امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 02:02:08

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 18822 -تاریخ انتشار : شنبه 14 فروردین 1395 -ساعت : 14:05

چاپ به اشتراگ گذاشتن
استاندار: فضای مازندران برای تحرك اقتصادی مهياست/ رئیس اتاق بازرگانی:  حدود ۶۰ درصد صنعت استان تعطیل ‌شده است + نظر نمایندگان

گزارش مازندمجلس از یک بام و دو هوای وضعیت صنعت در استان مازندران؛

استاندار: فضای مازندران برای تحرك اقتصادی مهياست/ رئیس اتاق بازرگانی: حدود ۶۰ درصد صنعت استان تعطیل ‌شده است + نظر نمایندگان

اختصاصی مازندمجلس: وقتی صحبت از صنعت و وضعیت اقتصادی مازندران می‌شود واقعا بلاتکلیف می‌مانیم که آیا شرایط رو به بهبود است یا همچنان استان، در سیر نزولی قرار دارد؟ از یک سو استاندار مازندران (دهم فروردین در ديدار با اعضای اتاق بازرگانی مازندران) از آمادگی فضای استان برای تحرک اقتصادی سخن می‌گوید و از سوی دیگر، امروز رئیس اتاق بازرگانی مازندران، از تعطیلی حدود 60 درصد صنعت استان ابراز نگرانی می‌کند

اختصاصی مازندمجلس:  وقتی صحبت از صنعت و وضعیت اقتصادی مازندران می‌شود واقعا بلاتکلیف می‌مانیم که آیا شرایط رو به بهبود است یا همچنان استان، در سیر نزولی قرار دارد؟ از یک سو استاندار مازندران (دهم فروردین در ديدار با اعضای اتاق بازرگانی مازندران) از آمادگی فضای استان برای تحرک اقتصادی سخن می‌گوید و از سوی دیگر، امروز رئیس اتاق بازرگانی مازندران، از تعطیلی حدود 60 درصد صنعت استان ابراز نگرانی می‌کند که برای اطلاع بیشتر متن این دو خبر را منتشر می‌کنیم:


استاندار: فضای مازندران برای تحرك اقتصادی و توسعه صادرات مهياست (وضعیت سفید)

ربیع فلاح، خواستار تحرك بيشتر اتاق بازرگانی برای نقش آفرينی در حوزه اقتصاد استان شد و گفت : فضای استان برای تحرك اقتصادی و توسعه صادرات مهياست و در اين زمينه بايد هم اصناف و هم تعاونيها پای كار بيايند .

وی برگزاری كارگاههای آموزشی برای بنگاههای اقتصادی را مهم دانست و گفت : در سال جاری همه فعاليتها بايد در حوزه اقتصادی متمركز شود. (سایت استانداری)


مهاجر:  حدود ۶۰ درصد صنعت استان تعطیل ‌شده است (وضعیت قرمز)

عبدالله مهاجر صبح امروز (شنبه) در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی با اشاره به طرح‌های نیمه‌کاره و ضرورت تعینی تکلیف آن گفت: ۵۰ تا ۶۰ درصد صنعت استان تعطیل ‌شده است و باید این بخش توجه اساسی شود.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران، با بیان اینکه بخش صنعت در مازندران مغفول مانده است و باید برای فعال کردن ظرفیت‌های تعطیل‌شده تلاش کرد، گفت: امروزه بسیاری از واحدهای بخش خصوصی تعطیل ‌شده است و باید دبیرخانه و پنجره‌ای برای رفع مشکلات تشکیل شود. (ایرنای مازندران)

هرچند مازندران، استانی صنعتی محسوب نمی شود اما پس از انقلاب بر اساس مصوبه‌ای که در دولت انجام شد علاوه بر قطب کشاورزی، مازندران از فعالیت صنعتی نیز برخوردار شد و در دهه اخیر شهرک‌های نیم‌بندی در استان شکل گرفت ولی با وجود موانعی (محدودیت اراضی، مشکلات منابع طبیعی و محیط زیست و ...) نتوانستند در محیط مازندران رشد کند و اکنون طبق آمار، حدود 80 درصد از ظرفیت‌های این استان خالی است و استفاده‌ای از آن نمی‌شود بنابراین می‌توان گفت وضعیت صنایع در این استان عملا راضی کننده نیست.


نظر نمایندگان:

در اواخر سال گذشته، برخی از نمایندگان استان مازندران در مجلس از وضعیت قرمز شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی این استان خبر دادند:

عبدالوحید فیاضی با بیان اینکه در شهرهای محمودآباد و نور اگر 100 واحد تولیدی وجود داشته‌باشد 30 واحد از آن تعطیل است، افزود: «این یک وضعیت تاسف‌بار را در حوزه صنعتی ما نشان می‌دهد و کل صنعت مازندران به اندازه بخشی از صنعت استان‌هایی مانند اصفهان و اراک است».

همچنین عزت‌ا... یوسفیان‌ملا، نماینده مردم آمل و لاریجان با اعلام اینکه صنعتی در استان مازندران وجود ندارد که بی‌مشکل باشد، گفت: «تمام صنایع در مازندران به نوعی مشکل دارند مشکلاتی مانند تامین اجتماعی، ارزش افزوده مالی، مشکل مالیات مستقیم و مواد اولیه مواردی است که تمام صنایه استان مازندران با روبه‌رو هستند».


نظر کارشناسان و ارائه راهکار:

کارشناسان، مهمترین موانع مهم سرمایه گذاری در استان را «وجود قوانین و مقررات دست و پا گیر بر سر راه صادرات، فقدان یا کمبود تسهیلات و اعتبارات برای تأمین مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز بخش‌های تولیدی، سیاست تجاری ناکارآمد، نبود ثبات اقتصادی، نبود زیر ساخت‌های فیزیکی مناسب، ضعف اقدامات تشویقی، ترویجی و خدماتی پس از سرمایه گذاری، بهره‌وری پایین نیروی کار، سیاست‌های پولی و مالی نامناسب، ضعف استفاده از تکنولوژی مناسب در تولید کالاها و نبود انسجام و هماهنگی لازم بین دستگاه‌های مختلف اجرایی» می‌دانند. بنابراین لازمه تحول صنعتی و اقتصادی در استان، رفع چنین موانعی است.

مریم پروین مدرس دانشگاه درباره راهکارهای پیشنهادی برای توسعه صنعت در مازندران می‌گوید: «نیاز است از فرصت‌ها، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود از جمله قرار گرفتن در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان و همجواری با چهار کشور ساحلی ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و آذربایجان استفاده بهینه کنیم.

وی، همچنین به استفاده از امکان حمل و نقل دریایی با کشورهای همسایه از طریق منطقه ویژه و بندر نوشهر، امیر آباد و بهشهر و اسکله نفتی نکا و بندر فریدونکنار و اتصال آن به شبکه سراسری راه آهن کشور اشاره کرد و افزود: استفاده از وجود شبکه ارتباطی بسیار قوی و گسترده در استان به دلیل عبور خطوط بین‌المللی فیبر نوری در مسیر کریدور بین‌المللی شمال - جنوب از هلسینکی (فنلاند)، به‌بندرلاوان (روسیه) تا ساحل دریای مازندران؛ و امکان دسترسی سریع به پایتخت از طریق وجود فرودگاه‌ها و سه جاده  ارتباطی با تهران و بزرگراه در حال ساخت تهران- شمال (چالوس) از دیگر ظرفیت‌های استان است. ضمن اینکه اجرای سیاست‌های اعتباری و مالی صحیح به وسیله بانک‌ها و بازنگری در شیوه پرداخت تسهیلات و وام‌های صنعتی و تولیدی با سود کم به نحوی که منابع بانکی در راستای تولید، اشتغال زایی، خودکفایی و صادرات نیز بسیار موثر خواهد بود».

با این تفاسیر باید دید مسئولان استان در سال جدید برای بهبود اوضاع صنعت و اقتصاد مازندران چه خواهند کرد؟!

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : عبدالله مهاجر - ربیع فلاح - صنعت مازندران -

نظرات کاربران در مورد : استاندار: فضای مازندران برای تحرك اقتصادی مهياست/ رئیس اتاق بازرگانی: حدود ۶۰ درصد صنعت استان تعطیل ‌شده است + نظر نمایندگان
  • اشناپاسخ0یکشنبه 15 فروردین 1395

    استانی که رییس اتاق بازرگانیش عبدالله مهاجر باشه اوضاعش بهتر از این نمی شه.

نظر شما در مورد : استاندار: فضای مازندران برای تحرك اقتصادی مهياست/ رئیس اتاق بازرگانی: حدود ۶۰ درصد صنعت استان تعطیل ‌شده است + نظر نمایندگان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها