مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 211104 -تاریخ انتشار : سه شنبه 23 آبان 1396 -ساعت : 18:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اعمال ممنوعیت برای تولید و واردات محصولات دخانی معطر سبب افزایش قاچاق می شود

رییس انجمن کالای دخانی در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد:

اعمال ممنوعیت برای تولید و واردات محصولات دخانی معطر سبب افزایش قاچاق می شود

مازندمجلس: تهران- ایرنا- رییس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان کالای دخانی گفت: رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت تولید و واردات محصولات دخانی معطر سبب افزایش قاچاق، کاهش شدید قیمت ها و از دست رفتن درآمدهای دولت از این محل و کاهش اشتغال می شود.
مازندمجلس: «محمدرضا تاجدار» امروز (سه شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا این تصمیم هیات عمومی دیوان عدالت اداری را اشتباهی «وحشتناک» توصیف کرد و افزود: تصمیم یاد شده به دولت یازدهم و تنظیم نامه ای از سوی معاون وزیر بهداشت وقت به مجموعه نظارت بر دخانیات کشور بر می گردد که طی آن خواستار توقف تولید و واردات تنباکوی معطر شده بود.
وی بیان داشت: بیش از 10 کارخانه در زمینه تولید تنباکوی معطر در کشور فعالند و سالیانه افزون بر 10 هزار تن از آن وارد کشور می شود که ارزش آن 1600 میلیارد ریال است.
این مقام مسئول صنفی خاطرنشان کرد: از زمان ابلاغ این قانون، شاهد رشد چشمگیر قیمت تنباکوی معطر در کشور هستیم، به طوری که تاکنون قیمت ها رشدی بیش از 50 درصدی داشته و با روند در پیش گرفته شده، به زودی از مرز رشد 100 درصدی و افزایش 2 برابری خواهد گذشت.
وی تصریح کرد: این تصمیم جزو تصمیمات اشتباه گرفته شده است، زیرا با توجه به وجود مرزهای طولانی آبی و خاکی در کشور، بی شک از این پس شاهد سرازیر شدن سیل مواد دخانی قاچاق، بی کیفیت و با قیمت های پایین به داخل کشور خواهیم بود که کوچکترین نظارتی از سوی بهداشت بر آنها وجود ندارد و آسیب های جدی به مصرف کنندگان وارد خواهد کرد.
تاجدار ادامه داد: در عین حال بخشی از درآمدهای دولت از محل عوارض و مالیات این کالا نیز محقق نخواهد شد و اشتغال به وجود آمده در این حوزه از مسیر واردات و تولید داخل نیز از دست خواهد رفت؛ موضوعاتی که تکلیف آنها در قانون مشخص نشده است.
وی بطور نمونه به سیگار «مالبرو» که حتی یک نخ آن از مبادی رسمی وارد کشور نمی شود، اشاره و تاکید کرد: با این وجود سیگار یاد شده به وفور در هر فروشگاه و دکه روزنامه فروشی یافت می شود.
رییس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان کالای دخانی در ادامه به طرح این پرسش پرداخت که «کدام عقل سلیمی مصرف سالیانه 10 هزار تنی محصولات دخانی معطر را یک شبه ممنوع می کند؟» و مدعی شد: «احتمالا دست قاچاقچیان پشت پرده این تصمیم است تا جیب های خود را پر کنند».
وی با بیان اینکه نمی دانم سود این تصمیم به جیب چه کسانی می رود، تاکید کرد: «آقایان به جای انجام کار فرهنگی، آغاز فرهنگ سازی عدم مصرف دخانیات از مدارس و گوشزد کردن خطرات آن، به دنبال پاک کردن صورت مساله اند، بی آنکه بدانند چه بلایی بر سر تولید، اشتغال، واردات و درآمدهای دولت می آید»؛ در این زمینه مطمئنم تصمیم گیرندگان تا چند سال دیگر به اشتباه خود پی خواهند برد.
تاجدار یادآوری کرد: افزایش بیش از 2.5 برابری تنباکوی معطر در پنج تا 6 سال گذشته (از چهار هزار به 10 هزار تن در سال) به دلیل همین تصمیمات یک شبه بوده است و شاهد بودیم مصرف این مواد از قهوه خانه ها به پارک ها و خانه ها کشیده شد و حتی به منظور رفاه حال مردم، قلیان های دستی تولید کردند.
به گزارش ایرنا، به گفته رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور براساس رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، تولید، عرضه و واردات تنباکوی معطر ممنوع شد و در ارتباط با تعیین زمان اجرای این قانون به زودی تصمیم‌گیری می‌شود.
نزدیک به 2 سال پیش بخشنامه‌ای در این زمینه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی براساس مصوبه ستاد کشوری مبارزه با مصرف دخانیات مدنظر قرار گرفت که با شکایت بخش خصوصی متوقف شد و اخیرا هیات عمومی دیوان عدالت اداری با رد درخواست شاکیان، بر ممنوعیت معطر کردن انواع مواد دخانی تاکید کرده است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام* 3065*2025
مصاحبه: محمد ملک دار * انتشار: لیلا جودی

اقتصاد

محمدرضا تاجدار

تنباكوي معطر

ديوان عدالت اداري


منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تولید - دخانی - تصمیم - تنباکوی - واردات - تاجدار - عدالت - ایرنا - دخانیات - تاکید - دیوان - زمینه - اداری - قانون - بهداشت - افزایش - عمومی - اشتغال - درآمدهای - اشتباه - ادامه - سیگار - وزارت - براساس - ممنوع - کالای - تصمیمات - گرفته - نظارت - انجمن - محمدرضا - اقتصادی - قاچاق - محصولات - درصدی - ممنوعیت - سالیانه - برابری -

مطالب مرتبط با : اعمال ممنوعیت برای تولید و واردات محصولات دخانی معطر سبب افزایش قاچاق می شود
نظر شما در مورد : اعمال ممنوعیت برای تولید و واردات محصولات دخانی معطر سبب افزایش قاچاق می شود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها