافق آمریکا و متحدانش را در امنیت قرار می دهند. برجام همچنین مانع از ایجاد یک رقابت تسلیحاتی هسته‌ای در خاورمیانه می شود.


منبع : ایسنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مذاکره‌ مجدد و یک جا -

نظر شما در مورد : مذاکره‌ مجدد و یک جانبه در مورد برخی بندهای برجام غیرممکن است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها