مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1748 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 11 تیر 1394 -ساعت : 10:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پیش‌بینی مازندمجلس محقق شد، استانی شدن انتخابات محقق نشد

اختصاصی مازندمجلس/

پیش‌بینی مازندمجلس محقق شد، استانی شدن انتخابات محقق نشد

اختصاصی مازندمجلس: با توجه به تعطیلی مجلس شورای اسلامی تا 21 تیر باید دید که آیا پس از شروع به کار مجدد مجلس آیا نمایندگان باز هم در پی استانی شدن انتخابات خواهند بود و یا به ناچار برگزاری انتخابات به روش سنتی را خواهند پذیرفت.

اختصاصی مازند مجلس استانی شدن انتخابات طرحی است که وکلای ملت در مجلس شورای اسلامی به شدت به دنبال تصویب آن هستند. طبق این لایحه هر شهروند می‌تواند برای تمامی کرسی‌های مجلس شورای اسلامی در استان رای بدهد. در حالی که تنها هشت ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است، تغییر و تحول کلی قانون انتخابات با توجه به درگیر بودن آحاد جامعه نسبت به این موضوع ممکن است باعث بروز اختلال‌هایی در روند برگزاری انتخابات شود.

قطعا تغییر پایه و اساس کلی انتخابات مجلس شورای اسلامی و حرکت آن از انتخابات حوزه‌ای به انتخابات استانی نیاز به کارشناسی بیشتر و صرف زمان بیشتری دارد و همچنین آموزش و آگاهی مناسب شهروندان را می طلبد که با این روند در پیش گرفته شده و اصرار نمایندگان بر استانی شدن انتخابات در اندک زمان باقی مانده تحقق آن کمی عجیب به نظر می‌رسد.

حتی دولت نیز با وجود آنکه در ابتدای امر نسبت به این طرح مخالف بود اما کم کم نظرش جلب شد و حتی لایحه‌ای در این ارتباط به مجلس ارسال کرد که بنا به گفته رحمانی فضلی، طرح مجلس تنها در مورد استانی شدن انتخابات پارلمان است اما لایحه دولت درباره انتخابات مجلس، جامع و کامل است.

با وجود آنکه محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به طور صریح از خارج شدن طرح استانی شدن مجلس از سیاست‌های کلی انتخابات خبر داده بود و شورای نگهبان نیز این طرح را رد کرده بود اما گویا نمایندگان مجلس هم قسم شده‌اند که هر طوری شده این طرح را به انتخابات پیش‌رو برسانند، بنابراین با اصلاحیه‌هایی آن را به شورای نگهبان قانون اساسی ارسال کردند که مجددا با ایراداتی روبه‌رو شد.

نجات‌الله ابراهيميان با اشاره به بررسي اين طرح در جلسه روز چهارشنبه اعضاي شوراي نگهبان گفت: اين طرح با ايرادات متعددي مواجه است كه مشروح اين ايرادات متعاقباً از طريق پايگاه اطلاع رساني شوراي نگهبان، منتشر خواهد شد.

با توجه به تعطیلی مجلس شورای اسلامی تا 21 تیر باید دید که آیا پس از شروع به کار مجدد مجلس آیا نمایندگان باز هم در پی استانی شدن انتخابات خواهند بود و یا به ناچار برگزاری انتخابات به روش سنتی را خواهند پذیرفت.

گفتنی است پایگاه خبری تحلیلی مازند مجلس پیش از این با انتشار دو یادداشت در روزهای 21 اردیبهشت و 16 خرداد سال 94 با قاطعیت از پیش بینی رد این طرح خبر داده بود.

کلاف کور استانی شدن انتخابات مجلس/اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان در سه دوره/آیا شورای نگهبان کوتاه می‌آید؟ (21 اردیبهشت 94)

(پیش بینی مازندمجلس به وقوع پیوست) سرانجام طرح استانی شدن انتخابات مجلس مشخص شد/طرح به انتخابات نرسید (16 خرداد 94)

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استانی شدن انتخابات - شورای نگهبان - مجمع تشخیص مصلحت نظا - محمد سفری -

نظر شما در مورد : پیش‌بینی مازندمجلس محقق شد، استانی شدن انتخابات محقق نشد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها