تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1396 - ساعت : 07:52

کد مطلب: 233336 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سرنوشت تلخ «مینا باشاران»؛ دختر میلیاردر معروف ترکیه /آخرین سفر مجردی به سقوط هواپیما و مرگ ختم شد

مازندمجلس: روزنامه شهروند نوشت: خانواده جانباختگان این حادثه صبح دیروز وارد فرودگاه شهرکرد شدند.

مازندمجلس: آخرین سفر مجردی دختر تاجر معروف ترکیه، حادثه دردناک دیگری را در ایران رقم زد. این بار امدادگران هلال‌احمر، در روزهای پایانی سال، ماموریت سخت دیگری را آغاز کردند. آنها عازم ارتفاعات هلن در چهارمحال‌وبختیاری شدند تا این بار پیکر سوخته ١١سرنشین جت شخصی تاجر معروف ترکیه را به پایین منتقل کنند.

به گزارش نامه نیوز مینا باشاران دختر ٢٨ساله‌ای بود که در آخرین روزهای مجردی‌اش، طبق یک سنت قدیمی، تصمیم گرفت با دوستانش به سفر برود. او به همراه ٧نفر از دوستانش راهی شارجه شد و هنگام بازگشت در آسمان ایران دچار سرنوشت تلخی شد. این هواپیما که شارجه در امارات متحده عربی را به مقصد استانبول ترک کرده بود، در حوالی شهرکرد سقوط کرد. مینا و دوستانش به همراه دو مهماندار و یک خلبان زن، بر اثر سقوط این جت شخصی، در میان شعله‌های آتش سوختند.

سرخپوشان هلال‌احمر ایران نیز اقدامات خود را برای این عملیات آغاز کردند. تا جایی‌که بلافاصله پس از این حادثه، دکتر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران اعلام کرد: «به همکارانم در هلال‌احمر ترکیه اطمینان می‌دهم به همان میزان که برای جست‌وجوی مفقودان حادثه سقوط هواپیما در کشور خودمان تلاش کردیم برای هموطنان آنها هم تلاش خواهیم کرد.»

درنهایت هم امدادگران، پس از گذشت چند ساعت از حادثه، اجساد قربانیان را به پزشکی قانونی منتقل کردند و ماموریتی دیگر را به پایان رساندند. این درحالی است که جعبه سیاه هواپیما نیز یافت شده و کارشناسان درحال بررسی علت وقوع این سانحه هستند.

ساعت ۱۸ و ۵۰ دقیقه بود که جت مسافربری خصوصی در زمان عبور از ایران از صفحه رادار محو شد. براساس شواهد به‌دست آمده این جت در جنوب غرب اصفهان در بین منطقه دورک و دره‌عشق و بر روی کوه‌های هلن سقوط کرد. منطقه هلن در شهرستان‌های اردل و لردگان و کیار از توابع چهارمحال‌وبختیاری در فاصله ۱۱۰کیلومتری شهرکرد مرکز استان قرار دارد. بلافاصله پس از وقوع این حادثه، امدادگران هلال‌احمر شهرکرد راهی محل سقوط شدند.

پس از شناسایی دقیق محل سقوط، آنها عملیات جست‌وجوی اجساد و انتقال آنها را آغاز کردند. چند ساعت از این ماجرا گذشته بود که ماموریت تلخ امدادگران به پایان رسید و اجساد تمامی ١١ سرنشین هواپیما را منتقل کردند. این درحالی است که تیمی از هلال‌احمر ترکیه وارد فرودگاه شهرکرد شده و با استفاده از یک فروند هواپیمای نظامی ارتش ترکیه پیگیر وضع قربانیان هواپیمای سقوط کرده است.

٨ جسد قابل شناسایی هستندحسین درخشان، مدیر مرکز هماهنگی و کنترل عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر درباره جزییات عملیات امدادرسانی در این حادثه گفت: «از صبح روز دوشنبه نیرو‌های هلال‌احمر با بالگرد به محل سقوط هواپیمای ترکیه در ارتفاعات چهارمحال‌وبختیاری اعزام شدند و جست‌وجو‌های خود را آغاز کرده بودند. درنهایت نیز ۱۱ پیکر جانباختگان حادثه کشف و به پایین ارتفاعات منتقل شد.»

مدیر مرکز هماهنگی و کنترل عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر از قابل شناسایی بودن ۸پیکر خبر داد و ادامه داد: «از میان ۱۱پیکر کشف شده، ۸جسد ازجمله پیکر «مینا باشاران» دختر میلیاردر ترکیه قابل شناسایی است و بقیه قابل شناسایی نیستند.»

وی با اشاره به کشف جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده ادامه داد: «جعبه سیاه هواپیما نیز کشف و به عوامل انتظامی حاضر در محل حادثه تحویل داده شد.»

انتقال اجساد به پزشکی قانونیدکتر مهرداد علی بخشی، مدیرکل بحران سازمان پزشکی قانونی نیز از انتقال اجساد قربانیان هواپیمای سانحه‌دیده ترکیه‌ای به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: «با کشف آخرین جسد از ١١جانباخته هواپیمای ترکیه‌ای همه این اجساد به پزشکی قانونی شهرستان شهر کرد منتقل خواهد شد.»

وی با بیان این‌که همه مراحل مربوط به تشخیص هویت و شناسایی این افراد برابر پروتکل‌های موجود انجام خواهد شد،‌ گفت: «معاینه اجساد، بررسی مشخصات، هم‌پیمایی و سایر آزمایش‌های تخصصی بر روی این اجساد انجام خواهد شد.»

وی درباره اخذ نمونه ژنتیکی از خانواده این قربانیان گفت: «باتوجه به این‌که تعدادی از افراد خانواده‌های قربانیان این حادثه به فرودگاه شهر کرد رفته‌اند در صورت نیاز نمونه‌گیری از آنها انجام خواهد شد. اما درحال حاضر نمی‌توان به شکل قطعی اعلام کرد که آیا نیازی به اخذ نمونه ژنتیکی وجود دارد یا خیر.»

سفری بی بازگشت دختر معروف ترکیهگفته می‌شود، «ملکه قوّت» خلبان زن این هواپیما در آخرین تماس خود با برج مراقبت، مدتی پس از پرواز «درخواست فرود» داده بود و درخواست وی در دستگاه‌های برج مراقبت ثبت شده است. اما پس از آن، ارتباط وی با برج مراقبت قطع شده و احتمال می‌رود که پس از درخواست فرود و کاهش ارتفاع توسط خلبان، مشکل فنی و یا برخورد با پرنده اتفاق افتاده است.

وی که از نخستین خلبانان زن خطوط هوایی ترکیه محسوب می‌شد، پس از اتمام خدمت رسمی، به استخدام شرکت خصوصی «باشاران یاتیریم هلدینگ» در آمده بود و خلبانی هواپیمای شخصی این شرکت را برعهده داشت. این درحالی است که به گفته سخنگوی سازمان اورژانس، هواپیمای ترکیه‌ای به دلیل احتراق موتور دچار سقوط شده است.

مینا باشاران به همراه دوستان نزدیک خود برای برگزاری میهمانی آخرین دوران مجردی با جت شخصی خود به شارجه سفر کرده بود. مینا باشاران درحالی به همراه تمام دوستان خود و ۳ خدمه هواپیما در این حادثه جان خود را از دست داد که قرار بود پایان ماه جاری میلادی مراسم ازدواج خود را برگزار کند.

پدر او، حسین باشاران، ۶۰ ساله، مالک شرکت هلدینگ معروف باشاران است که در حوزه‌های مختلفی ازجمله حمل و نقل، گردشگری، ساخت‌وساز، هوانوردی و بانکداری به فعالیت و سرمایه‌گذاری می‌پردازد. یکی از شرکت‌های حسین باشاران، سهامدار اصلی بانک BSC بحرین است.

«برج‌های مینا» - مجتمع‌های مسکونی لوکسی که در بخش آسیایی استانبول ساخته شده‌اند - نیز متعلق به این سرمایه‌دار ترکیه‌ای است که او آنها را به نام دختر خود نامگذاری کرده است. هواپیمای حامل مینا باشاران نیز متعلق به شرکت هلدینگ باشاران بوده است. طبق گزارش رسانه‌های ترکیه‌ای، مینا باشاران تنها دختر حسین باشاران و احتمالا مدیر بعدی شرکت هلدینگ باشاران بود. حسین باشاران دارای یک فرزند پسر نیز است.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #باشاران #حادثه #هلال‌احمر #ترکیه #هواپیمای #هواپیما #اجساد #شناسایی #قربانیان #منتقل #ترکیه‌ای #معروف #پزشکی #عملیات #همراه #هلدینگ #درحالی #قانونی #امدادگران #شهرکرد #خلبان #پایان #انتقال #شارجه #ارتفاعات #درخواست #مجردی #مراقبت #چهارمحال‌وبختیاری #دوستانش #کنترل #امداد #هماهنگی #متعلق #نمونه #درباره #دوستان #ژنتیکی #ازجمله #افراد #این‌که #ادامه #درنهایت #پایین #گزارش #بازگشت #ماموریت #روزهای #میلیاردر #دیگری #استانبول #بلافاصله #بررسی #خصوصی #منطقه #درحال #سرنوشت #اعلام #جست‌وجوی #فرودگاه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سرنوشت تلخ «مینا باشاران»؛ دختر میلیاردر معروف ترکیه /آخرین سفر مجردی به سقوط هواپیما و مرگ ختم شد


X https://sport45.site/