كپي غيرقانوني و سواستفاده از آثار، معضل اصلي سينماي ايران /  كارستان یک پروژه سینمایی نیست يك جريان فرهنگی است

تاریخ انتشار : یکشنبه 06 اسفند 1396 - ساعت : 00:55

کد مطلب: 230208 چاپ به اشتراگ گذاشتن

در نشست خبری مجموعه فیلم‌های مستند کارستان مطرح شد؛

كپي غيرقانوني و سواستفاده از آثار، معضل اصلي سينماي ايران / كارستان یک پروژه سینمایی نیست يك جريان فرهنگی است

مازندمجلس: «کارستان» مجموعه فیلم‌های مستندی است که طراحی، برنامه‌ریزی و تولید آن در بخش خصوصی از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و تا به حال شش مستند از این مجموعه به نمایش درآمده است.

مازندمجلس: به گزارش هنرنیوز ، نشست خبری مجموعه فیلم‌های مستند کارستان با حضور رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب (طراحان و تهیه‌کننده این مجموعه)، فیروزه صابر (مدیر بنياد توسعه كارآفريني زنان و جوانان) که پژوهش‌های این پروژه و جذب حمايت مالي براي تولید را بر عهده داشته‌اند، اویس طوفانی (پخش شهر فرنگ)، کارآفرینان و عوامل فیلم‌های کارستان به همراه جمعی از اهالی سینما و اصحاب‌رسانه، صبح امروز 5 اسفندماه 1396 در محل خانه سینما برگزار شد.

«کارستان» مجموعه فیلم‌های مستندی است که طراحی، برنامه‌ریزی و تولید آن در بخش خصوصی از سال ۱۳۹۳ آغاز شده و تا به حال شش مستند از این مجموعه به نمایش درآمده است.

در ابتدای مراسم، مجتبی میرتهماسب به معرفی کارستان پرداخت و از اهداف تیم تشکیل‌‌دهنده این پروژه گفت.

رخشان بني‌اعتماد نیز در این نشست در خصوص چگونگی شکل‌گیری اولیه این مجموعه، ایده‌ها و انگیزه‌های شروع آن سخنانی ابراز کرد و افزود: ای کاش ناامید نشویم و ادامه دهیم.

وی ضمن تشکر از حمایت بانک سامان در مرحله پخش اظهار داشت: با این حمایت، امکان عمومی و گسترده‎‌ کردن تبلیغات برای ما فراهم شد.

مجتبی میرتهماسب نیز در ادامه با برشمردن اسامی شش فيلم این مجموعه افزود: فیلم هفتم این مجموعه درباره خانم توران میرهادی، معمار نهاد کودکی در ایران ساخته شده است که در آینده‌ای نزدیک برای پخش عمومی آن اقدام خواهیم کرد.

وی همچنین درباره نسخه‌های نمایش خانگی گفت: انتظار ما این است که از نسخه‌های نمایش خانگی برای نمایش‌های عمومی استفاده نشود. كپي غيرقانوني و سواستفاده از آثار، معضل اصلي سينماي ايران است.

فیروزه صابر در صحبت‌هایش در این نشست خبری گفت: كارستان تنها یک پروژه سینمایی نیست، بلکه يك جريان فرهنگی است که ايجاد شده است. این پروژه اتصال چند حلقه به هم از كارآفرینان، نهادهای کارآفرینی و گروه‌های سینمایی است. هدف ما ترويج و توسعه تفكر کارآفرینی است، لذا برای این پروژه یک تیم پژوهش تشکیل شد که زیر نظر زهرا عمرانی تحقیقات خود را انجام دادند.

نسخه دی‌وی‌دی نمایش خانگی کارستان با مشارکت شرکت پخش شهر فرهنگ، تهیه و توزیع شده است. اویس طوفانی مدیرعامل شهر فرنگ در این نشست از دغدغه‌های مجموعه‌شان به پخش فیلم‌های مهم سینمای ایران و تهیه بسته‌های سینماگران مطرح و مهم اشاره کرد و در ادامه به معرفی ویژگی‌های بسته‌های دی‌وی‌دی‌های کارستان پرداخت: این بسته‌ها در سه مدل عرضه شده است؛ "بسته بندی ویژه" که شامل شش فیلم با زیرنویس انگلیسی به همراه پشت‌صحنه هر فیلم، فیلم معرفی کارستان، آنونس پنج فیلم، گالری عکس و فایل پژوهش‌های مرتبط با هر فیلم است. "بسته‌بندی عادی" بدون بخش‌های جانبی و "تک‌نسخه" از هر فیلم. همه این محصولات از امروز در فروشگاه‌هاي فرهنگي سراسر كشور توزیع شده است.

میرتهماسب ضمن اشاره به نسخه‌هاي آن‌لاین این مجموعه که ١١ اسفندماه در وب‌سایت‌های داخلی و خارجی نمایش فیلم در دسترس مردم قرار خواهند گرفت گفت: برای نمایش این فیلم‌ها در فضای دانشگاهی نیز با وزارت علوم مذکراتی صورت گرفته است که در صورت توافق، براي اكران در دانشگاه‌ها برنامه‌هایی خواهیم داشت. وی همچنین از بي‌توجهي تلويزيون براي پخش این فيلم‌ها انتقاد کرد و افزود با وجود اهمیت موضوعی فیلم‌ها و تمرکز بر بحث کارآفرینی و همسو بودن آن‌ها با بحث‌های مورد نیاز جامعه مانند اقتصاد مقاومتی، گویا هنوز نیاز پخش این فیلم‌ها از تلویزیون احساس نشده است!

در بخش دیگر این نشست، شیرین پارسی، هایده شیرزادی، علی‌اصغر حاجی‌بابا، غلامرضا رسولیان (از گروه طبرستان) و مصطفی لطفی (از گروه پازلی) که همگی از شخصیت‌های کارآفرین فیلم‌های کارستان هستند از تجربه و نتیجه همکاری‌شان با این مجموعه با خبرنگاران صحبت کردند.

این نشست خبری با پرسش‌و‌پاسخ خبرنگاران پیرامون فیلم‌ها و نحوه‌ی پخش آن‌ها به پایان رسید.

از مجموعه فیلم‌های مستند کارستان تاکنون فیلم‌های «طبرستانی‌ها» و «بنیان‌گذار محک» ساخته محسن عبدالوهاب، «پنبه تا آتش» به کارگردانی بهرام عظیم‌پور، «مادر زمین» ساخته مهناز افضلی، «پازلی‌ها» کار مهدی گنجی و «شاعران زندگی» به کارگردانی شیرین برق‌نورد به نمایش در آمده‌اند.

محسن عبدالوهاب، بهرام‌عظیم‌پور، فرهاد توحیدی، امیر اثباتی، منوچهر شاهسواری، کامران ملکی، عباس کوثری، احمدرضا طائی، محمد زمانی، رضا مرتضوی، لیلی فرهادپور و علی موسوی از جمله سینماگران حاضر در این نشست بودند.
منبع : هنر نیوز

برچسب ها : #مجموعه #کارستان #فیلم‌های #نمایش #پروژه #فیلم‌ها #میرتهماسب #مستند #عمومی #کارآفرینی #خانگی #مجتبی #معرفی #ادامه #افزود #سینمایی #ساخته #درباره #خواهیم #طبرس #همچنین #توزیع #آن‌ها #عبدالوهاب #شیرین #کارگردانی #اشاره #خبرنگاران #بسته‌های #سینماگران #نسخه‌های #اسفندماه #جريان #فرهنگی #رخشان #كارستان #ايران #غيرقانوني #سواستفاده #سينماي #فیروزه #توسعه #سینما #امروز #پرداخت #همراه #طوفانی #پژوهش‌های #تولید #حمایت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : كپي غيرقانوني و سواستفاده از آثار، معضل اصلي سينماي ايران / كارستان یک پروژه سینمایی نیست يك جريان فرهنگی است


X https://sport45.site/