مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 18797 -تاریخ انتشار : شنبه 14 فروردین 1395 -ساعت : 13:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شهرداری ساری و توسعه گردشگری

شهرداری ساری و توسعه گردشگری

مازندمجلس: در يكي از آخرين روزهاي بهمن ۹۴ مهدي عبوري در سالن هلال احمر ساري و در مراسمي، بر برجسته كردن نقش گردشگري تاكيد كرد مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندرانو گفت " كشاورزي مازندران در نتيجه ي سياست هاي نادرست مشكلات زيادي دارد و صنعت مازندران نيز ورشكسته است و ما ضمن تلاش براي بازسازي صنعت و تقويت كشاورزي بايد بر گردشگري و توسعه ي صنعت توريسم تاكيد كنيم."
 
اين تاكيد نشان دهنده ي شناخت دقيق ظرفيت هاي عظيم استان در بخش گردشگري است . اما توانمنديها و توانايي بالقوه به تنهايي كافي به مقصود نمي باشد و در هر امري براي به فعليت رساندن  پتانسيل ها، برنامه ريزي و حركت لازم است. در سياست سازي هاي شهرداري در زمان مديريت مهدي عبوري برنامه هاي درازمدت و كوتاه مدت دقيقي با محوريت گردشگري اجرا شد كه پرداختن به برنامه هاي درازمدت شهرداري از حوصله ي اين مقاله خارج است و در جاي ديگر به آن خواهيم پرداخت  اما در اين مجال قصد داريم  اشاره و مختصري ارزيابي از برنامه هاي كوتاه مدت شهرداري كه در ايام تعطيلات اجرا گرديد  داشته باشيم .  
 
پيش از آن لازم مي دانم يادآور شوم سرازير شدن سيل عظيم مسافران به ساري در ايام نوروز ،   اعطاي رتبه ي نخست "مسافرپذير ترين شهر  كشور" به مركز مازندران  و همچنين بازديد گردشگران اروپايي، آمريكايي و آفريقايي از اماكن تاريخي ، جاذبه هاي توريستي و  چشم انداز هاي طبيعي ساري كه بي ترديد نتيجه ي ريل گزاري دقيق توسعه ي صنعت توريسم و گردشگري است محصول  برنامه ريزي هاي شهرداري و همكاري هدفمند با دستگاههاي مسوول بود.
 
يكي از برنامه هايي كه معاونت فرهنگي ، روابط عمومي و مسوول حوزه ي گردشگري شهرداري از مدتها قبل درگير اجراي درست آن بودند تورهاي رايگان ساري گردي بود. اين طرح البته در نوزده شهر استان با همكاري و مشاركت دستگاههاي عالي از بيست و هشتم اسفند آغاز و تا امروز دوازدهم فروردين استمرار داشت كه خوشبختانه در ساري به بهترين نحو اجرا شد و در خلال اين تور ها كه رفته رفته با استقبال مسافران مواجه شد و افزايش يافت گردشگران ، مسافران ، مهمانان خارجي و حتي برخي از شهروندان از اماكن تاريخي چون مسجدجامع ، خانه ي كلبادي ، بناي تاريخي فرح آباد و جاذبه هاي طبيعي ساري ديدن كردند و همچنين بسته هاي فرهنگي مشتمل بر نقشه ي گردشگري مازندران و اماكن ديدني و جاذبه هاي گردشگري ساري و ساير شهرهاي استان به بازديدكنندگان تقديم شد.
 
افزون برآن كمپ هاي نوروزي به منظور راهنمايي و سرويس دهي به مسافران و مهمانان در ورودي ها و گذرگاههاي اصلي مركز استان استقرار يافتند كه قطعا تمام اين اقدامات به شرط استمرار در معرفي روح و خصلت مهمانپذير ساري - پايتخت بهارنارنج كشور- بسيار موثر خواهد بود. تاكيد و تمركزي كه بر گردشگري به عنوان محور توسعه مي شود بر دو نكته ابتنا دارد؛ نخست صرف نظر از اينكه در كشورهاي صنعتي اين شيوه بخش قابل توجهي از توليد ناخالص ملي را به خود اختصاص داده  برخي كشورهاي مسلمان چون تركيه و مالزي كه از نفت و همچنين صنايع مدرن چندان بهرمند نيستند رقمي معادل ۵۰ تا ۶۰ درصد درآمد سرانه را از توريسم استحصال مي كنند و نقش كليدي اين صنعت در درآمدزايي و اشتغال بر كسي پوشيده نيست.
 
دوم شرايط اقليمي مازندران و بويژه ساري است . ساري جزء معدود شهرهاي دنياست كه از طريق يك رودخانه ي دايمي به دو قسم تبديل شده است و پر جاذبه ترين شهرهاي جهان چون سئول ، لندن ، استانبول و پكن يا با رودخانه دو نيم  و يا در كنار دريا واقع شده اند.اين شرايط اقليمي بالاترين پتانسيل را براي جذب توريست و مسافر دارد.كوه ، ساحل ، جنگل ، اماكن تاريخي متعدد و آب و هواي ملايم همه از سرمايه هاي بي مانند خداداد است كه مازندران و بويژه ساري را به بزرگترين مكان براي تبديل شدن به پايتخت گردشگري ايران كرده است. آنچه خداوند رحمان به مازندران بخشيده بي نظير است و تنها نياز به  دستاني هنرمند و برنامه ريز داريم تا از اين سفره به نفع اقتصاد ساكنان آن بهره برداري كنند.اميدواريم شهرداري ساري با ادامه ي اين برنامه ها جاني تازه به صنعت گردشگري ساري بدمد...

نویسنده :
منبع : درگاه الکترونیکی شهرداری ساری


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : شهرداری ساری و توسعه گردشگری

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها