مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1690 -تاریخ انتشار : یکشنبه 07 تیر 1394 -ساعت : 12:18

چاپ به اشتراگ گذاشتن
یادی از نمایندگان شهید مازندران در واقعه 7 تیر

اختصاصی مازند مجلس/ در سی و چهارمین سالگرد انفجار تروریستی دفتر ریاست جمهوری

یادی از نمایندگان شهید مازندران در واقعه 7 تیر

اختصاصی مازندمجلس: در بین اسامی شهدای واقعه هفتم تیر نام سه شهید والامقام از خطه مازندران دیده می‌شود که نماینده مردم مازندران در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بوده‌اند. حجت الاسلام عبدالوهاب قاسمی نماینده مردم ساری، حجت الاسلام عمادالدین کریمی بیژنی راد نماینده مردم نوشهر و عباسعلی ناطق نوری نماینده مردم نور.

اختصاصی مازند مجلس : به مناسبت فرا رسیدن سالگرد انفجار دفتر ریاست جمهوری در تاریخ هفتم تیر سال 1360؛ یادی از این شهیدان کرده‌ایم تا راه آن عزیزان یادمان باشد و آن را سرلوحه اندیشه‌های خود قرار دهیم.

ماجرای بمب گذاری در دفتر نخست‌وزیری

ساعت 3 بعد از ظهر است كه در دفتر نخست‌وزیری جلسه شورایعالی امنیت ملی برگزار می‌شود. مطابق معمول همه گفت‌وگوهای جلسه باید ضبط شود. مسعود كشمیری با ضبط ‌صوت بزرگ وارد می‌شود و درست دستگاه را كنار آقایان رجایی و باهنر قرار می‌دهد و طبق معمول هر جلسه چای می‌ریزد و برای حاضران جلسه می‌آورد و پس از گفت‌وگوی كوتاهی با خسرو تهرانی از جلسه خارج می‌شود. او پیش از خروج از جلسه كیف بزرگی را كه همیشه همراه دارد با پا به نزدیكی محمدعلی رجایی هدایت می‌كند.

كشمیری از ساختمان نخست‌وزیری خارج می‌شود و در میدان پاستور نزد كسانی می‌رود كه منتظر اویند تا دبیر شورای امنیت را به یك نقطه امن انتقال دهند. ساعت 14 و 45 دقیقه روز یكشنبه 8 شهریور ۱۳۶۰ انفجاری در دفتر نخست وزیری ایران صورت گرفت. بر اثر انفجار دفتر نخست وزیری، محمد علی رجایی رئیس جمهور، محمد جواد باهنر نخست وزیر، عبدالحسین دفتریان مدیركل مالی اداری نخست وزیری و هوشنگ وحید دستجردی -در اثر جراحات ناشی از سوختگی- به شهادت رسیدند.

همزمان صدای انفجار شدیدی منطقه را می‌لرزاند. مطابق نظر كارشناسان بمب از نوع خاص «تخریبی- آتشزا» بوده كه از حدود 2 پوند TNT و مقداری منیزیم تشكیل و در یك كیف‌دستی جاسازی شده بوده است. شدت صدای انفجار در حدی بوده كه پرده گوش بسیاری از حاضران در این جلسه پاره می‌شود.(1)

 

روایت کیهان از واقعه هفتم تیر

روزنامه کیهان روز هشتم تیر در گزارشی نوشت: «حدود ساعت ۲۱ دیشب دو بمب بسیار قوی در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی منفجر شد که بر اثر شدت انفجار قسمت‌هایی از ساختمان فروریخت و موجب شهادت ده‌ها تن از مقامات مملکتی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و چند تن از وزرا گردید. اکثر مجروحین و شهدا که به آمبولانس‌ها حمل می‌شدند غرق در خون بودند و به هیچ وجه شناخته نمی‌شدند. یکی از شاهدان عینی انفجار که شدیداً می‌گریست گفت: آقایان دکتر باهنر، نبوی، محمد هاشمی، میرسلیم و طاهری نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی چند لحظه قبل از انفجار بمب سالن را ترک کردند. در این لحظه بسیاری از مردم در جستجوی آیت‌الله بهشتی بودند و یکی از پاسداران گفت که آخرین بار ایشان و حجت‌الاسلام محمد منتظری را در مقابل سالن دیده است، لیکن نیم ساعت بعد گفته شد که شیخ محمد منتظری به شهادت رسیده‌اند.»(2)

 

شهدای مازندرانی حادثه هفتم تیر

در بین اسامی شهدای واقعه هفتم تیر نام سه شهید والامقام از خطه مازندران دیده می‌شود که نماینده مردم مازندران در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بوده‌اند. حجت الاسلام عبدالوهاب قاسمی نماینده مردم ساری، حجت الاسلام عمادالدین کریمی بیژنی راد نماینده مردم نوشهر و عباسعلی ناطق نوری نماینده مردم نور.

به مناسبت فرا رسیدن سالگرد انفجار دفتر ریاست جمهوری در تاریخ هفتم تیر سال 1360؛ یادی از این شهیدان کرده‌ایم تا راه آن عزیزان یادمان باشد و آن را سرلوحه اندیشه‌های خود قرار دهیم.

 

 

حجت الاسلام عبدالوهاب قاسمی

حجت الاسلام عبدالوهاب قاسمی

شهید قاسمی که نمایندگی مردم ساری را در اولین مجلس شورای اسلامی به همراه ابوالقاسم اخوتیان بر عهده داشت، در مرحله دوم انتخابات توانسته بود وارد مجلس شورای اسلامی شود. وی که در روستای لفور سوادکوه متولد شد هم دارای مدرک تحصیلی علوم جدید و هم مدرک علوم حوزوی بود.

حجت الاسلام قاسمی در حالی در مرحله دوم انتخابات وارد مجلس شد که 73.6 درصد آرا را کسب کرده بود. شهید قاسمی در زمان شهادت 48 ساله بود.

پس از شهادت ایشان و در انتخابات میاندوره‌ای مجلس در حوزه انتخابیه ساری، عباسعلی بهاری اردشیری جایگزین ایشان شد.

 

حجت الاسلام عمادالدین کریمی بیژنی راد

حجت الاسلام کریمی بیژنی راد

دیگر شهید روحانی این حادثه، حجت الاسلام کریمی اولین نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی بود. وی که در سال 1311 در کشکک نوشهر متولد شده بود در انفجار دفتر ریاست جمهوری به شهادت رسید.

حجت الاسلام کریمی بیژنی راد با کسب 39.1 درصد آرا به عنوان منتخب مردم این حوزه انتخابیه در مرحله اول وارد مجلس شورای اسلامی شده بود.

مردم نوشهر در انتخابات میاندروه‌ای، ابوالحسن الله بداشتی را راهی مجلس شورای اسلامی کردند.

 

عباسعلی ناطق نوری

عباسعلی ناطق نوری

شهید ناطق نوری در مرحله دوم انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه نور و محمودآباد با 67.1 درصد آرا وارد مجلس شورای اسلامی شد. شهید عباسعلی ناطق نوری در آن انتخابات به همراه برادرش علی‌اکبر ناطق نوری که از حوزه انتخابیه تهران نامزد شده بود توانست به مجلس راه یابد.

شهید ناطق نوری در زمان شهادت 46 سال سن داشتند.

در انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی در سال 1360، برادر کوچک ایشان یعنی احمد ناطق نوری پای به صحن مجلس نهاد تا ادامه دهنده راه برادر شهیدش باشد.

 

روحشان شاد و یادشان گرامی.

 

منابع:

1- مرکز استاد انقلاب اسلامی

2- روزنامه کیهان، تیرماه 1360

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هفت تیر - حجت الاسلام عبدالوها - حجت الاسلام عمادالدی - عباسعلی ناطق نوری - بمب گذاری دفتر ریاست - محمد سفری -

نظر شما در مورد : یادی از نمایندگان شهید مازندران در واقعه 7 تیر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها