مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 215909 -تاریخ انتشار : یکشنبه 12 آذر 1396 -ساعت : 14:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آخوندی: چابهار به بندری رقابتی، مدرن و دروازه ملل منطقه تبدیل می شود

اولین سفر استانی دولت دوازدهم

آخوندی: چابهار به بندری رقابتی، مدرن و دروازه ملل منطقه تبدیل می شود

مازندمجلس: وزیر راه و شهرسازی گفت: چابهار پس از تکمیل زیرساخت های حمل و نقل بندری، جاده و ریلی به بندری رقابتی، مدرن و دروازه ملل منطقه تبدیل می شود.

مازندمجلس: عباس آخوندی روز یکشنبه در آیین افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی که با حضور رئیس جمهوری و مهمانان داخلی و خارجی در سالن همایش های منطقه آزاد چابهار برگزار شد، اظهار کرد: بندر چابهار برای همسایگان ایران فایده زیادی در زمینه جابه جایی کالا دارد و می تواند سبب رونق و توسعه این کشورها شود.
وی افزود: چابهار با اتصال به شبکه ریلی نقش مهمی در توسعه ایران ایفا و کشورهای همسایه نظیر افغانستان و آسیای میانه را به آبهای اقیانوسی متصل می کند.
وی بیان کرد: در چابهار به دنبال کیفیت خدمات بندری هستیم و توسعه روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی با کشورهای همجوار سبب پیشرفت و آبادانی هر منطقه می شود.
وی همچنین گفت: جاده چابهار- زاهدان برای رونق حمل و نقل باید 2 بانده تا کیفیت جابه جایی کالا بهتر شود.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: یکی از برنامه های مهم این وزارتخانه اتصال چابهار به بندر گوادر پاکستان است که در حال برنامه ریزی برای اتصال این 2 بندر هستیم.
آخوندی اظهار داشت: ساخت بندر در چابهار سبب توسعه و انتقال محصولات پتروشیمی می شود و بنا داریم کل زنجیره حمل و نقل و لجستیک را فراهم کنیم تا سرمایه گذاران هیچ مشکلی نداشته باشند.
وی تصریح کرد: هند در فاز نخست بندر شهید بهشتی مشارکت خوبی داشته و 85 میلیون دلار برای تجهیزات سرمایه گذاری کرده است.
به گزارش ایرنا فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار که امروز به دست رئیس جمهوری افتتاح شد شامل اجرای موج شکن و دایک بیرونی، لایروبی حدود 15.8 میلیون متر مکعب، احیای حدود 203 هکتار، ساخت 2 پست اسکله کانتینری به طول 720 متر، سه پست اسکله چند منظوره به طول 684 متر با ظرفیت کشتی های 50 تا 100 هزار تن، ایجاد ترمینال های کانتینری و چند منظوره به وسعت حدود 64 هکتار و تامین 16 دستگاه جرثقیل کانتینری و محوطه ای بوده است.
ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار در فاز نخست هشت و نیم میلیون تن است که برای ساخت و تجهیز این طرح مهم بیش از هزار میلیون دلار اعتبار هزینه شده است.
بندر چابهار موقعیت مناسبی برای حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ( حمل و نقل دریایی) کالا دارد و بهترین و کم هزینه ترین مسیر ترانزیت به کشورهای آسیای میانه و افغانستان است.
روحانی و هیات همراه در نخستین سفر استانی خود در دولت دوازدهم روز شنبه وارد منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان شدند و بعد از دیدار با مردم منطقه سیستان و شرکت در نشست های مختلف و افتتاح طرح ها در زاهدان، شب گذشته وارد چابهار شدند و امروز فاز نخست بندرشهید بهشتی چابهار با دستور رئیس جمهوری افتتاح شد.
در این سفر وزرای نیرو، کشور، جهاد کشاورزی و ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان میراث فرهنگی، رئیس سازمان بهزیستی و معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده دکتر روحانی را همراهی می کنند. 


منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آخوندی: چابهار به بن - مدرن و دروازه ملل من -

نظر شما در مورد : آخوندی: چابهار به بندری رقابتی، مدرن و دروازه ملل منطقه تبدیل می شود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها