0
آغاز خرید تضمینی خرما در کرمان/ ۵۹ پروژه کشاورزی در دهه فجر افتتاح می شود

تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 بهمن 1396 - ساعت : 16:56

کد مطلب: 227689 چاپ به اشتراگ گذاشتن

آغاز خرید تضمینی خرما در کرمان/ ۵۹ پروژه کشاورزی در دهه فجر افتتاح می شود

مازندمجلس: رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: خرید توافقی خرمای درجه یک استان کرمان توسط مباشران سازمان تعاون روستایی از دیروز آغاز شد.

مازندمجلس: رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: خرید توافقی خرمای درجه یک استان کرمان توسط مباشران سازمان تعاون روستایی از دیروز آغاز شد.

به گزارش ایلنا، عباس سعیدی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در خصوص خرید تضمینی خرما اظهار کرد: با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، خرید حمایتی خرما در شهرستان های شرق این استان توسط مباشران تعاون روستایی که اتحادیه های مرکزی و شهرستانی هستند، شروع شده است.

سعیدی افزود: خرید خرمای حمایتی که غالبا رقم مضافتی هستند در قالب مادر کارتن های ۸ کیلوگریم و با قیمت هر کیلوگرم ۵۵۰۰ تومان انجام می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: وزن این مادر کارتن ها نباید از ۷.۵ کیلوگرم کمتر باشد.

سعیدی با بیان این که امسال از ۵۸ هزار هکتار سطح زیر کشت نخلستان های استان کرمان، حدود ۱۷۰ هزار تن خرما تولید شده است، اظهار داشت: ۱۵۰ هزار تن از خرمای تولیدی استان کرمان و سایر استان ها پس از فرآوری و بسته بندی در سردخانه ها ذخیره شده که تاکنون یک سوم آن به فروش رفته است.

وی در ادامه از تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش برای صادرات خرمای استان کرمان به منظور توسعه صادرات خبرداد و گفت: علاوه بر این اقدام، به تجاری که خرما را از محل باغ خریداری و در سایر استان ها به دست مصرف کنندگان می رسانند از محل این ۱۰۰ میلیارد تومانی سرمایه در گردش، تسهیلات پرداخت می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: از ۱۷۰ هزار تن خرمای تولیدی این استان ۱۲۰ هزار تن خرمای درجه یک است و خرمای درجه دو و سه، فرآوری و صادر می شود.

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد خرمای کرمان رقم مضافتی است.

سعیدی درباره پروژه های کشاورزی استان کرمان در دهه فجر امسال، گفت: در دهه فجر امسال ۵۹ پروژه کشاورزی به ارزش یک هزار و ۲۴ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

سعیدی اذعان داشت: ۳۴ مورد از این پروژه ها مربوط به بخش آب و خاک است که با اجرای آن ۲۹۰۰ هکتار به سطح آبیاری تحت فشار اراضی کشاورزی استان افزوده می شود.

وی گفت: از مجموع پروژه های دهه فجر امسال ۵ واحد در حوزه دام و طیور، طرح شیلاتی با ۱۰ تن آبزی پروری، هفت طرح صنایع بسته بندی و فرآوری و هشت واحد گلخانه ای در سطح ۲۳ هکتار است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اظهار داشت: با اجرای طرح های گلخانه ای ۶۱۹۰ تن سبزی و صیفی و ۳۵۰ هزار گل شاخه بریده به تولیدات گلخانه ای استان اضافه می شود.

 


منبع : ایلنا

برچسب ها : #استان #کرمان #کشاورزی #خرمای #سعیدی #پروژه #امسال #فرآوری #اظهار #گلخانه #هکتار #میلیارد #تولیدی #صادرات #اجرای #سرمایه #تسهیلات #مضافتی #روستایی #تعاون #مباشران #حمایتی #افزود #کیلوگرم #کارتن #تضمینی #تومان

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آغاز خرید تضمینی خرما در کرمان/ ۵۹ پروژه کشاورزی در دهه فجر افتتاح می شود