مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 19080 -تاریخ انتشار : یکشنبه 15 فروردین 1395 -ساعت : 09:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن
محمدرضا عارف و انصراف دوم/ فرصتی که نباید از لاریجانی گرفت!

لاریجانی یا عارف؟

محمدرضا عارف و انصراف دوم/ فرصتی که نباید از لاریجانی گرفت!

اختصاصی مازندمجلس: شاید یکی از مهترین مسائل پیرامون انتخابات مجلس دهم که از مدت‌ها پیش از برگزاری آن مطرح بوده است کرسی ریاست مجلس دهم است کرسی ای که شاید از حیث حساسیت، اهمیت آن کمتر از مجموع 289 کرسی دیگر نباشد. این همه پس از رای معنی‌دار مردم تهران به لیست امید و حذف «حدادعادل!» از حضور در مجلس دهم، بی‌گمان آقایان «محمدرضا عارف» و «علی لاریجانی» شاخص‌ترین افراد برای تکیه زدن بر کرسی ریاست مجلس دهم می‌باشند

اختصاصی مازندمجلس: شاید یکی از مهترین مسائل پیرامون انتخابات مجلس دهم که از مدت‌ها پیش از برگزاری آن مطرح بوده است کرسی ریاست مجلس دهم است کرسی ای که شاید از حیث حساسیت، اهمیت آن کمتر از مجموع 289 کرسی دیگر نباشد.

این همه پس از رای معنی‌دار مردم تهران به لیست امید و حذف «حدادعادل!» از حضور در مجلس دهم، بی‌گمان آقایان «محمدرضا عارف» و «علی لاریجانی» شاخص‌ترین افراد برای تکیه زدن بر کرسی ریاست مجلس دهم می‌باشند.

این درحالی است که هنوز نقش تعیین کننده «محمد رضا عارف» در پیروزی انتخابات سال 92 در ذهن ها کمرنگ نشده بود که نقش آفرینی وی در تشکیل لیست امید در سراسر کشور رخ نموده است.

از سویی علی لاریجانی که یک شنبه سیاه، خط کشی با جبهه پایداری و در نهایت حذف شدن از لیست اصولگرایان را تجربه نموده است مدیریت نسبتا قابل دفاعی در مجلس نهم در مواجهه با دولت یازدهم داشته است.

اما پرسشی که مطرح است این است که بهترین فرد برای تکیه زدن بر کرسی ریاست مجلس چه کسی است و چرا؟

پیش از پاسخ به این پرسش باید اذعان داشت فارغ از این که چه کسی ریاست مجلس را برعهده خواهد گرفت، بدترین اقدام، کاندیدا شدن هر دو و رقابت آنان برای ریاست مجلس می‌باشد، چراکه اتحادی که می‌رود به اکثریت مجلس تبدیل شود به تقابل تبدیل خواهد کرد.

این درحالی است که با حذف چهره‌های شاخص اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان باید پذیرفت از حیث کیفی مجلس دهم می‌توانست ترکیب بهتری داشته باشد لذا نمی‌توان الزاما کسانی که به نام لیست امید وارد مجلس شده‌اند را ژنرال‌های اصلاح طلب نامید چه اینکه بهتر همان است که آنان را تیم امید بنامیم.

لذا در مجلسی که به نظر نمی‌رسد اصلاح طلبان اکثریت کیفی و کمی را داشته باشد خرج کردن جایگاه «محمدرضا عارف» به عنوان سرلیست اصلاح طلبان نه تنها باعث ارتقاء جایگاه مجلس و تغییر رویکرد آن به اصلاح طلبی نمی‌شود چه بسا جایگاه اصلاح طلبان را نیز تنزل دهد و عارف نتواند نقش حداکثری خود را ایفا نماید.

این درحالی است که علی لاریجانی در حرکت به سوی اصلاح طلبان قطعا مدیریت بهتر و متفاوت‌تری نسبت به مجلس نهم خواهد داشت چه اینکه از یک سو خود را وام دار اصولگرایان نمی‌داند و از سویی دیگر دلواپسان مجلس به اقلیت مطلق رسیده‌اند.

شاید قیاس رقابت عارف و لاریجانی برای کرسی ریاست مجلس دهم با رقابت ناطق و عبدالله نوری در مجلس پنجم چندان مطابقت ننماید اما بی‌گمان اگر به جای رقابت با لاریجانی از وی حمایت شود ضمن اینکه احتمال نزدیک شدن اصولگرایان به وی، به صفر میل خواهد کرد خود او نیز در کنار عارف زوج تاثیرگذار در مجلس را رقم خواهد زد.

لاریجانی که دبیری شورای امنیت را تجربه کرده است بی‌شک در مجلس دهم که رویکردی اعتدالی خواهد داشت، پس از گذشت قریب به 7 سال بهتر می‌تواند پیرامون حقوق شهروندی نقش آفرینی کند و در حوزه سیاست خارجه مدافع دولت یازدهم باشد.

او باید از این فرصت استفاده نموده و تصویری روشن از زندگی سیاسی خود برای آیندگان رقم زند و برند سیاسی خود را شکل دهد.

اگرچه نمی‌شود گفت عارف به اصلاح طبان بدهکار است چه بسا شاید عکس این گزاره صادق باشد اما اگر بگوییم لاریجانی به جبهه اصلاحات و عقلانیت بدهکار است بی راه نرفته‌ایم.

لذا لاریجانی باید خود را اثبات کند، چراکه عارف اثبات شده است. اینک اوست که باید رای مردم را فهم کند و در ریاست جدید خود آن را به نمایش گذارد.

اوست که باید از حقوق شهروندی کسانی که ممنوع التصویر شده‌اند دفاع کند.

نباید فرصت تطهیر را از لاریجانی گرفت.

بی‌شک او در جایگاه ریاست مجلس بهتر می‌تواند جبران گذشته را کند تا تکیه زدن بر کرسی نمایندگی قم.

اگرچه محمدرضا باهنر از این غسل تعمید گریخته است اما لاریجانی پا به میدان گذاشت، لذا این فرصت را نباید از لاریجانی گرفت همچنان که این فرصت را از روحانی نگرفتند و او خود را اثبات کرد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمدرضا عارف و انصرا - رئیس مجلس - عارف - لاریجانی -

مطالب مرتبط با : محمدرضا عارف و انصراف دوم/ فرصتی که نباید از لاریجانی گرفت!
نظر شما در مورد : محمدرضا عارف و انصراف دوم/ فرصتی که نباید از لاریجانی گرفت!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها