تاریخ انتشار : یکشنبه 06 اسفند 1396 - ساعت : 15:51

کد مطلب: 230305 چاپ به اشتراگ گذاشتن

غائله دراویش افراطی در خیابان پاسداران از چند زاویه/رهبران دراویش گنابادی کدام طرف آشوب‌ها هستند؟

مازندمجلس: با گذشت چند روز از بروز آشوب از سوی برخی دراویش گنابادی، مواضع متفاوتی از سوی مسئولان درباره این واقعه مطرح می شود. دولتمردان و نمایندگان مجلس حساب آشوبگران را از درویشان جدا می کنند، طیفی از روحانیت اما آنها را یک عرفان کاذب و انحرافی می دانند.

مازندمجلس:

دوشنبه شب گذشته بود که در خیابان پاسدارانتهران جمعی از دراویش گنابادی در اعتراض به بازداشت یکی از اعضای این گروه مقابلکلانتری ۱۰۲ تجمع کردند اما این روش اعتراضی، مسالمت‎آمیز ادامه نیافت.

این تجمع کم‌کم به خشونتکشیده شد و این جمعیت را از مقابل کلانتری به سمت گلستان هفتم یعنی محل زندگی اقامتنورعلی تابنده رهبر و سر سلسله دروایش گنابادی حرکت داد. این درگیری‌ها که تا نیمه‌هایشب ادامه یافت اتفاقات تلخی را رقم زد که دیگر به هیچ روی قابل اغماض نبود. سه نفراز نیروهای پلیس در این درگیری‌ها توسط یک دستگاه اتوبوس زیر گرفته شدند و بهشهادت رسیدند و با ادامه خشونت‌ها دو تن از بسیجیان نیز جان باختند.

از درخواست برای استعفای وزیر کشور تا تاکید برخشونت‎طلب نبودن دراویش

اگرچه خیلی از چهره‎های سیاسی پیش از آنکه اعتراضات دراویش گنابادی به خشونت کشیده شودخواهان مدارا با آنها بوده‎اند و در حمایت از آنان همه را به رافت دعوت می‎کردند اما، با این اتفاقات حمایت‌ها شکل دیگری به خود گرفت.

برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس، یکی از چندین واکنش‌هایپس از این اتفاق بود. نمایندگان مجلس در روز چهارشنبه وقت خود را به این موضوعاختصاص دادند و در آن درخواست‎هایی همچون استعفای وزیر کشور را مطرح کردند. نادر قاضی پور نمایندهمردم ارومیه در مجلس انتقادات خود را به سمت دولت روحانی گرفت و گفت: آقای روحانیدرباره حقوق شهروندی حرف می زند اما درباره موضوع مهمی که جان مردم را به خطرانداخته و شهدایی تقدیم نظام کرده حرفی نمی‌زند. دولت کجاست؟ اگر نمی‌تواند اینموضوع را جمع کند بهتر است وزیر کشور استعفا دهد و از مردم عذرخواهی کند.

اما قاضی پور هیچ اتهامی را به دراویش واردنساخت و سایر نمایندگان هم از فرقه ای انحرافی در بین دروایش که عامل این اتفاقاتبوده سخن گفتند. علاالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس بدون اینکه اینآشوب را مستقیما به دراویش نسبت دهد احتمال ورود افرادی خارج از این فرقه را در میانآشوب کنندگان دور از ذهن ندانست و گفت: معمولا در اینگونه اغتشاشات ممکن است ازافراد مختلف دخالت کنند، موج‎سواری کنند و یا افرادی که حتی وابسته به گروه‌های دیگر باشند یابدون انگیزه به این موضوع ورود کرده باشند. او این را هم گفت که: «ما با دراویشمشکلی نداریم و امنیت رهبر آنها و بقیه این افراد به عهده تامین کننده امنیت جامعهاست. بحث ما دراویش نیست؛ بلکه افرادی است که مخل امنیت مردم بشوند.»

نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاستخارجی مجلس هم این اتفاق را به افراطیون این فرقه ربط داد و تاکید کرد: اینها گروه‌هایافراطی در بین دراویش هستند که از خشونت استفاده می‌کنند در حالی که ما با دراویشمشکلی نداشتیم. دراویش نه سیاسی و نه خشونت‌طلب هستند به همین دلیل باید حساب اینگروه افراطی را از دراویش جدا کرد تا بدانیم با چه کسانی طرف هستیم.

غلامعلی جعفرزاده هم از دیگر نمایندگان مجلسیبود که سعی نکرد توپ این آشوب ها را به زمین دراویش بیندازد. او اتفاقا به انتقاداز محدودیت‎هایی پرداخت کهدر قبال دراویش انجام شده است. او گفت: اگر ما صداوسیمایی داشتیم که دراویش می‎توانستند در آن حرف‌هایشان را بزنند و ما نیز حرفمان را بزنیم، مخالفینهم حرفشان را می‌زدند هیچ وقت به خشونت نمی‎گرایید. آنقدر به گروه‌ها وصله منافق و فتنه‌‌گر و ... زده‎ایم وصله کم آورده‎ایم که به این دراویش دیگر نمی‎دانستیم چه بگوییم. چون اغتشاشگر، منافق را قبلا مصرف کرده بودیم وفتنه‌گر هم تمام شده بود و آخر هم نمی‎دانستیم به دراویش چه باید بگوییم.

واکنش دولتمردان به اغتشاشات خیابان پاسداران؛از تبرئه دراویش تا دعوت به آرامش وزیر ارشاد

آشوب‎های آن شب گلستان هفتم، البته بدون دردسر برای دولت و صد البته وزارتکشور نبود. وزیر کشور که متولی امور انتظامی و برقراری امنیت در جامعه است، اینحوادث را به دراویش ربط نداد. رحمانی فضلی گفت: به هیچ وجه حوادث دوشنبه شب خیابانپاسداران را به این جریان منتسب نمی‌کنیم. مسائل و موضوعاتی که رخ داده را نبایدبه یک جریان بسیار بزرگ اجتماعی به نام دراویش عمومیت داد، در هر کدام از اقشار وگروه‌ها افرادی هستند که به جای آنکه به قانون متوسل شوند، اقدامات خود را در ورایقانون می‌دانند. در این زمینه رسانه‌های خارجی به ویژه برخی کانال‌های فضای مجازیو سایت‌ها این موضوع را به گونه‌ای مطرح کردند که به جریان دراویش در کشور منتسبشوند.

در بین دیگر دولتمردان دوازدهم، آنکس که پیشدستی کرد تا بتواند مقداری جو ایجاد شده را آرام کند، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیبود. عباس صالحی در صفحه توییتر خود نوشت: «عده‌ای می‌خواهند دعوای شریعت و طریقترا راه بیندازند. جهان اسلام در آشوب نزاع‌های فرقه‌ای است. آتش جدید نیفروزیم.»

کشفیات جدید روزنامه کیهان و انتقاد از رییس پلیستهران

هرچقدر هم مسئولان کشور اعم از نمایندگان مجلسو دولتمردان دوازدهم حساب دراویش را از اغتشاشگران گلستان هفتم جدا کرده باشند واز سوی دیگر سرسلسله دراویش گنابادی در دو بیانیه مراتب نگرانی خود را از اینحادثه اعلام کند اما برخی موضع گیری ها طی روزهای اخیر در انتقاد از این جریانبوده است.

روزنامه کیهان همچون دیگر اتفاقاتی که نگاهمتفاوت‌تری نسبت به سایرین دارد در واکنش به این حادثه سندی رو کرده و حتی حسابتندروها را از جمع دراویش جدا نکرده و همه را به یک چوب رانده است. در سرمقاله کیهانآمده است: «روابط پنهان و آشکار رهبران درویش‌های گنابادی با مقامات اسرائیل وبهائیان داستان پنهانی نیست، به عنوان نمونه -و فقط نمونه- می‌توان به تصاویرمنتشر شده از نشست مشترک مصطفی آزمایش یکی از رهبران فرقه گنابادی با دیان علایینماینده بهائیان حیفای اسرائیل و یا تصویری از ملاقات وی با رضا پهلوی در آمریکا ‌اشارهکرد.» انتقادات سرمقاله نویس کیهان اینجا به پایان نمی‎رسد. او رییس پلیس تهران را هم به باد انتقاد می گیرد و می گوید: «فیلمیاز نشست سردار رحیمی با چند تن از دراویش داعشی آشوبگر منتشر شده است که در آن،درویش داعشی تهدید‌کننده پلیس به آزاد کردن نیم ساعته سارق بازداشتی نیز حضوردارد! و سردار رحیمی را در حال مذاکره با آنان نشان می‌دهد!! ایشان به توصیه کداممسئول با آنان به گفت‌و‌گو نشسته است؟!»

مراجع تقلید و هشدار در مورد عرفان‌های کاذب

هرچند دراویش خود را اهل حق دانسته و از فرقه‎های وابسته به شیعه به شمار می‎آورند اما با این حال، مراجع عظام تقلید این تعریف از درویشان راقبول نداشته و آنها را از عرفان‎های کاذب می‎دانند.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید درواکنش به اتفاقات رخ داده در خیابان پاسداران گفت: مسئولان مراقب عرفان‌های کاذبباشند، بارها گفته‌‌ایم عرفان‌های کاذب سر از مسائل خطرناک دینی و اجتماعی و اخلاقیدرمی‌آورند که یک نمونه‌‌اش همین حادثه دردناک تهران بود.

آیت الله نوری همدانی دیگر مرجع تقلید نیز بهسخنان وزیر کشور واکنش نشان داد و گفت: برخی از مسئولان که گفته بودند این گروه‌ها،عاقل و معتدل هستند، اما این گروه‌ها، باطل و منحرف هستند و دروغ می‌گویند؛ اینانبا انقلاب هم نبودند و در دوران دفاع مقدس هم حضور نداشته‌اند. صوفیه یک فرقه انحرافیاست و هر 72 فرقه‌ای که مدعی هستند، از دشمنان اهل بیت(ع) می‌باشند.

فریاد انحراف از تریبون نماز جمعه

با تند شدن فضا علیه دراویش گنابادی، تریبوننماز جمعه هم که هیچگاه خالی از مباحث سیاسی روز کشور نیست، دراویش را بی‎نصیب از انتقادات نگذاشت. حجت‎الاسلام علم‎الهدی امام جمعه مشهد در خطبه‎های نماز جمعه این شهر به انتقاد از این فرقه پرداخت و گفت: هیچ‌جایجریان درویشی، عرفان نیست، این انحراف است. این دکانی است که دشمنان ما درستکردند. تمامی فرقه‌‌های درویش‌بازی در کشور ما بعد از جریان تحریم تنباکو و بعد ازاقتدار روحانیت و دین درست شدند.

به هرحال غائله گلستان هفتم در شبی که به صدراخبار ایران رسید، ورق را به گونه‎ای برگرداند که کمتر کسی در تحلیل اتفاقات پیش آمده می‎توانست جانب دراویش را بگیرد. حال با گذشت چند روز از بروز آشوب ازسوی برخی دراویش گنابادی، به نظر می رسد مسئولان هنوز هم به وحدتی در شیوه برخورد با آنان نرسیدند.


منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #دراویش #گنابادی #امنیت #وزیر کشور #اتفاقات #مسئولان #انتقاد #نمایندگان #افرادی #جریان #تهران #گلستان #تقلید #خیابان #نمایندگان مجلس #باشند #واکنش #عرفان‌های #مراجع #کیهان #دولتمردان #گروه‌ها #سیاسی #خشونت #رهبران #انتقادات #موضوع #ادامه #دروایش #نمونه #سرمقاله #درگیری‌ها #حادثه #اسرائیل #داعشی #انحراف #پاسداران #افراطی #دشمنان #دوشنبه #رحیمی #استعفای #سردار #فرقه‌ای #پرداخت #غائله #منافق #دراویشمشکلی #همچون #اغتشاشات #وابسته #نمی‎دانستیم #بگوییم #دوازدهم #کمیسیون #روزنامه #اجتماعی #مسائل #اتفاق #البته #تاکید

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : غائله دراویش افراطی در خیابان پاسداران از چند زاویه/رهبران دراویش گنابادی کدام طرف آشوب‌ها هستند؟


X https://sport45.site/