مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 210409 -تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آبان 1396 -ساعت : 17:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ادغام آموزش عالی و آموزش پزشکی بحث انحرافی است

وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران:

ادغام آموزش عالی و آموزش پزشکی بحث انحرافی است

مازندمجلس: وزیربهداشت تاکید کرد: علی‌رغم سهم 4 درصدی دانشگاه‌های علوم پزشکی از نظام آموزش پزشکی کشور، بیش از 30 درصد تولید علم توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت می‌گیرد.

مازندمجلس: دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه همایش معاونان آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: آموزش باعث پیشرفت و توسعه همه جوامع می‌شود و هیچ انسانی نمی‌تواند از آن غافل باشد، ضمن اینکه در حوزه پزشکی هم از گذشته‌های دور تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است و هنوز به میراث کهن خود در حوزه پزشکی دست پیدا نکردیم، اما تلاش‌های زیادی شده و حاصل آن این است که در حوزه علوم پزشکی به هیچ وجه نیازی به اعزام بیمار نبوده و خدمات به طور کامل ارائه می‌شود.

وزیربهداشت ادامه داد: دانشگاه‌ها ماموریت محور شده‌اند و می‌توانند برنامه‌هایشان را به نحوی پیش ببرند که هم عزت و سربلندی کشور و انقلاب و هم آسایش مردم تامین شود.

هاشمی تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم تا محصولات آموزش که همان نیروی انسانی متخصص است، بتواند رفاه مردم و عزتشان را فراهم کند و خوشبختانه دانشگاه‌های علوم پزشکی با اینکه سهم شان از نظام آموزش پزشکی کشور ۴ درصد است، بیش از ۳۰ درصد علم را تولید می‌‌کنند که کارنامه خوب و درخشانی محسوب می‌شود.

وزیربهداشت گفت: بحث‌هایی که در مورد ادغام آموزش عالی و آموزش پزشکی وجود دارد، بحث‌های انحرافی است؛ چراکه این مورد در سیاست‌های کلی نظام سلامت و آموزش عالی کشور تعریف شده است، زیرا ربع قرن پیش، این انتزاع صورت گرفته و هزینه‌های زیادی پرداخت شده و قابل بازگشت نیست.

هاشمی ادامه داد: اصل موضوع، خروجی دانشگاه‌‌ها است که باید در خدمت مردم باشند و در راستای پیشرفت کشور عمل کنند.

وزیربهداشت درخصوص تفکیک بیمارستان‌های آموزشی از درمانی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌‌ها در طول ۴۰ سال گذشته، علی‌رغم افزایش جمعیت و طول عمر بالای ۷۵ سال مردم و پیشرفت علم، بیمارستان‌‌ها توسعه پیدا نکرد و بیمارستان‌‌های آموزشی به مراکز درمانی تبدیل شدند و لذا ضرورت دارد مجلس و دولت و بخش خصوصی مراکزی را برای آموزش اختصاص دهند، ضمن اینکه این اتفاق نیاز به توجه و زمان دارد.

هاشمی درباره افزایش بودجه آموزش پزشکی نیز اظهار کرد: اگر از بودجه حرف بزنم می‌‌گویند همش دنبال پول است. ولی آگاهی و آموزش زمانی پیشرفت می‌کند و مانند ممالک پیشرفته دنیا، در سیاست‌‌گذاری‌ها در اولویت قرار می‌گیرد که جایگاه آن در بودجه‌ریزی کشور حفظ شود. در مقایسه کشورها، ما یک صدم بودجه‌‌ای را که در دنیا به آموزش و پژوهش اختصاص مى‌دهند، به این موضوع اختصاص می ‌دهیم.

وزیربهداشت با اشاره به اینکه در مقوله پزشکی در مرز دانش و فراتر از مرزها فعالیت می‌کنیم و این موضوع مایه افتخار ما است، ادامه داد: دولتها در دهه‌های گذشته، در این حوزه کمک زیادی نکرده و توسعه‌، با همت شخصی و هزینه شخصی افراد رقم خورده است و به نظر می‌رسد اگر سرمایه‌گذاری در این بخش جزو اولویت‌های دولت و مجلس باشد، رشد و ماندگاری استعدادهای کشور که با هزینه زیاد تربیت می‌شوند، بیش از گذشته خواهد بود.


منبع : آنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ادغام آموزش عالی و آ -

نظر شما در مورد : ادغام آموزش عالی و آموزش پزشکی بحث انحرافی است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها