مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 211424 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 آبان 1396 -ساعت : 14:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بطحایی: وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان زلزله زده برنامه ویژه دارد / ربیعی بخشنامه کرد: مشارکت بانک‌های تابعه وزارت کار در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان

مازندمجلس: وزیر آموزش و پرورش از تهیه برنامه ویژه ای درباره دانش آموزان مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: از هفته آینده با استقرار کانکس ها و دو شیفته کردن مدارس در این مناطق، مدارس مناطق زلزله زده بازگشایی می شود. / وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای به معاونین، مدیران عامل و روسای سازمان‌ها، صندوق‌ها و بانک‌های تابعه و مدیران کل اجرایی بر کمک رسانی به زلزله زدگان غرب کشور تاکید کرد.
مازندمجلس: سیدمحمد بطحایی روز چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با ارائه گزارشی از اقدامات این وزارتخانه در مناطق زلزله زده افزود: در جلسه امروز هیات دولت گزارشی از مدارس آسیب دیده از زلزله ارائه شد که بر این اساس بیشترین آسیبی که منجر به تخریب مدارس شده و قابل استفاده نیست در پنج شهرستان استان کرمانشاه بوده البته در استان کردستان و مقداری هم در استان ایلام صدمه هایی بر پیکر و ساختمان مدارس وارد شده است.
وزیر آموزش و پرورش گفت: براساس اعتباراتی که پیش بینی شده، امیدواریم به سرعت اعتبارات لازم را دریافت کنیم و مدارس بویژه با اولویت مدارسی که امروز قابل استفاده به دلیل تخریبی داشته اند، نیز سریعا احداث و قابل استفاده شود، البته مدارسی که به دلیل خسارت در سازه های آنها مقداری غیرایمن است به سرعت مقاوم سازی شود و در این فاصله از سیاست دو شیفته شدن مدارس در مکان هایی که این امکان را دارند استفاده می کنیم تا آموزش دانش آموزان با وقفه مواجه نشوند.
بطحایی افزود: البته کانکس هم راهکار دیگری است که در مواقعی که ناچار بشویم از آن استفاده خواهیم کرد بویژه در روستاها مجبوریم به مدت کوتاهی از آنها استفاده کنیم اما با اولویت حفظ ایمنی جان بچه ها و سپس تحصیل آنها تلاش خود را می کنیم و امیدواریم به سرعت مدارس باز شود و دانش آموزان این مناطق با وقفه تحصیلی مواجه نشوند.
وی ادامه داد: تعطیلی مدارس استان کرمانشاه منوط به این است که چقدر بتوانیم راه های موازی یعنی دو شیفته کردن مدارس در مناطقی که فضاهای آموزشی دوشیفته کردن یا قابلیت ارسال کانکس دارند، استفاده کنیم ولی سعی داریم از هفته آینده به تدریج این کار انجام شود.
وزیر آموزش و پرورش درباره سلامت روان دانش آموزانی که تمامی افراد خانواده خود را از دست داده اند، گفت: خیلی متاسفم از این اتفاق و واقعا بویژه برای دانش آموزانی که خانواده های خود را از دست داده اند؛ برنامه ای برای ارائه خدمات مشاوره به این دانش آموزان داریم که براین اساس خدمات مشاوره ای عاطفی و سازشی را آغاز کنیم و بتوانیم آستانه تحمل بچه ها در برابر این پدیده که واقعا مدیریت آن دست کسی نبوده است و باعث آسیب های روحی و روانی شده را از طریق مشاوره حل کنیم.
وی با بیان اینکه امروز گزارشی درباره توزیع عادلانه امکانات در مناطق زلزله زده در هیات دولت داده شد و رییس جمهوری نیز دستوراتی دادند، گفت: خدمات مشاوره خدمات ویژه ای است که برای پنج شهرستانی که مشکل و صدمات زیادی وارد شده، آغاز می شود و در مورد کانکس نیز، این کانس ها موقت است تا زمانیکه مدارس ساخته شود و دانش آموزان بتوانند به مدارس خودشان منتقل شوند از این کانکس ها استفاده می شود.
مشارکت بانک‌های تابعه وزارت کار در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور بخشنامه ای به معاونین، مدیران عامل و روسای سازمان ها، صندوق ها و بانک های تابعه و مدیران کل اجرایی بر کمک رسانی به زلزله زدگان غرب کشور  تاکید کرد.
بر پایه این بخشنامه، روسا و مدیران کل استان های حادثه دیده و استان های همجوار، با بسیج نیرو ها و آماده سازی ظرفیت ها در هماهنگی کامل با ستاد بحران استان نسبت به امداد رسانی و به صورت ویژه در اختیار قرار دادن مجموعه های ورزشی کارگری و سایر اماکن اقامتی و رفاهی زیرمجموعه خود برای اسکان خانوارها و افراد حادثه دیده اقدام کنند و در تعامل با مدیران کل استان های آسیب دیده نسبت به ارزیابی و بررسی امکانات موجود در جهت رفع کمبود ها اقدامات سریع انجام دهند.
افزون بر این، سازمان تأمین اجتماعی نسبت به تجهیز بیمارستان ها به اقلام دارویی مورد نیاز و نیز اعزام پزشک و پرستار با توجه به نیاز مناطق آسیب دیده اقدام کنند.
در این بخشنامه اعلام شده است: اکیپ های مددکاری و مشاوره ای توسط سازمان بهزیستی سازماندهی و به منطقه آسیب دیده اعزام شوند، شرکت ها و کارخانجات تولیدی وابسته نسبت نیز به تهیه و ارسال اقلام مورد نیاز از قبیل : آب معدنی، پتو، چادر، دارو، مواد غذائی کنسرو شده و...  با هماهنگی ادارات کل اجرائی استان اقدام کند.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مدارس - استان - استفاده - مشاوره - زلزله - آموزان - کانکس - بخشنامه - خدمات - آموزش - مناطق - مدیران - امروز - اقدام - بطحایی - البته - بویژه - تابعه - ارائه - وزارت - گزارشی - ربیعی - برنامه - واقعا - آموزانی - افراد - امکانات - خانواده - رسانی - اقلام - اعزام - هماهنگی - حادثه - پرورش - درباره - اجتماعی - بتوانیم - امیدواریم - بانک‌های - اولویت - مقداری - کرمانشاه - اقدامات - کمک‌رسانی - مدارسی - شیفته - افزود - ارسال - مشارکت - نشوند - دارند - مواجه - داریم -

مطالب مرتبط با : بطحایی: وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان زلزله زده برنامه ویژه دارد / ربیعی بخشنامه کرد: مشارکت بانک‌های تابعه وزارت کار در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان
نظر شما در مورد : بطحایی: وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان زلزله زده برنامه ویژه دارد / ربیعی بخشنامه کرد: مشارکت بانک‌های تابعه وزارت کار در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها