تاریخ انتشار : یکشنبه 20 اسفند 1396 - ساعت : 15:29

کد مطلب: 233014 چاپ به اشتراگ گذاشتن

وزیرجهادکشاورزی عنوان کرد؛

عده‌ای امنیت غذایی راهدف قرار داده‌اند/کنایه‌ حجتی به وارداتچی‌ها

مازندمجلس: وزیرجهاد گفت:رسانه های بیگانه مدام مشکلات آب کشور را به تولید غذا توسط کشاورزی نسبت می دهند و امنیت غذایی را هدف قرار داده اند و عده ای در داخل هم با مقصود و یا ندانسته برهمان طبل می کوبند.

مازندمجلس:به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در گردهمایی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان های جهاد کشاورزی استان های کشور، گفت: رسانه های بیگانه مدام مشکلات آب کشور را به تولید غذا توسط کشاورزی نسبت می دهند و امنیت غذایی کشور را هدف قرار داده اند و متاسفانه عده ای در داخل هم با مقصود و نظر و یا ندانسته بر همان طبل می کوبند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید با اتخاذ راهبرد بهره وری توانسته است کشور را در تولید محصولات اساسی به تولید داخلی متکی و امنیت غذایی کشور را با اتکا به تولید داخلی تامین نماید، تصریح کرد: ایران ظرفیت های فراوانی دارد و با استناد به میانگین بارش کشوری نباید از ظرفیت استان هایی مانند کردستان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی که میانگین بارش آنها ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی متر است، غافل شویم.

وی افزود: حتی در یزد که میانگین بارش آن ۶۲ میلی متر است بزرگترین مرکز پرورش اسب ایران فعالیت می کند.

حجتی خاطرنشان کرد:کشاورزی به موفقیت های زیادی در تولید صادرات، رشد اقتصادی و تراز تجاری طی پنج سال اخیر دست یافته که لازم است افکار عمومی با اطلاع رسانی درست در جریان آن قرار گیرد.

وی ادامه داد: بستر حرکت ما در بخش کشاورزی، افکار عمومی است و اگر افکار عمومی در جریان اقدامات این بخش نباشد، نمی توان با سرعت لازم حرکت کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ورود به بسترهای جدید تولید که توجیه اقتصادی دارند، علاوه بر افزایش تولید ملی موجب اشتغالزایی موثر می شود.

وی افزود: اگر تولید شتر مرغ، گوزن، آهو و کبک در مناطق مستعد امکان پذیر و اقتصادی است و زمینه های صادراتی آن وجود دارد باید بر روی آن سرمایه گذاری کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در عین حال بر مراقبت های بهداشتی در تولید دام و طیور به ویژه در مناطق مرزی و نقل و انتقالات آن تاکید کرد.

وی تهیه آمار، ارقام و اعداد در حوزه تولید را ضروری خواند و تصریح کرد: مدیریت بدون آمار محال است و با داشتن آمار دقیق می توان شرایط موجود تولید و عرضه را ارزیابی و برای آن تدبیر کرد.

حجتی در ادامه بار دیگر بر ایجاد زنجیره تولید در تمام زیر بخش های کشاورزی تاکید گذاشت و اظهار داشت: کشاورزی با زنجیره تولید پایدار و موفق خواهد بود.

وی افزود: تولید کننده ای که در خارج از زنجیره تولید قرار دارد باید جداگانه نهاده های مورد نیاز را تهیه و محصولش را به هر قیمتی در بازار عرضه کند که در این صورت َآسیب پذیر خواهد بود و دچار اشتباه در محاسبات می شود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تولید کنندگان باید در زنجیره تولید جذب حذف شوند، زیرا امروز با روش های سنتی دیگر نمی توان تولید و زندگی کرد.

وی افزود: ما باید تولید در بخش کشاورزی از مرحله مزرعه تا سفره را ببینیم و در دستور کار قرار دهیم.

حجتی با بیان این که تولیدکنندگان را نمی توان پشت درهای دامداری و مرغداری و بدون نهاده رها کرد، گفت: نهاده ها با منشاء داخلی و خارجی باید توسط تولید کنندگان تامین شود و این از برنامه های ما است.

وی از استان ها خواست این موضوع را پیگیری و تولیدکنندگان را توجیه کنند که به منظور کوتاه کردن دست دلالان، نهاده ها را از تعاونی ها و اتحادیه های خودشان خریداری کنند.

وزیر جهاد کشاورزی در همین حال خواست: تعاونی ها و زنجیره های تولید موفق در استان های کشور شناسایی و مورد بازدید دامداران و پرورش دهنگان طیور قرار بگیرند.

سال 97 نیازی به واردات شکر نیست

وی در ادامه بر تامین بذرهای جدید تاکید کرد و گفت: به رغم کاهش سطح زیر کشت چغندرقند بهاره از ۲۳۰ هزار هکتار به ۱۰۰ هزار هکتار، امسال رکورد جدید تولید این محصول را به علت استفاده از بذرهای جدید داشتیم به طوری که سال ۹۷ نیازی به ورادات شکر نخواهیم داشت.

حجتی با بیان این که در دنیا سرمایه گذاری های عظیمی در حوزه تحقیقات کشاورزی انجام می شود، اذعان داشت: ما باید در تعامل با دنیا باشیم، زیرا کشورهایی که در هایشان را به روی دنبا بستند عقب ماندند و از این رو ما باید ژن، نژاد و بذرهای جدید را در کنار ارقام داخلی استفاده کنیم.

وی گفت: ورود سرمایه و دانش در صنعت دامپروری در بخش کشاورزی نسبت به سایر زیربخش ها ظهور و ورود بیشتری دارد و کارهای زیادی می توان در این حوزه انجام داد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که محدودیت َآب و خاک نباید مانع تولید شود، اظهار داشت: ایران دارای ظرفیت ها و قابلیت های زیادی برای کشاورزی است و مدیریت می تواند همچون کلید با قفل عمل کند.

وی با اذعان به این که طرح جامع استقرار صنعت طیور کشور در حال طراحی است، تصریح کرد: تراکم تولید مرغ تخم گذار در استان های تهران، البرز، قزوین و قم قابل قبول نیست و نباید این صنعت تنها در چند استان متمرکز شود.

حجتی گفت: اگر مناطق قابل قبولی در نوار ساحلی جنوبی داشته باشیم تولیدکنندگان می توانند در این نواحی اقدام به تولید کنند تا در تولید آسیب پذیر نباشیم.

وی با بیان این که نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار ارزش تولیدات دامی کشور است، اظهار داشت: این عدد در اقتصاد ایران قابل تامل است.

حجتی در تببین نقش و اهمیت تولیدات دامی داخلی در اقتصاد ملی، امنیت غذایی و امنیت ذهنی و معیشت خانوارها گفت : این اهمیت ها در زمان های کمبود برای جامعه ملموس می شود؛ هنگامی که اعلام می شود نزدیک یک میلیون تن تخم مرغ سالانه در کشور توسط مرغدران تولید و به مصرف مردم می رسد و بخشی هم صادر می شود، شاید برای آحاد جامعه تمام ابعاد این دستاورد مشخص نباشد ولی وقتی با کسری ۱۰ هزارتنی آن مواجه می شویم مثل شرابط اخیر که به دلیل شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان حادث شد، تازه متوجه می شویم تولید داخلی چه اهمیتی دارد.

کنایه‌های حجتی به واردکننده‌ها

وی با بیان این که بخش خصوصی با تعرفه ۵ درصد تخم مرغ وارد می کند و با قیمت هر کیلو ۱۲۶۰۰ می فروشد و اعلام می کند که صرفه ندارد، گفت:  این در حالی است که تخم مرغ داخلی پیش از این با قیمت هر کیلو ۹۶۰۰ عرضه می شد، همان موقع عده ای اظهار می کردند که قیمت ها به دلیل هزینه تولید داخلی بالاست و اجحاف به مصرف کننده می شود؛ آیا تخم مرغ ۹۶۰۰ تومانی به مصرف کننده فشار وارد می کرد یا تخم مرغ ۱۲۶۰۰ تومانی وارداتی که البته در این شرایط هم اگر تولید داخلی نباشد وضع به مراتب بدتر می شود.

حجتی با اشاره با این که متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در تجارت جهانی ۲ دلار و در سطح خرده فروشی حدود ۴ دلار است، خطاب به کسانی که منادی واردات هستند، اظهار داشت: آیا مرغ ۲ دلاریِ وارداتی برای مصرف کننده ایرانی مقرون به صرفه است یا مرغ تولید داخلی با خوراک وارداتی فعلی به نفع مصرف کننده است؟

وزیر جهاد کشاورزی افزود: ۱.۵ میلیارد دلار ذرت برای خوراک دام و طیور وارد کشور شده که نزدیک به یک میلیارد دلار آن با صادرات بخشی از فرآورده های لبنی به کشور برگردانده شد، ضمن آن که اشتغال و نیاز داخلی را هم تامین کردیم.

حجتی اذعان داشت:فعالیت های کشاورزی در همه زیر بخش ها این چنین فرصت ساز و مقاوم ساز اقتصاد ملی هستند.


منبع : مهر

برچسب ها : #تولید #کشاورزی #داخلی #استان #اظهار #امنیت #زنجیره #افزود #کننده #غذایی #تامین #نهاده #تصریح #نباشد #سرمایه #مناطق #تاکید #اذعان #ادامه #تولیدکنندگان #نزدیک #میلیارد #اقتصاد #افکار #نباید #میانگین #ظرفیت #تولیدات #زیادی #وارداتی #بذرهای #عمومی #اقتصادی #فروش #هکتار #استفاده #باشیم #اهمیت #۱۲۶۰۰ #تومانی #جامعه #اعلام #خوراک #گذاری #فعالیت #صادرات #جریان #پرورش #آذربایجان #وزارت #تدبیر #توجیه #ارقام #تعاونی #نیازی #خواست #کنندگان #مدیریت #شرایط #واردات

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : عده‌ای امنیت غذایی راهدف قرار داده‌اند/کنایه‌ حجتی به وارداتچی‌ها


X https://sport45.site/