صادرات مواد پتروشیمی ایران به ترکیه محدود شد/نیمی از ظرفیت صنعت لوازم خانگی خالی است

تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1396 - ساعت : 15:04

کد مطلب: 233467 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس انجمن لوازم خانگی:

صادرات مواد پتروشیمی ایران به ترکیه محدود شد/نیمی از ظرفیت صنعت لوازم خانگی خالی است

مازندمجلس: رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به غیرفعال بودن بیش از ۵۰ درصد ظرفیت تولید لوازم خانگی در کشور، گفت: به دلیل وضع تعرفه بر واردات مواد پتروشیمی ایران به ترکیه، یک ماه است که صادرات این محصول با محدودیت روبرو شده است.

مازندمجلس:، محمدرضا دیانی در یک نشست خبری اظهار داشت: ترکیه برای خرید مواد اولیه صنعتی از ایران تعرفه وضع کرده و حدود یک ماه است که نمی‌توانیم مواد پتروشیمی به این کشور صادر کنیم. این در حالی است که در کنار محدودیت واردات مواد پتروشیمی از ایران، کالاهای لوکس ترکیه به راحتی به کشورمان صادر می‌شود.

وی با اشاره به افزایش 15 تا 20 درصدی قیمت تولید محصولات لوازم خانگی در کشور گفت: بیش از 50 درصد ظرفیت صنعت لوازم خانگی غیرفعال است.

وی افزود: کشورهای دیگر برای حمایت از تولیدکنندگان خود، ظرفیت تولید داخلی را مورد توجه قرار می‌دهند در حالی که در ایران با وجود غیرفعال بودن 70 درصد ظرفیت یک صنعت، اجازه ورود برندهای خارجی در همان بخش داده می‌شود.

دیانی تاکید کرد: شرکت‌های کره‌ای که در ایران حضور دارند باید مورد بررسی قرار گیرند تا مشخص شود که چه میزان صادرات داشته‌اند نه اینکه اجازه دهیم با سرمایه‌گذاری اندک، از بستر تعرفه‌ای و رانت تولید استفاده کرده و دچار تخلف شوند.

وی در ادامه با اشاره به رشد 30 درصدی تولید داخل از سال 92 تا 95 گفت: نقدینگی بیش از 2 و نیم برابر شده و 82 درصد نقدینگی کشور به سپرده مدت‌دار بانکی تبدیل شده است. در عین حال 20 تا 25 میلیارد دلار نیز در دست مردم وجود دارد.

وی ادامه داد:‌ سود سپرده‌های بانکی سالانه حدود 200 هزار میلیارد تومان است و در سال 95 حدود 72 درصد تسهیلات بانکی به خدمات بازرگانی و ساختمان اختصاص یافته است. در حالی که سهم صنعت وکشاورزی از این تسهیلات 27 درصد بوده و صنعت از کمبود نقدینگی آسیب دیده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه فضای اقتصادی کشور به سمتی رفته که همه بخش‌ها گرفتار شده‌اند، گفت: دیگر نمی‌توانیم بانک‌ها را به دلیل عملکردشان سرزنش کنیم، وقتی باید 20 درصد سود اوراق مشارکت پرداخت کنند چطور می‌توانند ریسک تولید را پوشش دهند؟

وی با تاکید بر اینکه سیاست‌های واردات کشور منطبق با شرایط محیط پیرامونی ما نیست، گفت: کره‌ای‌ها برای 6 میلیارد دلار فاینانس پروژه‌های ایرانی 2 سال است بازی درآورده‌اند و این کار هنوز انجام نشده است. این در حالی است که سالانه 6 میلیارد دلار صادرات کالا به ایران دارند.

دیانی با بیان اینکه منابع مالی باید به سمت تقویت توان خرید مردم سوق داده شود، افزود: اگر قیمت ارز سالانه 3 تا 5 درصد رشد می‌کرد امروز شاهد وارد شدن شوک اقتصادی به کشور نبودیم.

وی تاکید کرد: اگر رویکرد کشور نسبت به مسائل اقتصادی تغییر نکند در آینده باید منتظر ریزگردهایی باشیم که منافع ملی و حیات اقتصادی کشور را دچار آسیب می‌کنند.

به گزارش فارس، در این نشست خبری از کتاب «موانع رشد تولید در ایران» نوشته محمدرضا دیانی رونمایی شد. در این کتاب موانع رشد تولید، روند و علت‌های آن در کشور مورد بررسی قرار گرفته است.


منبع : فارس

برچسب ها : #تولید #اقتصادی #خانگی #لوازم #میلیارد #اینکه #دیانی #ظرفیت #بانکی #پتروشیمی #نقدینگی #صادرات #تاکید #ترکیه #سالانه #بررسی #سمت #ادامه #موانع #تسهیلات #خرید #غیرفعال #واردات #نمی‌توانیم #محمدرضا #گزارش #اشاره #درصدی #اجازه #تولیدکنندگان #افزود #انجمن #دارند

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : صادرات مواد پتروشیمی ایران به ترکیه محدود شد/نیمی از ظرفیت صنعت لوازم خانگی خالی است


X https://sport45.site/