یک ریال از بودجه عمومی را صرف گازرسانی نکردیم

تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 بهمن 1396 - ساعت : 17:10

کد مطلب: 228259 چاپ به اشتراگ گذاشتن

وزیر نفت:

یک ریال از بودجه عمومی را صرف گازرسانی نکردیم

مازندمجلس: وزیر نفت با اشاره به بهره مندی بیش از 90 درصد کل جمعیت کشور از نعمت گاز، گفت: گازرسانی در کشور از محل صرفه‌جویی فرآورده‌های نفتی مایع و بدون اینکه یک ریال از بودجه عمومی دریافت شود، انجام شد.

مازندمجلس:  به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه درباره افزایش برداشت از میدان مشترک پارس جنوبی اظهار کرد: تکمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی مهم‌ترین اولویت ما در میدان‌های مشترک گازی است.
وی با بیان اینکه 6 فاز پارس اکنون در حال اجرا بوده و میانگین پیشرفت این فازها بیش از 90 درصد است، تصریح کرد: پنج فاز جدید پارس جنوبی سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و میزان برداشت از این میدان مشترک گازی 140 میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.
به گفته وزیر نفت، توسعه بخشی از فاز 14 پارس جنوبی به سال 98 موکول می‌شود.
زنگنه درباره میدان‌های مشترک غرب کارون نیز گفت: مقدار تولید نفت از میدان‌های عظیم غرب کارون از 70 هزار بشکه در روز در سال 92 اکنون به بیش از 300 هزار بشکه رسیده است.
وزیر نفت درباره اینکه کارشکنی آمریکا برای کند کردن روند امضای قراردادهای نفتی چقدر تاکنون موثر بوده است، افزود: تعداد زیادی قرارداد نفتی در دست مذاکره است که این مذاکرات پیش می‌رود، اما با کارشکنی‌های از سوی آمریکا و برخی از همسایگان روبه‌رو هستیم.
زنگنه ادامه داد: با این شرایط باید با دقت کار کنیم، ما بتوانیم برنامه‌های را که برای توسعه میدان‌های مشترک و به طور کلی برای توسعه صنعت نفت و گاز داریم، به خوبی پیش ببریم.
وی تاکید کرد: ما با همه اراده، دانش، تجربه و بسیج ظرفیت‌های‌ خود و کمکی که از ارکان نظام دریافت می‌کنیم، توسعه صنعت نفت را پیش می‌بریم.

**گاز ایران سال آینده به بصره می‌رود
وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که بزرگترین و جدی‌ترین پروژه‌هایی که امیدوارید تا پایان امسال یا سال آینده به بهره‌برداری برسند، کدام پروژه‌ها هستند، اظهار کرد: صادرات گاز به بغداد امسال آغاز شد و سال آینده خط لوله صادرات گاز به بصره فعال می‌شود. 
وی با بیان اینکه خط ششم سراسری که بخشی از آن امسال به بهره‌برداری رسید، سال آینده تکمیل می‌شود، افزود: همچنین چند واحد پتروشیمی با ارزش تولید نزدیک 1.6 میلیارد دلار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
زنگنه با اشاره به اینکه فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس امسال وارد مدار و تولید بنزین و فرآورده‌های دیگر در آن آغاز و تثبیت شد، تصریح کرد: تلاش‌ ما بر این است که فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان امسال و فاز سوم این پالایشگاه تا پایان سال 97 وارد مدار تولید شود تا به خودکفایی برسیم.
وی درباره آخرین وضع شبکه گازرسانی کشور هم با بیان اینکه نزدیک 99 درصد جمعیت شهری از شبکه گاز استفاده می‌کنند، گفت: این میزان برای جمعیت روستایی تا پایان امسال یا اوایل سال آینده به حدود 80 درصد می‌رسد.
وزیر نفت با بیان اینکه تعداد جمعیت کشور که به صورت مستقیم از شبکه گاز بهره‌مند می‌شوند، به 95 درصد می‌رسد و این رقم در جهان بی‌سابقه است، خاطرنشان کرد: این کار بزرگی بود که در این سال‌ها از محل صرفه‌جویی فرآورده‌های نفتی مایع و بدون این که یک ریال از بودجه عمومی دریافت شود، انجام شد.


منبع : ایرنا

برچسب ها : #یک ریال از بودجه عمومی را صرف گازرسانی نکردیم

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : یک ریال از بودجه عمومی را صرف گازرسانی نکردیم


X https://sport45.site/