تاریخ انتشار : دوشنبه 20 آذر 1396 - ساعت : 13:00

کد مطلب: 217674 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس بانک مرکزی احمدی‌نژاد: دیداری با ضراب نداشتم/مدیریت تحریم کار من است/زنجانی کاری با ما نداشت

مازندمجلس: سیاست > مجلس - ایسنا نوشت: رییس بانک مرکزی در دولت احمدی‌نژاد گفت: آقای زنجانی با ما کاری نداشت. طرف حساب او وزارت نفت بود. طبیعتا باید نفت را کسی می‌خرید که آقای زنجانی برای ما می‌فروخت.

مازندمجلس:محمود بهمنی رییس سابق بانک مرکزی با دفاع تمام قداز عملکرد هفت ساله اش در دولت احمدی نژاد ، درباره ادعای رضا ضراب مبنی بربرگزاری جلسه مشترک گفت: اصلا چنین جلسه ای برگزار نشده است؛ به فرض برگزاری همکار من برگزاری جلسه است.

اهم اظهارات بهمنی به شرح زیر است:

اخیرا رضا ضراب در جریان رسیدگی به پرونده‌اش بهدادستان آمریکا ادعا کرده که برای دور زدن تحریم‌ها با شما ملاقاتی داشته است، آیاشما این ادعا را قبول دارید؟

قبل از هر توضیحی لازم است بگویم که در زمان ریاستهفت ساله بنده در بانک مرکزی توانستم بدترین تحریم‌ها را مدیریت کنم چون مدیریتبحران و تحریم کار من است حالا یکسری آدم پیدا شده‌اند که می‌گویند چرا مدیریتکردی، انگار آنها نمی‌دانند که این تاکید مقام معظم رهبری بوده است.

در مورد سوال شما این توضیح را فقط می‌دهم که مناصلا رضا ضراب را ندیدم.

این صحبت‌های شما در حالی است که ضراب می‌گوید باشما و احمدی‌نژاد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ارتباط داشته است، در این باره چهتوضیحی دارید؟

چنین چیزی صحت ندارد. تاکید می‌کنم با ایشان نهجلسه‌ و نه هیچ ارتباطی داشتم. فکر نکنم آقای احمدی‌نژاد نیز ملاقاتی داشته است.

آقای ضراب تنها این ادعا را کرده که با افرادیبرای دور زدن تحریم‌ها جلسه داشته است، نگفته که این جلسه درباره مسائل مالی یاخصوصی بوده است. این موضوع نیز لازم به توضیح است که بنده توانستم تحریم‌ها را بهبهترین شکل در طول تاریخ کشور آن هم در شرایطی که گزینه نظامی روی میز بود مدیریتکنم.

آیا قبول ندارید نتیجه مدیریت شما به وجود آمدنامثال بابک زنجانی بود؟

آقای زنجانی با ما کاری نداشت. طرف حساب او وزارتنفت بود. طبیعتا باید نفت را کسی می‌خرید که آقای زنجانی برای ما می‌فروخت.

این صحبت‌های شما بدان معناست که بانک مرکزی بابکزنجانی را تایید نکرده بود؟

بنده نامه‌ای دارم که در آن نوشته‌ام که اگر قراراست به آقای زنجانی ارز پرداخت شود از محل وزارت نفت بدهند که با این نوشته بندهجلوی این مصوبه گرفته شد. این مصوبه مربوط به ستاد تدابیر ویژه بود که در آندرخواست شده بود بانک مرکزی درخواست شرکت نیکو در هالک بانک ترکیه را به حساب فلانبانک وایز نماید. من با خط خودم در این نامه آن هم در داخل پرانتز نوشتم اگر می‌خواهیدچنین مبلغی را به این شرکت پرداخت کنید از محل وزارت نفت بدهید، نامه‌ای که باامضای آقایان حسینی، غضنفری و قاسمی،‌ وزرای وقت اقتصاد، صنعت و نفت به تاریختیرماه سال ۹۱ رسیده است. بنده با چنین توضیحاتی جلوی این دستوررا گرفتم. البته این نامه باید قبل از تبدیل شدن به مصوبه ۱۱ امضا را می‌گرفت و به تصویب شورای امنیت می‌رسیدو سپس ستاد تدابیر ویژه طبق آن عمل می‌کرد. همین نامه و امضای بنده باعث شد که در دادگاهبه عنوان مطلع حاضر شده و توضیحاتی را ارائه دهم.

علیرغم تمامی توضیحات شما درباره رضا ضراب، اومدعی شده است که فایل صوتی از ملاقاتش با شما داشته که در این ملاقات پدرش نیزهمراهش بوده است.

اصلا با رضا ضراب جلسه‌ای نداشتم. با فرض برگزاریچنین جلسه‌ای کار من جلسه است. رییس کل بانک مرکزی در تمام دنیا می‌تواند با همهجلسه بگذارد اما مهم آن است که چه تصمیمی گرفته می شود. تنها ادعای ضراب آنجاست کهما با او جلسه گذاشتیم تا تحریم‌ها را دور بزنیم. من تحریم را دور نزدم بلکه آن رامدیریت کردم، مدیریت تحریم افتخار من است.

بر اساس توضیحات قبلی شما، پدیده بابک زنجانی چطوربه وجود آمد؟

پدیده بابک زنجانی ارتباطی به ما ندارد. ما فقطتحریم را مدیریت می‌کردیم تا کشور را در شرایط خاص سر پا نگه داریم. نفت می‌فروختیمو تلاش می‌کردیم نقل و انتقال پول انجام شود. ما باید کشور را حفظ می‌کردیم مثلاحجاج می‌خواستند حج بروند و برای آن پول نقد احتیاج بود که در آن دوره پول دادنخارجی‌ها به ما ممنوع بود.

آقای روحانی چندین بار گفته است که در زمان تحویلدولت حتی ذخیره گندم به اندازه یک هفته نیز نبود؟

بنده در همان زمان که می‌گفتند دولت ورشکسته شدهبود این توضیح را دادم که چندصد تن طلا در خزانه و بالای ۱۰۶ میلیارد دلار پول داشتیم، این حرف را که می‌زننددیگر چه معنایی دارد.

ما پیش‌بینی کرده بودیم که اگر وارد جنگ شدیمبتوانیم هفت هشت سال مردم را اداره کنیم.

این صحبت‌ها یعنی شما پیش‌بینی شرایط جنگ را همداشتید؟

پاسخ: بله داشتیم پس فکر می‌کنید برای چی چندصد تنطلا را در خزانه گذاشتیم؟ حال اینکه چطور توانستیم آن را وارد کشور کنیم بماند.بنده نام این کار را مدیریت بحران و تحریم می‌گذارم. ممکن است کسی به آن نام دورزدن تحریم‌ها را بگذارد که من کاری به این لفاظی‌ها ندارم.

نظام تا کجا پیش‌بینی می‌کرد که ممکن است کشوروارد جنگ شود؟

در پاسخ به این سوال باید به اقتصاد مقاومتی رجوعکرد تا اگر تنگناهای اقتصادی پیش آمد و وقتی خواستند ما را اذیت کنند بتوانیمحداقل ارز پنج سال بعد را داشته باشیم تا دارو، گندم و سایر مواد ضروری را واردکنیم نه اینکه امروز همه را خرج کرده و بعد از آن بگوییم خدا بزرگ است. باید شرایطرا مدیریت کرد.

با وجود تمامی توضیحات شما در مورد عدم دیدار بارضا ضراب باز هم این سوال پیش می‌آید که چرا مشخصا رضا ضراب از دیدار با شما حرفمی‌زند؟

ضراب در توضیحاتش گفته که برای دور زدن تحریمایران با رییس‌جمهور ترکیه یا مثلا با ایران هماهنگ بوده یا حتی مدعی شده که با منجلسه داشته است. من می‌گویم که با رضا ضراب جلسه‌ای نداشتم. تنها این توضیح را می‌دهمکه جز رییس بانک مرکزی چه کسی می‌تواند ورود و خروج ارز را کنترل کند و جلسهبرگزار نماید، طبیعتا کس دیگری نیست چون رییس بانک مرکزی خزانه‌دار کل کشور است.

من مدعی مدیریت تحریم و بحران کشور هستم که برایهمان هم آمریکا و اروپا در زمانی که به رکود اقتصادی برخورد کردند از ما دعوتنموده تا به آنجا رفته و به آنها طرح دهیم. این کار در سال ۲۰۰۸ انجام شد و با طرح ما این کشورها از رکود خارجشدند.

بنده ۴۷ سال سابقه بانکی و اقتصادی داشتم که به دعوت بانک جهانی و بانکفدرال رزرو آمریکا به این کشور رفته و جلساتی را برگزار کردیم و به آنها گفتیم کهچطور از رکود و بحران خارج شویم.

هم‌اکنون نیز در ایران نخبگانی حضور دارند که می‌توانندمشکلات را به راحتی حل کنند. باور کنید که در کشور ما مشکل بر سر مسائل مالی وذخیره نفت و گاز نیست، مشکل ما مدیریت و بحران مدیریت است، چرا باید جوانان فارغ‌التحصیلبا داشتن مدرک دکترا در خیابان‌ها بدون کار بچرخند و کسانی سر کار باشند که معلومنیست تخصص‌شان چیست؟ باید این روند را اصلاح کنیم.

مگر شما بابک زنجانی را تایید نکردید؟

این موضوع به من ارتباطی نداشته، هر کسی یک وظیفه‌ایدارد، وزارت نفت مسئول فروش نفت است. وقتی نفت را فروخت مکلف است پولش را به حساببانک مرکزی بریزد. از آن میزان پول ۱۴.۵ درصد به خودش برگردانده شده و دو درصد برای مناطق محروم رفته ومابقی به پیکره بودجه می‌رود. حالا من به بابک زنجانی چه کار دارم که بخواهم با اوجلسه بگذارم. برای توضیح بیشتر این سوال را می‌پرسم که آیا باید نفت کشور را می‌فروختیمیا نه، طبیعتا در زمان تحریم دولتی‌ها نمی‌توانستند نفت را بفروشند و باید نفت ازطریق بخش خصوصی به فروش می‌رفت. قطعا اگر الان نیز نفت را تحریم کنند باید شرایطیبرای فروش آن بیندیشم. طبیعتا در چنین وضعیتی موضوعاتی همچون بابک زنجانی پیش می‌آید.

آیا فکر نمی‌کنید که عملکرد دولت احمدی‌نژاد باعثشد که این همه مشکلات برای شما به وجود آید؟

من با همه دولت‌ها کار کرده‌ام، اگر این دولت هممی‌خواست کار می‌کردم و وضعیت را خیلی راحت‌تر جمع می‌نمودم. ولی این یک واقعیتاست که اگر هر کسی با یک دولت کار کرد مجرم نیست. من همان سال‌ها بارها خواستماستعفا دهم که به خاطر شرایط ماندم تا کشور را حفظ کنم.

الان هم هر کسی که ادعا دارد من یک ریال را برایمنافع شخصی‌ام برداشته‌ام بگوید، همه می‌دانند که توانستم چندصد تن و آن ۳۰ هزار میلیارد تومان را به خزانه بازگردانم. از منتشکر نشد، اصلا تشکر هم نمی‌خواهم اما حداقل اینقدر مرا نبرند و بیاورند.

آیا شما دادگاهی شده‌اید؟

نخیر، بنده فقط به عنوان مطلع در دادگاه حضور پیداکردم. قطعا وقتی تخلفی انجام ندادم و برای مردم کار کرده‌ام همه به این نتیجه می‌رسندکه این کارها با حسن نیت و برای کشور بوده است.

از آن طرف باید این را بررسی کنیم که چرا مدیرانالان کار نمی‌کنند؟ طبیعتا آنها شرایط قبل را می‌بینند.

احضار شما به دادگاه در پرونده بابک زنجانی از چهبابتی بود؟

به عنوان مطلع احضار شدم.

نظر شما در مورد اختلاس خاوری چطور است؟

مگر بنده حکم خاوری را زده‌ام، او اصلا بهبانک مرکزی ارتباطی نداشت. اینکه چنین اتفاقی می‌افتد من بانک مرکزی چطور می‌توانستمجلویش را بگیرم.

29214


منبع : خبرآنلاین

برچسب ها : #زنجانی #مرکزی #مدیریت #تحریم #تحریم‌ها #توضیح #طبیعتا #شرایط #ارتباطی #بحران #احمدی‌نژاد #توضیحات #عنوان #مصوبه #چندصد #اینکه #اقتصادی #پیش‌بینی #خزانه #می‌کردیم #جلسه‌ای #وزارت #نداشت #آمریکا #درباره #نداشتم #توانستم #برگزار #ادعای #خاوری #برگزاری #پدیده #می‌تواند #بگذارد #میلیارد #داشتیم #کرده‌ام #دیدار #دادگاه #بهمنی #عملکرد #احضار #می‌آید #ملاقاتی #تایید #نامه‌ای #پرداخت #صحبت‌های #نتیجه #داشتم #مسائل #موضوع #تاکید #گرفته #می‌کرد #دارید؟ #تمامی #توضیحاتی #اقتصاد #تدابیر #ترکیه #نماید #ندارد

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : رئیس بانک مرکزی احمدی‌نژاد: دیداری با ضراب نداشتم/مدیریت تحریم کار من است/زنجانی کاری با ما نداشت


X https://sport45.site/