مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 211169 -تاریخ انتشار : سه شنبه 23 آبان 1396 -ساعت : 19:05

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تایید حمله به ۲۰ کامیون امدادی به زلزله‌زدگان/سخنگوی سپاه:مشخص نیست مردم بودند یا سوءاستفاده‌کنندگان

مازندمجلس: سیاست > نظامی - سایت اعتمادآنلاین نوشت: سخنگوی سپاه می‌گوید: مسئولان هلال احمر مدعی هستند که دیشب مردم امکانات امدادی 20 کامیون حامل اقلام امدادی را قبل از رسیدن به شهر برده‌اند.
مازندمجلس:سرداررمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران  در مصاحبه ای به بیان جزئیات اقدامات سپاه پرداخت و وضعیت امداد رسانی به منطقه زلزله‌زده پرداخت.

  اهم صحبت های او از این قرار است:

* بعد از جریان زلزله بم و تجربه خوبی که سپاه در امدادرسانی در بمکسب کرد، دستورالعملی برای نحوه مقابله با حوادث طبیعی و همین‌طور امدادرسانی بهمردم در بحران‌های طبیعی تهیه شده است و تقریبا هم بعد از هر اتفاقی ایندستورالعمل به روز می شود. 

*خوشبختانه در غرب کشور به دلیل مباحثامنیتی و مرزها یگان های نیروی زمینی و قرارگاه حمزه سپاه معمولا نیروهای انسانیقابل توجهی در اختیارشان هست و همچنین حضور قرار گاه سازندگی برای ساماندهی به آب‌هایغربی کشور خوشبختانه تجهیزات مهندسی قابل توجهی در منطقه حادثه وجود داشت. حدود300 دستگاه از بیل مکانیکی گرفته تا بلدوزر وجود داشت. 

*در فاز اول نیروها تلاش کردند برای آوار برداری و انتقال مجروحان وهمچنین برپایی بیمارستان صحرایی برای امداد به مردم. همچنین مجموعه قرارگاهسازندگی برای بازگشایی مسیرهای اصلی وارد عمل شد. این اقدامات اولیه تا نزدیک صبحطول کشید. در گزارشی که دوستان ما و مسئولین شهر دادند این اقدامات اولیهخوشبختانه خیلی در کاهش تلفات موثر بوده است.

*دو دلیل از تلفات این زلزله  کاسته شد یکی اینکه زلزله در ساعاتاولیه شب اتفاق افتاده بود و همچنین قبل از زلزله اصلی یک پیش لرزه ای وقوع پیداکرده بود و باعث شده بود جمعیت زیادی از خانه خارج شوند و همین باعث شده بود کهتلفات نسبت به ابعاد حادثه کم باشد. 

*با تقسیم کاری که ساعات اولیه انجام شده مجموعه روستاها وبازگشایی‌ها و تلاش برای امداد رسانی و همچنین کمک رسانی از سایر استان ها به مجموعه سپاه واگذار شد و همچنین سر و سامان دادن به سر پل ذهاب به دوستان ارتشسپرده شد. 

*متأسفانه مردم ما وقتی گفته می شود که آمار تلفات 100 یا 300 نفربوده اند خیلی مورد اعتنای افکار عمومی قرار نمی گیرد که همکاری و همدلی شود انگارحتما باید یک آمار بالایی در تلفات باشد گفت: شب اول و شب دوم خیلی سخت گذشت باتوجه به این که هوا بسیار سرد بود. 

*امروز صبح موقع نماز دوستان اطلاع دادندحدود دوهزار چادر توزیع شده است. البته نارسایی هایی هم به دلیل «فرهنگی» که دراین شرایط وجود دارد، ممکن است باشد.  اگر حجم امکاناتی که وجود داشت به درشرایط عادی و به صورت دقیق توزیع شده بود من فکر می کنم همه جمعیت برخوردار میشدند ولی به دلیل متأسفانه به دلیل «فرهنگی» که حاکم است و سوء استفاده ای که فکرمی کنم مربوط به آن منطقه هم نبودند باعث نارسایی‌هایی شده است. امروز تأمین امنیتمحموله ها به سپاه واگذار شد و امروز صبح سردار جعفری از مسیربازدید کردند کهانشاءالله مشکلی وجود نداشته باشد. من فکر می کنم از امروز مردم  استقرارمختصری را پیدا کردند. 

*در ساعات اولیه کار خوبی که هوافضای سپاه انجام داد پل هوایی بینمناطق زلزله زده و فرودگاه کرمانشاه و بعد فرودگاه تهران ایجاد کرد تا هرچه سریعتر مجروحین منتقل شود. من فکر می کنم که در مجموع برای کاهش تلفات کار جمعی خوبیانجام شده است. 

واکنش به گلایه های مردم

*در ساعات اولیه به دلیل امنیتی که در غرب کشور برقرار است هیچاحتمالی برای این اتفاق داده نمی شد. در زلزله بم و یا ورزقان که سپاه تجربه داشتنمی گویم که این اتفاق نمی افتاد اما معمولا در شهر و بعد از دپوی امکانات اتفاقمی افتاد. اما در این زلزله بر اساس آنچه عده ای مدعی می شوند که امکانات دیررسید یک شایعه و یک نوع حرص و ولع در شهر ایجاد شد که هرکس زودتر بتواند امکاناترا بگیرد اما بعد دیگر چیزی به دستش نمی رسد. از طرف دیگر مطمئنم که یک عده سوءاستفاده‌گر از مناطق دیگر در ورودی شهر ریختند و این کار را انجام داده اند چون منمنش مردم این شهر را دیده ام.  

* دوستان هلال احمر به سردار جعفری اطلاع دادند که به داد ما برسید کهما امکانات را می آوریم ولی این امکانات به شهر نمی رسد. بر این اساس از صبحتیم حفاظت برای تأمین امنیت محموله ها داده شد. این اتفاق برای کامیون‌های هلالاحمر افتاده است چون کامیون های سپاه تیم حفاظت داشته اند. 

*مسئولان هلال احمر مدعی هستند که دیشب 20کامیون دچار این مشکل شده است حالا بخشی از این 20 کامیون بالاخره  به دستمردم رسیده است. 

*اینکه بخواهیم تشخیص بدهیم که مردم هستند و یا سوءاستفاده کنندگان دراین شرایط کار سختی است.

*هیچ نقطه کور و صعب العبوری وجود ندارد. همه روستاها جاده آسفالت وخوبی دارد و به دلیل وقوع جنگ اکثر این روستاها بازسازی خوبی داشتند. بخش عمدهمناطق روستایی سالم است و اکثر قریب به اتفاق خانه ها سالم هستند هرچند ترک هاییجزئی دارند البته روستاهایی هستند که به دلیل شدت زلزله تخریب 90 درصد هم دارند.البته گستردگی منطقه زلزله‌زده و شوک اولیه که وارد می شود تا نیروهای امدادیبتوانند کمک کنند احتمالا گلایه هایی که در این ویدئوها می شود صحیح است چون روزبعد زلزله تا بخواهد امکانات از مرکز منتقل شود نارسایی‌هایی وجود دارد. 

*خوشبختانه در مقیاس جغرافیایی که این زلزلهگسترده اتفاق افتاده تقریبا سرعت امدادرسانی خوب بوده است. البته کسی منکر نارساییها نیست. چون باید در نظر گرفت که تقریبا صدهزار نفر در یک زمان تقریبا همه چیز رااز دست می دهند شما فرض کنید که دپوی بزرگی هم دارید با این حال سامان‌دهی برایتوزیع هم کار سختی است. من احساسم این بود که از صبح امروز مسئولان بر کار مسلطبودند.  

 29216

 

 


منبع : خبرآنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : زلزله - اتفاق - اولیه - همچنین - تلفات - امکانات - دوستان - منطقه - البته - امروز - تقریبا - مجموعه - ساعات - روستاها - اقدامات - کامیون - افتاده - امدادرسانی - رسانی - خوشبختانه - امداد - جعفری - سردار - تأمین - فرودگاه - شرایط - نارسایی‌هایی - منتقل - حفاظت - مسئولان - دارند - پرداخت - افتاد - دراین - گلایه - ایجاد - توزیع - طبیعی - اینکه - دادند - معمولا - حادثه - نیروهای - تجربه - جمعیت - اطلاع - توجهی - متأسفانه - واگذار - سخنگوی - زلزله‌زده - فرهنگی -

مطالب مرتبط با : تایید حمله به ۲۰ کامیون امدادی به زلزله‌زدگان/سخنگوی سپاه:مشخص نیست مردم بودند یا سوءاستفاده‌کنندگان
نظر شما در مورد : تایید حمله به ۲۰ کامیون امدادی به زلزله‌زدگان/سخنگوی سپاه:مشخص نیست مردم بودند یا سوءاستفاده‌کنندگان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها