تاریخ انتشار : دوشنبه 20 آذر 1396 - ساعت : 15:33

کد مطلب: 217729 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نخستین اجلاس سراسری هم اندیشی ارتقاء تعامل دولت و مجلس برگزار شد / واعظی: در توافق برجام همه در کنار هم همفکری و همکاری کردند / به گونه ای با برجام پیش می رویم تا منافع خود را حفظ کنیم / پزشکبان: وقتی اختلاف نظر داریم باید بر اساس قانون و اصول اسلامی و انسانی یکدیگر را تحمل کنیم

مازندمجلس: نخستین اجلاس سراسری هم اندیشی ارتقاء تعامل دولت و مجلس روز دوشنبه به میزبانی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری و با حضور معاونان، مدیران کل و کارشناسان امور مجلس وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی در تهران برگزار شد.

مازندمجلس: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در نشست افتتاحیه این اجلاس طی سخنانی با تاکید بر اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت، همکاری و همدلی هستیم، اظهار داشت: دولت اهتمام ویژه ای به افزایش تعامل و برقراری ارتباط بسیار نزدیک و همکاری با مجلس شورای اسلامی دارد.
واعظی با بیان اینکه دولت همواره تلاش کرده تا از مسائل اختلافی و حاشیه ای پرهیز داشته و روی حل و فصل مسائل و مشکلات کشور تمرکز کند، گفت: معتقدیم با وجود آرامش در کشور می توان برنامه ها و سیاستهای کشور را در مسیر حل و فصل مشکلات عملیاتی کرد و در این مسیر معاونین پارلمانی به عنوان پل برقراری ارتباط بین دولت و مجلس نقش مهمی ایفا می کنند.
وی با بیان اینکه هر زمان که بین دولت و مجلس رابطه نزدیک و تنگاتنگی برقرار بوده توفیقات بهتر و بیشتری حاصل شده است، اظهار داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم ارتباط صمیمی و خوبی بین قوای مجریه و مقننه برقرار شده و مصمم هستیم این روابط استمرار یابد.
رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به تشکیل جلسات سران سه قوه و نقش آن در حل و فصل مسائل کلان کشور گفت: خوشبختانه جلسات سران سه قوه به طور منظم تشکیل می شود و موضوعاتی که به واسطه این جلسات حل شد، نشان می دهد که اگر سران سه قوه درباره معضلات کشور با یکدیگر هم اندیشی داشته باشند بسیاری از مسائل حل و فصل می شود که در این راستا می توان به حل و فصل مساله سپرده گذاران برخی موسسات اشاره کرد.
واعظی تصریح کرد: مشکلاتی که با تعامل قوا برطرف شده نشان دهنده آن است که اگر همدلی و همکاری وجود داشته باشد به راحتی می توانیم مشکلات بزرگ را حل کنیم لذا باید تعامل و هم افزایی های قوا را هر چه بیشتر ارتقا دهیم.
وی در ادامه معاونین پارلمانی را به هماهنگی و هم صدایی با کلیت تصمیمات دولت توصیه کرد و گفت: این هم صدایی به خصوص در زمان تصویب بودجه ضرورت مضاعفی دارد. چه بسا تلاش می شود که برخلاف سیاستهای دولت در بودجه تصمیماتی اتخاذ شود و این می تواند کلیت بودجه را برهم بزند و در این صورت عملا اهدافی که دولت برنامه ریزی کرده به طور کامل محقق نخواهد شد لذا باید همه تلاش کنیم تا انسجام و هماهنگی بودجه حفظ شود.
رییس دفتر رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به ترسیم شرایط منطقه و جهان پرداخت و با بیان اینکه امروز شرایط جهانی نه فقط برای ایران بلکه برای بسیاری از کشورهای جهان شرایطی ویژه و خاص شده است، گفت: امروز بسیاری از کشورهای جهان و حتی غربی ها، در خصوص وضعیت آینده جهان نمی توانند پیش بینی روشنی داشته باشند و این به خاطر روی کار آمدن یک فرد غیرقابل پیش بینی به عنوان رییس جمهور آمریکا است.
واعظی خاطرنشان کرد: تصمیماتی که دولت آمریکا در ۱۱ ماه گذشته در خصوص موضوعات متعدد اتخاذ کرده اصلا قابل پیش بینی نبود و هیچ کس حتی تصور هم نمی کرد که ایالات متحده که نسبت به مسائل زیست محیطی توجه ویژه ای از خود نشان می داد، از کنفرانس پاریس خارج شود لذا آنچه امروز اهمیت دارد این است که در عرصه بین المللی بایستی از فرصتهای ایجاد شده برای منافع و امنیت ملی خود به خوبی استفاده کنیم.
وی با اشاره به دستاوردهای برجام برای کشور اظهارداشت: البته از آنجایی که برجام قبل از انتخابات به نتیجه رسید، بعضا به جای نگاه ملی، نگاه های رقابتی بر آن وارد شد، در حالی که در توافق برجام همه در کنار هم همفکری و همکاری کردند تا این دستاورد مهم حاصل شود و گشایشی در عرصه های داخلی و خارجی برای کشورمان به وجود آید.
رییس دفتر رییس جمهور اضافه کرد: از روزی که آقای ترامپ روی کار آمده شعاری که مدام بر آن تاکید می کند این است که توافق برجام را برهم بزند لذا ما هم درباره این موضوع برنامه ریزی کرده ایم و به گونه ای با برجام پیش می رویم تا منافع خود را حفظ کنیم.
واعظی گفت: دغدغه ما این است که بتوانیم از منافع برجام برای توسعه اقتصادی، پیشبرد مسائل در منطقه و گشایش بازارهای صادراتی برای محصولات کشورمان استفاده کنیم.
رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به تحولات منطقه اظهارداشت: امروز پیرامون کشورمان ناامنی، بی ثباتی و بحران های مختلفی وجود دارد و اگر به خوبی مراقبت نکنیم چه بسا هزینه های زیادی باید بپردازیم و این یکی از دغدغه های مهمی است که دولت و نظام با آن مواجه می باشد.
وی افزود: موضوع دیگری که با آن مواجه هستیم معضل تروریسم، رادیکالیسم و افراطی گری در منطقه است که تبلور آن ابتدا در قالب طالبان در افغانستان بود و سپس خود را در قالب داعش در عراق و سوریه نشان داد. اگر با تفکری که داعش و طالبان داشتند مقابله نمی شد، هدف اصلی آنها این بود که ایران و شیعیان را مورد هدف قرار دهند و این توطئه بزرگی علیه جمهوری اسلامی ایران بود که این توطئه بزرگ با نقش آفرینی رزمندگان و ایثارگران و مدافعان حرم خنثی شد.
رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: نقش آفرینی فوق العاده مدافعان حرم و رزمندگان اسلام در مقابل داعش حرفی است که همگان و حتی کسانی که با ما سرناسازگاری دارند نیز به آن معترف هستند که اگر ایران و شجاعت سردار بزرگی مانند سردار سلیمانی نبود، امروز شاهد امنیت در این مناطق نبودیم و تروریستها توانسته بودند عراق و سوریه را به اشغال خود دربیاورند.
وی گفت: مثلث شومی متشکل از آمریکا، اسرائیل و افراد کم تجربه و ماجراجو در یک کشور منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است. آنچه در ارتباط با مساله سعد حریری شاهد بودیم، توطئه ای بود که پای حزب الله و در نهایت ایران را به آن بکشانند، اما با هوشمندی مسئولان حزب الله و سایر گروههای لبنانی عملا این توطئه به خوبی خنثی شد.
رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه قدرت و نفوذی که امروز جمهوری اسلامی ایران در منطقه دارد در هیچ زمانی وجود نداشته است، گفت: همه نگرانی هایی که قدرتهای بزرگ جهان به بهانه اقتدار موشکی ایران مطرح می کنند به دلیل این است که امروز جمهوری اسلامی ایران جایگاه و نفوذ مهمی در منطقه و افکار عمومی ملتها پیدا کرده است لذا باید تلاش کنیم از این دستاوردهای نظام در راستای امنیت ملی خود بیش از پیش صیانت کنیم.
واعظی در بخش دیگری از سخنان خود مشکلات اقتصادی را از مهمترین مشکلات کشور دانست و گفت: امروز مردم با مشکلات اقتصادی و بیکاری مواجه هستند و نمی توان نسبت به آنها بی تفاوت بود. در این راستا دولت سعی کرده در بودجه سال ۹۷ پیشنهاداتی ارائه کند که در راستای حل و فصل برخی مسائل اقتصادی گامهای مهمی برداشته شود و امیدواریم مجلس شورای اسلامی آن را کامل کرده و بتوانیم این مسائل را به خوبی پیش ببریم.
وی خاطرنشان کرد: در منطقه ای که بزرگترین معضل آن ناامنی است امروز به فضل الهی دارای رهبری هوشمند و مردمی فهیم هستیم که شرایط زمان را به خوبی درک می کنند و پشتیبان نظام و انقلاب اسلامی هستند و هر زمان که ضرورت پیدا می کند، انسجام و همبستگی خود را به بهترین شکل ممکن نشان می دهند و اینها سرمایه های بزرگی است که با واسطه آن می توانیم در مسیر حل مشکلات گام برداریم.
رییس دفتر رییس جمهور گفت: برای حل مشکلات اقتصادی نیازمند آن هستیم که بتوانیم بازارهای خارجی و صادراتی ایجاد کنیم و این در سایه داشتن روابط سازنده با کشورهای جهان مقدور خواهد بود. لذا یکی از اهدافی که در ارتباط با کشورهای منطقه و جهان دنبال می کنیم، برقراری تعامل موثر و سازنده با همه کشورهای جهان است.
واعظی افزود: برای رونق اقتصادی از سوی دیگر نیازمند نوسازی تکنولوژی های گذشته هستیم و لازمه آن هم داشتن روابط با سایر کشورها می باشد. امروز نیاز داریم که بخش خصوصی را نه در شعار بلکه عمل مورد توجه بیشتری قرار دهیم. اگر بخش خصوصی بداند که دولت، مجلس و سایر نهادها به آنها احترام می گذارند، این موضوع می تواند موجب جذب سرمایه گذاران خارجی را نیز فراهم سازد.
وی اظهارداشت: برای غلبه بر معضل بیکاری که به واسطه انباشت افراد جویای کار از گذشته ایجاد شده است، لازم است که علاوه بر توجه به بخش خصوصی، بستری برای جذب سرمایه گذاران خارجی فراهم آوریم. لذا باید تلاش کنیم تا سرمایه های خارجی را برای رونق اقتصادی و حل مشکل بیکاری جذب کنیم.
مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز دیگر سخنران این اجلاس بود که در سخنان خود تاکید کرد که یکی از اهداف اصلی مهم اسلام و همچنین انقلاب اسلامی برقراری عدالت در جامعه است.
وی گفت: بی عدالتی یکی از مشکلات جامعه است و اگر بر اساس عدالت و قسط رفتار کنیم و در برخورد با مردم و تامین حقوق شان انصاف را رعایت کنیم، مشکلات براحتی حل می شود.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی همچنین از وحدت و همدلی به عنوان یک نعمت یاد کرد و اظهارداشت: اختلاف و تفرقه باعث معطل ماندن امور و ریشه ای شدن مشکلات می شود. نعمت در وحدت و هم صدایی و یگانگی است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: همه قوا اعم از دولت، مجلس و قوه قضاییه باید برای تقویت وحدت و همکاری تلاش کنند. اگر همه دست به دست هم بدهیم و با هم باشیم می توانیم مشکلات را حل کنیم. حتی وقتی اختلاف نظر داریم باید بر اساس قانون و اصول اسلامی و انسانی یکدیگر را تحمل کنیم و با هم مهربان باشیم و تخریب همدیگر خودداری کنیم.

پزشکیان گفت: گذشت و دوستی و رعایت انصاف و عدالت باعث افزایش همکاری و وحدت و حل مشکلات و رفع اختلافات می شود.
وی با استقبال از تشکیل اجلاس سراسری هم اندیشی ارتقاء تعامل دولت و مجلس، گفت: امیدوارم که با تلاش معاونان، مدیران کل و کارشناسان امور مجلس دستگاه های اجرایی و نمایندگان مجلس همکاری و تعامل دوجانبه اتقاء یابد و مسئولان قلبا و با همه وجود برای حل مشکلات تلاش کنند، چرا که با همکاری دولت و مجلس مشکلات مردم قابل حل است.
حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس جمهور نیز در مراسم افتتاحیه این اجلاس طی سخنانی ضمن قدردانی از تلاش های معاونان، مدیران کل و کارشناسان پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی در زمینه ارتقاء سطح مناسبات دولت و مجلس بر ضرورت ادامه و تقویت این روند تاکید کرد.
وی گفت: اکنون یک سازمان پارلمانی منسجمی در کل دولت داریم و برنامه ها و فعالیت های بخش های پارلمانی دستگاه های مختلف اهمیت زیادی دارد و حضور معاونان و مدیران کل امور مجلس در صحن علنی و جلسات کمیسیون های تخصصی باعث تقویت جنبه های کارشناسی بحث ها و طرح ها و لوایح می شود.
معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: برای تقویت و توسعه روابط و تعاملات مجلس و دولت، در قانون اساسی، قوانین عادلی و قانون آیین نامه داخلی مجلس مقررات ویژه ای در نظر گرفته شده است که برآیند آنها در حوزه قانونگذاری یک نظام پارلمانی منطقی و مبتنی بر خرد جمعی است که جایگاه ویژه ای را برای دولت در نظر می گیرد.
وی اظهارداشت: معاونت امور مجلس ریاست جمهوری در تنظیم رابطه منطقی و خردگرا نقش ویژه ای را برعهده دارد. مهمترین وظیفه ساختار پارلمانی دولت ساده سازی و روان سازی ارتباط میان قوه مجریه و قوه مقننه است. در واقع نقش هماهنگ کننده و منطقی سازی روابط بین دولت و مجلس توسط معاونت امور مجلس ریاست جمهوری و معاونان و مدیران کل پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی در ابعاد مختلف صورت می گیرد.
امیری، "هماهنگ سازی برنامه های قانونگذاری و نیازهای قانونی دولت، ایفای نقش میانجی گری میان دولت و پارلمان، ایجاد هماهنگی در تنظیم دستور جلسات کمیسیون ها و صحن علنی مجلس خصوصا در مورد لوایح فوری و ضروری، تامین و تضمین دسترسی دائم به دولت به منظور پاسخگویی به نیازهای مجلس، حضور موثر و فعال در صحن مجلس و پیگیری منظم نطق ها ودرخواست های نمایندگان و کمک به مجلس در جهت تقویت و ارتقاء کیفیت قوانین از نظر کارشناسی" را از جمله وظایف مهم معاونت امور مجلس ریاست جمهوری خواند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد عملکرد معاونت امور مجلس ریاست جمهوری در یک سال گذشته گفت: در این دوره 250 فقره پرونده مربوط به لوایح تقدیمی دولت و همچنین 413 فقره پرونده درباره طرح های ارائه شده توسط نمایندگان تشکیل شد. همچنین 246 فقره قانون مصوب توسط مجلس نیز ابلاغ گردید.
معاون پارلمانی رئیس جمهور اظهارداشت: طی یک سال گذشته علاوه بر برگزاری نشست مشترک دولت و مجلس،  30 جلسه دیدار مجامع استانی نمایندگان مجلس با معاون اول رئیس جمهور برگزار شد و 30 جلسه شورای معاونان و مدیران کل امور مجلس وزارتخانه ها نیز توسط این معاونت تشکیل شد.
وی تهیه دستورالعمل و اطلاع نگاشت رای اعتماد، تهیه دستورالعمل روابط دولت و مجلس، تشکیل ستاد رای اعتماد و تشکیل 5 کارگروه در جریان رای اعتماد به وزرای دولت دوازدهم و انجام 510 دیدار توسط وزرای پیشنهادی با کمیسیون ها، فراکسیون ها و مجامع استانی از دیگر اقدامات معاونت امور مجلس ریاست جمهوری معرفی کرد.
 در ادامه این اجلاس یک روزه، نشست های تخصصی با حضور معاونان و مدیران کل امور مجلس وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی و سخنرانی تعدادی از مقامات دولتی از جمله حجت الاسلام والمسلمین دکتر علوی وزیر اطلاعات، و آقایان دکتر امیدوار رضایی و دکترمظفر معاونان تقنینی و نظارتی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد که طی این نشست ها راههای ارتقاء تعاملات دولت و مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #مشکلات #اسلامی #جمهور #امروز #جمهوری #پارلمانی #ایران #همکاری #منطقه #مسائل #برجام #تشکیل #واعظی #شورای #اقتصادی #معاونان #تعامل #اجلاس #ارتباط #هستیم #معاونت #اظهارداشت #روابط #ریاست #مدیران #خارجی #برنامه #بودجه #گذشته #کشورهای #جلسات #تاکید #دستگاه #ارتقاء #تقویت #قانون #اینکه #دیگری #وزارتخانه #معاون #توطئه #اشاره #سخنان #اجرایی #همچنین #افزود #سرمایه #نمایندگان #ایجاد #برقراری #داریم #منافع #لوایح #بزرگی #امنیت #یکدیگر #آمریکا #مواجه #عنوان #خاطرنشان #نیازمند #توافق #اختلاف #همدلی #بتوانیم #برگزار #منطقی #کشورمان #موضوع #کمیسیون #شرایط #بیکاری #گذاران #توانیم #اندیشی #بسیاری #درباره #خصوصی #اعتماد #واسطه #هماهنگی #ادامه #عدالت #ضرورت #صدایی #انسانی #انصاف #تامین #سازنده #جامعه #افتتاحیه #پزشکیان #علاوه #رعایت #باشیم #فراهم #تخصصی #دیدار #پرونده #نیازهای #مجامع #استانی #سراسری #وزرای #دستورالعمل #هماهنگ #تنظیم #مختلف #امیری #همفکری #داشتن #کارشناسی #قانونگذاری #قوانین #تعاملات #کارشناسان #مدافعان #سیاستهای #معاونین #رابطه #انسجام #اهمیت #نزدیک #داخلی #دستاوردهای #استفاده #اهدافی #تواند #باشند #بیشتری #دوازدهم #مجریه #راستا #مساله #اتخاذ #تصمیماتی #برقرار #افزایش #دغدغه #مسئولان #افراد #سردار #اسلام #جایگاه #راستای #انقلاب #ارائه #مهمترین #مقننه #رزمندگان #صادراتی #بازارهای #اظهار #توسعه #ناامنی #زیادی #آفرینی #سوریه #طالبان #سخنانی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نخستین اجلاس سراسری هم اندیشی ارتقاء تعامل دولت و مجلس برگزار شد / واعظی: در توافق برجام همه در کنار هم همفکری و همکاری کردند / به گونه ای با برجام پیش می رویم تا منافع خود را حفظ کنیم / پزشکبان: وقتی اختلاف نظر داریم باید بر اساس قانون و اصول اسلامی و انسانی یکدیگر را تحمل کنیم


X https://sport45.site/