برگزاری همایش تجاری ایران با ترکمنستان و آذربایجان فروردین‌ سال آینده

تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1396 - ساعت : 15:36

کد مطلب: 233477 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سازمان توسعه تجارت اعلام کرد

برگزاری همایش تجاری ایران با ترکمنستان و آذربایجان فروردین‌ سال آینده

مازندمجلس: بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت، همایش تجاری ایران با ترکمنستان و آذربایجان فروردین‌ماه سال آینده برگزار خواهد شد.

مازندمجلس:به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان توسعه تجارت، همایش تجاری ایران با ترکمنستان و آذربایجان فروردین‌ماه سال آینده برگزار خواهد شد.

بهروز الفت، مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا در مورد اهمیت روابط تجاری ایران با ترکمنستان گفت: کشور ترکمنستان از مهم‌ترین کشورهای هدف صادراتی ایران در حوزه کشورهای مشترک المنافع cis محسوب می‌شود و به دلیل تنوع محصولات صادراتی به این کشور بیشترین رقم صادرات ایران به ترکمنستان صورت می‌گیرد، همچنین بیشترین صادرات ایران به ترکمنستان در حوزه خدمات فنی و مهندسی است که بیش از 1 میلیارد دلار پروژه در دست اجرا وجود دارد و پروژه‌هایی نیز به ارزش ۴ میلیارد دلار در مرحله بستن قرارداد است.

وی با اشاره به نقش ترکمنستان به عنوان شاهراه تجاری به کشورهای آسیای میانه است، افزود: سفر ریاست جمهوری با رویکرد بهبود روابط  اقتصادی و تجاری میان دو کشور و امضای بیش از 10 سند همکاری در حوزه‌های مختلف صورت می‌گیرد که سند موافقت‌نامه همکاری‌ صنعتی، با توجه به سیاست صنعتی شدن ترکمنستان، بیانیه 5 ساله امور بازرگانی و تجاری و پیشنهادات طرف ایرانی در مورد تجارت آزاد، از جمله اسنادی خواهد بود که زمینه‌ساز تسهیل روابط تجاری با ترکمنستان است.

الفت با تأکید بر تمرکز عمده در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی در همایش تجاری ایران و ترکمنستان، اظهار داشت: در این همایش تجاری، حدود 80 شرکت فعال صادراتی در زمینه‌ صنایع غذایی، محصولات صنعتی، مصالح ساختمانی، ماشین‌آلات، خدمات فنی و مهندسی در مذاکرات رو در رو با طرف ترکمن حضور خواهند یافت.

مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا درباره همایش آتی در کشور آذربایجان گفت: پس از ترکمنستان، رئیس جمهوری ایران به آذربایجان سفر خواهد کرد که طی این سفر اسناد همکاری در زمینه‌های صنعتی، انعقاد تفاهم‌نامه میان سازمان توسعه تجارت ایران و سازمان همتای خود در آذربایجان و چندین سند مهم همکاری در زمینه‌ مختلف که با هماهنگی طرف آذری اجرا و به امضا خواهد رسید.

بهروز الفت افزود: طی حضور رئیس جمهور کشورمان در آذربایجان، خط تولید دنا از شرکت ایران خودرو در منطقه نفت چاله افتتاح خواهد .

وی با اشاره به استقبال طرف آذری از برگزاری همایش تجاری با ایران، گفت: این همایش با حضور 50 شرکت ایرانی، اتاق‌های استانی و فعالان اقتصادی برگزار خواهد که تلاش می‌کنیم روسای جمهور دو کشور نیز در این همایش حضور داشته باشند.

الفت، ترمیم و بهبود روابط و ارتقای زیرساخت‌های تجاری با کشورهای ترکمنستان و آذربایجان را به منزله تسهیل در ورود ایران به بازار کشورهای cis و بازار بزرگ روسیه، قزاقستان و ازبکستان عنوان کرد.

علاقه مندان برای حضور در این دو رویداد بزرگ تجاری می‌توانند حداکثر تا پایان هفته به سایت سازمان توسعه تجارت ایران مراجعه کنند یا با دفتر اروپا و امریکا این سازمان تماس حاصل کنند.

ب


منبع : فارس

برچسب ها : #تجاری #ترکمنستان #همایش #آذربایجان #کشورهای #تجارت #صنعتی #توسعه #صادراتی #همکاری #مهندسی #خدمات #صادرات #اروپا #روابط #مختلف #اقتصادی #برگزاری #آینده #تسهیل #بازار #جمهور #زمینه‌ #بهبود #ایرانی #افزود #می‌گیرد #بیشترین #محصولات #آمریکا #بهروز #برگزار #عنوان #اشاره #میلیارد #جمهوری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : برگزاری همایش تجاری ایران با ترکمنستان و آذربایجان فروردین‌ سال آینده


X https://sport45.site/