مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 19766 -تاریخ انتشار : دوشنبه 16 فروردین 1395 -ساعت : 18:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خانه تکانی دولت از هیات وزیران تا استانداری‌ها/ گزینه‌های مطرح استانداری مازندران

زمزمه های ساختمان سفید/

خانه تکانی دولت از هیات وزیران تا استانداری‌ها/ گزینه‌های مطرح استانداری مازندران

اختصاصی مازندمجلس: اکنون پس از مشخص شدن نتیجه حماسه هفت اسفند و پس از تشکیل مجلسی که با دولت همراستا و هم فکر است، به نظر می‌آید دولت در پی خانه تکانی در بدنه خود باشد و زمزمه‌های تایید نشده از تغییر 4 وزیر و تعدادی استاندار به گوش می‌رسد که استاندار مازندران یکی از آنها است

اختصاصی مازندمجلس: صحبت از تغییر استاندار مازندران بحث جدیدی نیست. تقریبا از همان هفته‌های اول انتصاب ربیع فلاح، بسیاری از سیاسیون و نخبگان از هر  دو جناح مخالف استانداری فلاح بودند و امروز پس از دو سال و نیم صدارت، ربیع فلاح هنوز نتوانسته نظر منتقدانش را جلب کند.

انتصاب عجولانه استاندار مازندران که به همراه استاندار تهران در همان هفته‌های اول به روی کار آمدن حسن روحانی رخ داد، حرف و حدیث‌های بسیاری را در پی داشت. برای بسیاری از نخبگان سیاسی دلیل این تصمیم گیری نامشخص بود.

اگر بگوییم موج محبوبیت روحانی از مازندران برخاست، شاید حرفی گزاف نباشد. همانطور که به گفته حسن روحانی (اولین جایی که در سفرهای انتخاباتی‌اش، احساس پیروزی کرد، در مسجد جامع ساری بود) مردم مازندران به زودی در همان انتخابات سال 92 نشان دادند تا چه میزان طرفدار مش اعتدالی هستند و رای بالای مردم مازندران به حسن روحانی تصمیم‌گیری برای این استان را مشکل کرده بود.

پس از استقرار دولت، فشارها برای تعیین استاندار مازندران قوت گرفت و گروه‌های مختلف با لابی‌گری سعی در نشاندن شخص مورد نظر خود بر کرسی صدارت استان داشتند.

گروهی از اصولگرایان که معتقد بودند حسن روحانی یک اصولگرا است، به شدت فشار می‌آوردند تا گزینه مورد نظر آنها به ساختمان سفید استانداری برسد. در این میان یک چهره اصولگرای سنتی که در دولت تدبیر و امید هم بسیار مقبول و مورد احترام است، گزینه‌ای در نظر داشت که در سال 84 و پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد نیز یکی از گزینه‌های اصلی استانداری مازندران بود.

از طرفی اصلاح طلبان هم که خود را برنده انتخابات می‌دانستند و خیز مردم مازندران را نتیجه فعالیت‌های خود می‌دانستند، در پی گزینه‌ای حداکثری برای استانداری مازندران بودند. این در حالی بود که برخی از نمایندگان مجلس نهم مازندران که جزو جبهه پایداری بودند به شدت از به روی کار آمدن حسن روحانی احساس نارضایتی داشتند و حاضر نبودند اجازه دهند دولت برای صندلی استانداری مازندران اختیار تام داشته باشد.

دولت روحانی برای آنکه فشارها را دفع کند مجبور به تصمیم‌گیری سریع در مورد استانداری مازندران شد و ربیع فلاح جلودار که رئیس ستاد تدبیر و امید در مازندران بود را به سمت استانداری مازندران منصوب کرد تا به غائله‌ها خاتمه دهد.

 

بدین ترتیب ربیع فلاح از همان روزهای ابتدایی فعالیت خود نه حمایت قاطع جریان چپ را به همراه داشت و نه جریان راست تمام قد پشت او ایستاد. این نارضایتی نخبگان در کنار تجربه پایین وی در چنین جایگاهی، روز به روز بر حجم نارضایتی‌ها افزود. همچنین انتصاب حیرت انگیز وی برای جایگاه مهم مدیریت روابط عمومی، بسیار سوال برانگیز بود. چرا که احمد مظفری مدیر روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری را به استانداری مازندران آورد. این جابه جایی از آن جهت غیرمترقبه بود که دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری توسط کیومرث نیازآذری مدیریت می‌شد که در آن زمان یکی از مهم‌ترین رقبای ربیع فلاح برای کرسی استانداری مازندران بود.

 

از شهریور 92 تا کنون در چند برهه تغییر استاندار مازندران بر سر زبان‌ها افتاد که مهم‌ترین آن پس از سفر بی فروغ هیات دولت به مازندران بود. در آن مقطع با چند تغییر در بدنه استانداری و همچنین تغییر فرماندار شهرهای بزرگ استان مانند ساری، بهشهر و نوشهر که خواسته تمامی فعالان سیاسی جناح چپ بود، توانست تاحدودی رضایت نخبگان سیاسی را جلب کند و سایه تغییر را از سر خود بردارد.

اکنون پس از مشخص شدن نتیجه حماسه هفت اسفند و پس از تشکیل مجلسی که با دولت همراستا و هم فکر است، به نظر می‌آید دولت در پی خانه تکانی در بدنه خود باشد و زمزمه‌های تایید نشده از تغییر 4 وزیر و تعدادی استاندار به گوش می‌رسد که استاندار مازندران یکی از آنها است.

البته باید منتظر مرحله دوم انتخابات که تکلیف دو کرسی دیگر مشخص می‌شود ماند زیرا تعیین این دو کرسی تاثیر به سزایی در نگرش و مواضع مجمع نمایندگان مازندران نسبت به استاندار مازندران خواهد داشت.

 

گزینه‌های جدی استانداری مازندران چه کسانی هستند؟

مهدی عبوری

شاید در شرایط فعلی باید جدی‌ترین گزینه استانداری مازندران را مهدی عبوری شهردار فعلی ساری دانست. پس از اظهار نظر منتخب مردم ساری در مجلس دهم که به انتقاد سرسختانه از استاندار مازندران پرداخت، زمزمه‌ها در این مورد بیش از پیش قوت گرفت.

صحبت‌هایی که از هم اکنون در هیات دولت انجام شده است، احتمال کوچ شهردار جوان ساری به ساختمان استانداری را قوت بخشیده است.

از طرفی ارتباط حسنه مهدی عبوری با افراد صاحب نفوذی مانند عبدالرضا رحمانی فضلی و علی لاریجانی می‌تواند باعث حضور عبوری در ساختمان سفید استان شود. قدرت بالای لابیگری و چانه زنی عبوری یکی از ویژگی‌های مثبت او است که حمایت بسیاری از صاحب نظران استان از جمله چندین نماینده مجلس دهم را جلب کرده است.

 

سید هادی حسینی

هادی حسینی در زمانی که دولت تدبیر و امید به روی کار آمد یکی از گزینه‌های جدی دولت برای استانداری مازندران بود و چند تن از نمایندگان مازندران هم پشتیبان او بودند.

حسینی تا یک قدمی استاندار شدن هم پیش رفت اما در هیات دولت تصمیم عقلانی گرفته شد. با توجه به اینکه حسینی تنها نماینده‌ای از مازندران بود که پیش از انتخابات همراه با روحانی بود، تصمیم دولت بر آن شد که در شرایطی که اکثریت مجلس نهم مخالف با دولت تدبیر هستند، حسینی را در مجلس حفظ کند تا نماینده‌ای اثرگذار در طیف اندک موافقان دولت در مجلس نهم داشته باشند که البته بعدها در قضیه برجام حسینی تمام قد در موافقت با برجام و حمایت از ظریف ایستاد و نقش اثرگذاری در روز تصویب برجام داشت.

با توجه به اینکه سید هادی حسینی در مجلس دهم حضور نخواهد داشت، احتمال آنکه دولت از وی در سمت استانداری استفاده کند بسیار زیاد است. هرچند برخی معتقدند دولت از کسی که نتوانست مجددا به مجلس راه پیدا کند در این منصب استفاده نخواهد کرد ولی با توجه به اینکه حداقل 4 نماینده مجلس دهم موافق استانداری حسینی هستند، و همچنین زمزمه‌هایی که از تهران به گوش می‌رسد، باید حسینی را یکی از گزینه‌های جدی استانداری مازندران دانست.

 

البته در کنار این دو نفر اسامی دیگری از جمله دو گزینه غیربومی نیز مطرح است که البته باید منتظر دهم اردیبهشت ماند تا تکلیف دو کرسی دیگر مجلس در مازندران مشخص شود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظرات کاربران در مورد : خانه تکانی دولت از هیات وزیران تا استانداری‌ها/ گزینه‌های مطرح استانداری مازندران
 • ایمانپاسخ6سه شنبه 17 فروردین 1395

  سلام
  جناب آقای سید مناف هاشمی احتمالا"استاندار مازندران می شود.

  • امیر0دوشنبه 23 فروردین 1395

   جعفر رحمانزاده یا مناف هشمی دو گزینه اصلی بشمار می آیند که رحمانزاده ارجعیت دارد.

 • عبوری قهرمانپاسخ2چهار شنبه 18 فروردین 1395

  عبوری قهرمان امید مازندران

 • برنده واقعی انتخاباتپاسخ1چهار شنبه 18 فروردین 1395

  آقای مهندس عبوری فقط به درد معاون عمرانی میخوره،استانداری خیلی زوده براش،همون آقای حسینی بهترین گزینه است در ضمن انتخاب استاندار طبق دستور رییس جمهور محترم با آقای جهانگیری معاون اول رییس جمهوره چه ربطی به لاریجانی و فضلی داره

 • یک کارمند ساروی نهاد ریاست جمهوریپاسخ1پنج شنبه 19 فروردین 1395

  جابجایی استاندار مازندران قطعی است. اخباری که از معاونت سیاسی نهاد ریاست جمهوری میرسد بنظر میرسد که لایه هایی از دولت قصد دارد یک گزینه نفتی مازندرانی را بعنوان استاندار مازندران بگذارد. ضیایی شیرکلایی مدیرعامل شرکت پتروشیمی اصفهان که سابقه مدیریت و هیات مدیره پتروشیمی خراسان و ذوب آهن اصفهان را دارد و پیش از این قائم مقام بانک سرمایه هم بوده از افرادی است که رزومه او در حوزه سیاسی دولت و توسط دو تن از وزیران و یکی از مشاوران رییس جمهور ارائه شده است.

نظر شما در مورد : خانه تکانی دولت از هیات وزیران تا استانداری‌ها/ گزینه‌های مطرح استانداری مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها