تهدید محیط‌زیست، تحدید توسعه پایدار

تاریخ انتشار : یکشنبه 19 آذر 1396 - ساعت : 12:28

کد مطلب: 217431 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مازندمجلس بررسی می‌کند؛

تهدید محیط‌زیست، تحدید توسعه پایدار

اختصاصی مازندمجلس: شرایط امروز محیط‌زیست استان مازندران به گونه ای است که با گذر از تعریف و تمجید های مرسوم و تشریح ظرفیت های زیست محیطی و گردشگری استان، باید سریعا به فکر راه چاره و عملیاتی کردن برنامه‌ها برای برون‌رفت از شرایط فعلی بود.

اختصاصی مازندمجلس: شرایط امروز محیط‌زیست استان مازندران به گونه ای است که با گذر از تعریف و تمجید های مرسوم و تشریح ظرفیت های زیست محیطی و گردشگری استان، باید سریعا به فکر راه چاره و عملیاتی کردن برنامه‌ها برای برون‌رفت از شرایط فعلی بود.

در طول سالیان اخیر و تا به امروز، به اندازه کافی زمان برای تشریح برنامه‌ها و ایده آل‌های ذهن مسئولین صرف شده است. نتیجه آن نیز چیزی جز خاک خوردن ظرفیت و برند معتبری چون "گردشگری مازندران" نبوده است. گرچه این ضعف تنها به حوزه گردشگری و محیط‌زیست مربوط نمی شود اما جای خالی صنعت گردشگری پویا و توسعه پایدار اکنون بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

دوران صرف زمان برای نامه‌نگاری، برگزاری جلسات متعدد با مسئولین رده بالای کشوری و ارائه طرح و لایحه به سر رسیده است. حفاظت از محیط‌زیست و در کنار آن توسعه پایدار آرزوی چندین ساله مسئولین و مردمان مازندران می باشد اما محیط‌زیست استان در معرض تهدیدات متعددی قرار دارد به نحوی که کارشناسان، آینده نگران‌کننده‌ای را پیش‌بینی می‌کنند.

اکنون بحث زباله و پسماند، فرسایش خاک، آلودگی آب و استقرار صنایع پتروشیمی سبب آلودگی های جنگل، دریا و به طور کلی محیط زیست مازندران شده است.

عبادی دبیر تشکل های مردم نهاد مازندران و فعال محیط‌زیست در مورد این موضوع گفت: «در دنیا، پیش از اجرای پروژه ابتدا باید مکان‌یابی، مکان‌سنجی و ارزیابی اثرات زیست محیطی انجام شود و در صورت مثبت بودن اثرات زیست محیطی و عدم تخریب منابع زیستی و اجتماعی، سپس به دنبال تهیه طرح و نهایتا موافقت باید بود.»

وی ادامه داد: «استقرار صنعت پتروشیمی در شمال برای چند نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد که به بهانه آن با منابع زیستی یک استان و اقلیم اینگونه رفتار گردد؟»

پر واضح است که مازندران تبدیل به مکانی مملو از معضلات زیست‌محیطی شده و برای نجات نیاز به عملیاتی شدن برنامه‌ها و استفاده از ظرفیت‌هایش دارد. در این میان چشم تمامی مازنی ها، فعالین حوزه‌های اقتصاد، گردشگری و محیط‌زیست به تدابیر استاندار جدید مازندران است.

توسعه پایدار، صعود به صدر شاخص توسعه و برندسازی کلیدواژه هایی است که اسلامی این روزها در صحبت های خویش از آن ها استفاده می کند. واژه هایی که هرکدام از آن ها در صورت بکارگیری در مقام عمل می‌تواند ناجی اوضاع درهم گردشگری و محیط زیست استان باشد. اما یقینا با تهدید محیط‌زیست، توسعه پایدار و هر آنچه که به این حوزه مربوط می‌شود آسیب می‌بیند.

 گزارش از: سید محمدمهدی کیا


برچسب ها : #تهدید محیط‌زیست #تحدید توسعه پایدار #مازندران #-محیط-زیست #-زیست-شناسی #استاندار #اسلامی #توسعه-پایدار #-گردشگری-مازندران #گردشگری #برند-سازی #شاخص-توسعه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : تهدید محیط‌زیست، تحدید توسعه پایدار


X https://sport45.site/