ایران و افغانستان فعالیت‌های مشترک در حوزه چاپ و نشر را گسترش دهند

تاریخ انتشار : دوشنبه 13 آذر 1396 - ساعت : 18:09

کد مطلب: 216286 چاپ به اشتراگ گذاشتن

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای افغانستانی تاکید کرد:

ایران و افغانستان فعالیت‌های مشترک در حوزه چاپ و نشر را گسترش دهند

مازندمجلس: ایران و افغانستان فعالیت‌های مشترک در حوزه چاپ و نشر را گسترش دهند به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با  فیض محمد عثمانی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار افزود: مشترکات تاریخی، تمدنی و فرهنگی دو کشور ایران و افغانستان بسیار زیاد است و ملت دو کشور همواره روابط حسنه‌ای با یکدیگر داشته‌اند.

صالحی ادامه داد: مردم ایران همواره با مشکلات کشور افغانستان چه زمانی که در دست کشور شوروی بود و چه زمانی که گرفتار طالبان بود، همدردی می‌کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وظایف معاونت‌ها و سازمان‌های مختلف این وزارتخانه ادامه داد: معاونت امور فرهنگی در بخش چاپ و نشر و ارتباط با شاعران و نویسندگان فعالیت می‌کند و دو کشور می‌توانند در این زمینه‌ها به گسترش روابط خود بپردازند.

صالحی در عین حال تصریح کرد: این معاونت هر ساله نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را برگزار می‌کند و در چهار سال اخیر یکی از کشورها به‌عنوان میهمان ویژه نمایشگاه حضور دارند و افغانستان در نخستین سال میهمان ویژه این نمایشگاه بود. بنابراین دو کشور می‌توانند در زمینه‌های چاپ و نشر و ارتباط شاعران و نویسندگان یکدیگر روابط بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند.
 
وی ادامه داد: سازمان اوقاف و امور خیریه یکی دیگر از سازمان‌هایی است که در این وزارتخانه در حوزه وقف مشغول به فعالیت است ایران از لحاظ تاریخی سابقه قابل توجهی در حوزه وقف دارد. سازمان اوقاف و امور خیریه نیز تجربه های مختلفی در این زمینه دارد که می تواند این تجربیات را در اختیار افغانستان قرار دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: معاونت قرآن و عترت نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه‌های حفظ و قرائت قرآن اقدامات بسیاری داشته که می‌تواند تجربیات خود را در اختیار وزارت ارشاد، حج و اوقاف کشور افغانستان قرار دهد.

وی با اشاره به فعالیت‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، ادامه داد: این ستاد در بخش فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مساجد سراسر کشور اقدامات مناسبی انجام داده که در این زمینه نیز دو کشور می توانند روابط گسترده تری با یکدیگر داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مسجد برای جوامع اسلامی همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.
 
وزیر ارشاد، حج و اوقاف کشور افغانستان نیز در این دیدار گفت: ایران و افغانستان از گذشته تا امروز روابط بسیاری با یکدیگر داشته اند و ما در حال حاضر فارغ التحصیلان بسیاری از کشور ایران داریم که به عنوان سرمایه های علمی کشورمان محسوب می شوند.

فیض محمد عثمانی افزود: ایران و افغانستان دارای اشتراکات بسیاری در زمینه های مختلف هستند و برای گسترش ارتباطات با یکدیگر نیازی به ترجمان ندارند.علاقه‌مند به گسترش روابط با ایران هستیم و تداوم ارتباطات گذشته، زمینه همکاری های بیشتری را فراهم می‌کند.
فیض محمد عثمانی با اشاره به اهمیت مسجد در کشور افغانستان ادامه داد: مردم ما مسجد را یک منبع خبری می‌دانند، بنابراین آموزش ائمه جماعات برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 
در این دیدار محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس خامه‌یار، معاون امور بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و محمدمهدی احمدی، مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی حضور داشتند.
منبع : ایبنا

برچسب ها : #ارشاد #اسلامی #افغانستان #فرهنگ #روابط #بسیاری #اوقاف #یکدیگر #ادامه #فرهنگی #دیدار #زمینه #گسترش #می‌کند #اهمیت #معاون #ارتباطات #اشاره #گذشته #نمایشگاه #معاونت #افزود #همواره #صالحی #عثمانی #فعالیت‌های #وزارت # وزیر #خیریه #باشند #تجربیات #اقدامات #مساجد #برخوردار #اختیار #بیشتری #شاعران #نویسندگان #ارتباط #زمانی #وزارتخانه #فعالیت #می‌توانند #زمینه‌های #بنابراین #میهمان #تاریخی #مختلف

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ایران و افغانستان فعالیت‌های مشترک در حوزه چاپ و نشر را گسترش دهند


X https://sport45.site/