تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اسفند 1396 - ساعت : 13:00

کد مطلب: 233206 چاپ به اشتراگ گذاشتن

معاون حجتی خبر داد؛

هدفگذاری تولید ۹۲۰ هزار تن گوشت قرمز

مازندمجلس: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در افق ۱۴۰۰ تولید بیش از دو میلیون و ۷۳ هزار تن گوشت طیور و ۹۲۰ هزار تن گوشت قرمز هدفگذاری شده است.

مازندمجلس:به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسن رکنی در گردهمایی معاونان بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان ها گفت:برنامه های متعددی برای افزایش تولیدات دام و طیور در چارجوب برنامه اقتصادی مقاومتی داریم.

وی با بیان این که پارسال­ دو میلیون و ۶۰ هزار تن گوشت طیور در کشور تولید شد، اظهار داشت: این عدد­ امسال­­ با ۷ درصد افزایش به دو میلیون و ۲۳۶ هزار تن رسیده ضمن اینکه ایران در تولید گوشت طیور در رتبه هشتم جهانی قرار دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی میزان صادرات گوشت طیور کشور در سال جاری را ۴۰ هزار تن اعلام کرد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره تولید تخم مرغ نیز تصریح کرد: برای سال ۹۶ تولید ۹۵۰ هزار تن تخم مرغ پیش بینی کرده بودیم که به علت بیماری آنفلوانزا و معدوم شدن بخشی از مرغ های تخم گذار آلوده این عدد به ۸۸۷ هزار تن رسید.

وی مصرف سرانه تخم مرغ در کشور را ۱۱ کیلوگرم و مصرف سرانه دنیا را ۹.۶ کیلوگرم در سال عنوان کرد و اظهار داشت: ایران به لحاظ تولید تخم مرغ دارای رتبه دوازدهم جهانی است.

این مقام مسئول در ادامه میزان تولید گوشت قرمز امسال­­ را ۸۳۸ هزار تن عنوان کرد و گفت: سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران ۱۱.۸ کیلوگرم برای هر نفر است.

رکنی با بیان این که برای افزایش تولید گوشت قرمز و شیر برنامه ریزی هایی در حوزه دام و طیور صورت گرفته است، تصریح کرد: یکی از برنامه های ما اصلاح ساختار ژنتیکی دام است و در این راستا به دنبال افزایش جمعیت بز شیری خالص هستیم.

وی افزود: جمعیت بز شیری خالص از حدود ۴۰۰ راس در سال ۹۲ به ۱۷ هزار راس در سال جاری افزایش یافته و در سال ۱۴۰۰ نیز باید به ۱۰۰ هزار راس برسد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به توسعه اصلاح نژاد بز بومی و ایجاد ترکیب های ژنتیکی بز پربازده نیز در افق ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: جمعیت بز بومی در سال جاری ۳۲ هزار راس بوده که این جمعیت در سال ۱۴۰۰ به ۱۵۰ هزار راس افزایش می یابد.

وی با اشاره به افزایش جمعیت گوسفند بومی خالص اصلاح شده از ۲۰۰ راس در سال ۹۳ به ۲۳۰۰ راس در سال ۹۶، گفت: برنامه ما برای سال ۱۴۰۰ دستیابی به عدد ۱۰۰ هزار راس از این دام است.

رکنی در ادامه افزایش نسبت گاوهای اصیل غیر هلشتاین را از دیگر برنامه های اقتصادی مقاومتی دانست و افزود: اهمیت گاوهای اصیل غیر هلشتاین از حدود ۱ درصد به ۶.۲ درصد در سال ۹۶ افزایش یافته و این عدد در سال ۱۴۰۰ باید به ۱۰ درصد برسد.

وی درباره اصلاح فضای کسب و کار در صنعت طیور نیز گفت: ۱۵ درصد از جوجه ریزی طیور در زنجیره تولید و سایر جوجه ریزی ها به علت موضوع مالیات برای زنجیره های تولید در خارج از این زنجیره صورت گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: برخی تولید کنندگان خواستار تصویب قانون جدید برای معافیت مالیات در زنجیره تولید هستند.

وی راه اندازی سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور را یکی از اقدامات در راستای شفافیت و سرعت انتقال اطلاعات عنوان کرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد جوجه یکروزه تخم گذار در این سامانه قرار گرفته است.

رکنی افزود: ایران دومین کشور در دنیا به لحاظ جمعیت شترمرغ است و از محصولات شترمرغ شامل پر و پوست از سال ۹۲ تاکنون نزدیک به ۳۰ هزار تخته پوست دباغی شده به ارزش ۳ میلیون دلار صادر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره سهم گله های مولد داخل در بخش طیور گفت: قبل از دولت تدبیر و امید، ۸۰ درصد نیاز ما به جوجه گوشتی از محل واردات تامین می شد، اما با اقدامات انجام شده در سال آینده ۱۰ درصد از محل واردات و ۹۰ درصد از محل داخلی تامین خواهد شد.

وی درباره صادرات محصولات دام و طیور نیز اظهار داشت: سهم محصولات دام و طیور از صادرات بخش کشاورزی در سال ۹۲ حدود ۱۹ درصد بود که امسال­­به ۲۴ درصد رسیده است.

رکنی تراز تجاری بخش دام و طیور را ۵۷۹ میلیون دلار مثبت عنوان کرد.

وی درباره تولید عسل نیز گفت:­ امسال ­تولید عسل به ۸۸ هزار تن رسیده و برنامه ما تولید ۹۷ هزار تن عسل در سال ۱۴۰۰ است.

معاون امور تولیدات دامی، میزان تولید ژل رویال را در سال ۹۲ حدود ۲۰۰ کیلوگرم و سال جاری ۱۰۴۲ کیلوگرم عنوان کرد و افزود: ما برای تولید ۱۵۲۴ کیلوگرم ژل رویال برنامه ریزی کرده ایم.

وی در مورد صنعت نوغانداری نیز اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده تامین تخم نوغان مورد نیاز کشور از ۳۴ هزار جعبه در سال ۹۶ به ۶۶ هزار جعبه در سال ۱۴۰۰ افزایش خواهد یافت.

رکنی افزود: در سال ۹۵ حدود ۳۳۰ هزار اصله نهال توت برای تغذیه کرم ابریشم تولید شده و برنامه ما برای سال ۱۴۰۰ تولید ۶۰۰ هزار اصله نهال توت است.


منبع : مهر

برچسب ها : #تولید #برنامه #افزایش #کشاورزی #معاون #کیلوگرم #جمعیت #افزود #درباره #عنوان #تولیدات #زنجیره #میلیون #اصلاح #ایران #اظهار #محصولات #تامین #گرفته #وزارت #میزان #صادرات #سرانه #رسیده #اطلاعات #سامانه #اقدامات #واردات #رویال #جهانی #مالیات #شترمرغ #هلشتاین #ژنتیکی #مقاومتی #ادامه #تصریح #امسال­­ #گاوهای #اشاره #یافته #اقتصادی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : هدفگذاری تولید ۹۲۰ هزار تن گوشت قرمز


X https://sport45.site/