مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 211420 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 آبان 1396 -ساعت : 14:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن

آژانس: حضور بازرسان در ایران بعد از ۲۰۱۳، دو برابر شده است/ پادمان‌های آژانس، غروب نمی‌کنند

مازندمجلس: آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی در وب‌سایت خود اعلام کرده حضور بازرسان این نهاد بین‌المللی در ایران بعد از سال ۲۰۱۳ دو برابر شده است.
مازندمجلس:  «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی در یک دانشگاه آمریکایی گفت که توافق هسته‌ای ایران به گسترده‌تر شدن فعالیت‌های بازرسی و اطلاعات آژانس از برنامه هسته‌ای ایران منجر شده است. 

وی در یک سخنرانی در دانشگاه «هاروارد» گفت: «بدون برجام ما دانش کمتری درباره برنامه هسته‌ای ایران داشتیم. تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام در حال اجرا شدن هستند و آژانس تا کنون به تمامی اماکنی که جهت بازدید در این کشور نیاز داشته، دسترسی داشته است. پادمان‌های آژانس، غروب نمی‌کنند.»
آمانو همچنین تصریح کرد که ایران در حال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به توافق جامع پادمانی است که به بازرسان اجازه دسترسی‌های گسترده‌تر به اطلاعات و اماکن در ایران را می‌دهند. 
به نوشته وب‌سایت رسمی آژانس، بازرسان این نهاد بین‌المللی اکنون سالانه حدود 3000 روز (نفر/روز) در ایران بوده‌اند که این رقم دو برابر سال 2013 است. این گزارش اضافه می‌کند که این بازرسان برای انجام وظایف راستی‌آزمایی خود اقدام به گردآوری صدها نمونه محیطی کرده و 2000 مهر و موم نفوذناپذیر روی مواد و تجهیزات هسته‌ای ایران قرار داده‌اند. 
به گفته آمانو، آژانس همچنین صدها هزار تصاویری که توسط دوربین‌های شناسایی پیشرفته‌اش در ایران ثبت می‌شوند را جمع‌آوری کرده و تحلیل می‌کند. 
آمانو گفت: «تمامی فعالیت‌های ما با فناوری‌های پیشرفته از جمله فناوری‌های گردآوری داده و سامانه‌های فراوری حمایت می‌شوند. توانایی فعلی ما برای راستی‌آزمایی بسیار قوی‌تر از هر زمان دیگری است.»


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آژانس - هسته‌ای - بازرسان - آمانو - همچنین - برجام - تمامی - راستی‌آزمایی - فناوری‌های - می‌شوند - گردآوری - گزارش - می‌کند - فعالیت‌های - نمی‌کنند - پادمان‌های - برابر - بین‌المللی - دانشگاه - اطلاعات - گسترده‌تر - توافق - برنامه -

مطالب مرتبط با : آژانس: حضور بازرسان در ایران بعد از ۲۰۱۳، دو برابر شده است/ پادمان‌های آژانس، غروب نمی‌کنند
نظر شما در مورد : آژانس: حضور بازرسان در ایران بعد از ۲۰۱۳، دو برابر شده است/ پادمان‌های آژانس، غروب نمی‌کنند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها