تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اسفند 1396 - ساعت : 09:46

کد مطلب: 233159 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نایب رئیس فراکسیون امید از گفت و گو با ارکان قوه قضاییه قبل از سال جدید خبر داد/ وضعیت بازداشتی‌های محیط‌ زیستی پیگیری می شود/ حقوق شهروندی باید در هر شرایطی رعایت شود

مازندمجلس: رئیس فراکسیون حقوق شهروندی تاکید کرد: ما کاری به موارد اتهامی فعالان محیط زیستی و اینکه چقدر این اتهامات وارد است یا نه؛ نداریم. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که در هر شرایطی باید از حقوق شهروندی برخوردار باشند و زمینه آن را چه قوه قضاییه و چه قوه مقننه باید فراهم کنند تا از وکیل برخوردار باشند و یا بتوانند با خانواده‌هایشان دیدار داشته باشند.

مازندمجلس: عبدالکریم حسین زاده نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در توضیح جلسه‌ای که هفته گذشته خانواده فعالان محیط‌زیستی بازداشت شده با برخی اعضای فراکسیون امید داشته‌اند بیان کرد: هفته گذشته جلسه‌ای با خانواده‌های فعالان محیط‌زیستی داشتیم در حال حاضر 8 نفر در تهران و 6 نفر در هرمزگان بازداشت هستند.
  رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس با بیان اینکه صحبت‌ها چند محور داشت، عنوان کرد: یکی از آن‌ها این بود که اعضای خانواده‌ها هنوز نتوانسته بودند با بازداشت شدگان ملاقات کنند. البته عده‌ای تماس تلفنی داشته‌اند و عده‌ای دیگر آن ارتباط را هم نتوانسته‌اند برقرار کنند.
 حسین زاده با اشاره به وضعیت فعالان محیط‌زیستی بازداشت شده، بیان کرد: همچنین خانواده‌ها مطرح می‌کردند که هنوز نتوانسته‌اند برای این افراد وکیل بگیرند تا وکیل بتواند در جریان پرونده‌ها حضور داشته باشد.
 این نماینده مجلس ادامه داد: علاوه براین درخواستی را درباره همین موضوعات به کمیسیون اصل نود ارجاع داده بودند و خواهان پیگیری بودند و تاکید داشتند که چرا کمیسیون اصل نود تا به حال آن‌ها را دعوت نکرده و صحبت‌های آن‌ها را نشنیده است.
 او افزود: بر همین اساس اولاً از کمیسیون اصل نود درخواست کرده‌ایم که حداقل با آن‌ها جلسه برگزار کند و موضوع آن‌ها را پیگیری و صحبت‌های آن‌ها را بشنوند. نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس در خصوص پیگیری وضعیت فعالان محیط‌زیست عنوان کرد: همچنین قرار شد دریکی دو هفته آتی قبل از سال جدید نشستی با ارکان قوه قضاییه داشته باشیم و چندوچون پرونده را بررسی مجدد کنیم و درخواست این خانواده‌ها را مبنی بر داشتن وکیل مطرح کنیم.
 رئیس فراکسیون حقوق شهروندی تاکید کرد: ما کاری به موارد اتهامی و میزان ورود به موضوع نداریم که چقدر این اتهامات وارد است یا نه؛ آنچه برای ما اهمیت دارد این است که در هر شرایطی باید از حقوق شهروندی برخوردار باشند و زمینه آن را چه قوه قضاییه و چه قوه مقننه باید فراهم کنند تا از وکیل برخوردار باشند و یا بتوانند با خانواده‌هایشان دیدار داشته باشند. من فکر می‌کنم که این حقوق اولیه همه آن‌هاست. حسین زاده درباره دیدارهایی که با مسئولان قوه قضاییه در این خصوص داشته‌اند، گفت: ما به صورت مداوم هم به‌صورت تلفنی و هم رودررو برای بررسی وضعیت فعالان محیط‌زیستی و دیگر مسائل و موارد متعدد با قوه قضاییه در ارتباط هستیم. جلسات و موارد مطرح‌شده متعدد است و یکی از آن‌ها همین موضوع فعالان محیط‌زیستی است.
 عضو فراکسیون محیط‌زیست مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا تابه‌حال درباره تعلق گرفتن وکیل به بازداشت شدگان محیط‌زیست، نشانه مثبتی از طرف قوه قضاییه داشته‌اید، بیان کرد: تا الان برای تعلق گرفتن وکیل به این افراد واکنش مثبتی از طرف قوه قضاییه نداشته‌ایم اما هنوز بحث جدی آن‌چنانی هم صورت نگرفته است و امیدواریم که این جلسه هر چه زودتر برگزار شود تا موضوع به صورت جدی مطرح شود.
 حسین زاده در خصوص پیگیری وضعیت دانشجویانی که باوجود قول برای عدم پرونده‌سازی برای آن‌ها بار دیگر احضار و برای آن‌ها پرونده و قرار وثیقه تعیین‌شده است، به اعتمادآنلاین گفت: دیگر دوستان پیگیر این موضوع هستند، اما فکر می‌کنم که به‌زودی با منصور غلامی وزیر علوم برای پیگیری و توضیح درباره وضعیت آن‌ها جلسه برگزار کنیم.


منبع: اعتمادآنلاین
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #آن‌ها #فراکسیون #قضاییه #فعالان #پیگیری #وضعیت #موضوع #بازداشت #محیط‌زیستی #فراکسیون امید #شهروندی #درباره #محیط‌زیست #برگزار #کمیسیون #موارد # حسین #داشته‌اند #خانواده‌ها #باشند #گرفتن #مثبتی #درخواست #متعدد #می‌کنم #برخوردار #صحبت‌های #بررسی #پرونده #ارتباط #گذشته #اعضای #جلسه‌ای #توضیح #ارکان #شرایطی #عنوان #شدگان #همچنین #افراد #نتوانسته‌اند #تلفنی #عده‌ای #تاکید

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نایب رئیس فراکسیون امید از گفت و گو با ارکان قوه قضاییه قبل از سال جدید خبر داد/ وضعیت بازداشتی‌های محیط‌ زیستی پیگیری می شود/ حقوق شهروندی باید در هر شرایطی رعایت شود


X https://sport45.site/