پژمانفر: چند ماه سؤال از رئیس جمهور بر خلاف آئین‌نامه معطل مانده/لاریجانی: قوه مجریه نمی‌تواند به تنهایی مشکلات‌شان را حل کند

تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1396 - ساعت : 19:32

کد مطلب: 233531 چاپ به اشتراگ گذاشتن

طی تذکری شفاهی در مجلس

پژمانفر: چند ماه سؤال از رئیس جمهور بر خلاف آئین‌نامه معطل مانده/لاریجانی: قوه مجریه نمی‌تواند به تنهایی مشکلات‌شان را حل کند

مازندمجلس: حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در تذکر شفاهی گفت: ما در یک ماه گذشته دو سؤال از رئیس جمهور داشتیم یک سؤال در مورد مؤسسات مالی که 180 نماینده این سؤال را امضا کرده بودند. متأسفانه چند ماه این سؤال بدون اینکه آیین‌نامه اجازه دهد معطل ماند.

مازندمجلس:، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در تذکر شفاهی در نشست علنی امروز عصر مجلس (سه‌شنبه 22 اسفند 96) گفت:  ما در یک ماه گذشته دو سؤال از رئیس جمهور داشتیم یک سؤال در مورد مؤسسات مالی که 180 نماینده این سؤال را امضا کرده بودند. متأسفانه چند ماه این سؤال بدون اینکه آیین‌نامه اجازه دهد معطل ماند و بعد از اینکه به کمیسیون مربوطه رفت باز هم 13 روز معطل شد و حال اینکه اگر طبق آیین‌نامه یک هفته را ملاک قرار می‌دادید تعداد افراد حدنصاب برای اینکه سؤال برای رئیس جمهور ارسال شود و وی به مجلس بیاید وجود داشت.

وی افزود: این سؤالات تا 13 روز معطل ماند و در زمانی که جلسات مجلس تعطیل بود و نمایندگان در حوزه انتخابیه خود بودند با پیگیری‌هایی که معاونین پارلمانی دولت داشتند تعداد امضاها را کم کردند.

نماینده مردم مشهد در مجلس اظهار داشت: امروز به شکل دیگری خلاف آیین‌نامه عمل می‌شود. بنابر آنچه در آیین‌نامه وجود دارد اگر ملاک را در نظر بگیریم تا روز یکشنبه دولت مؤظف بوده اگر کسانی که رأی و امضای‌شان را می‌خواهند پس بگیرند را بیاورد تا روز یکشنبه این تعداد امضاها برای طرح سؤال از رئیس جمهور در پنج محور حدنصاب را داشته است.

پژمانفر اضافه کرد: امروز آمده‌اند و تفسیر رأی می‌کنند. اینکه به دو جور تفسیر می‌شود و یک بار یک هفته را 13 روز را حساب می‌کنند و یک بار یک هفته را 8 روز حساب می‌کنند خلاف آیین‌نامه است. بعد هم می‌گویند که در مورد تقصیر و صراحت آیین‌نامه باید ببینید آقای لاریجانی چه می‌گوید. آیا آقای لاریجانی بالاتر از آیین‌نامه است؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مشهد گفت: اینکه شما می‌گویید سؤال چند ماه در هیأت رئیسه معطل ماند خودتان می‌دانید که اینطور نبود سؤال مطرح شد و در یک جلسه غیرعلنی رئیس بانک مرکزی توضیحاتی را ارائه کرد و من هم گفتم مسیری را ما طی کرده‌ایم تا تعداد کثیری از افراد گرفتار مؤسسات مالی شدند و قوه مجریه نمی‌تواند به تنهایی مشکلات‌شان را حل کند جلساتی را برای حل مشکلات این افراد برگزار کردیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این جلسات بین قوای سه‌گانه برگزار شد و آقای پزشکیان از طرف قوه مقننه در این جلسات حاضر بود. بحث‌هایی کردند و بعد معلوم شد که دولت به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را حل کند. چرا که اموال این مؤسسات ضبط شده و قوه قضاییه باید این اموال را بفروشد و طلب سپرده‌گذاران را بدهد.

وی افزود: با قوه قضاییه این موضوع را مطرح کردیم گفتند باید دادگاه تشکیل شود و تا دادگاه تشکیل شود نمی‌توانیم کاری کنیم. در جلسه عنوان کردیم که افرادی تا سقف 100 میلیون تومان سپرده دارند مطالبات‌شان پرداخت شود قوه مجریه پذیرفت اما قوه قضاییه گفت که ما به دلیل شرعی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم و راست هم می‌گفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما از مقام معظم رهبری در این باره کمک خواستیم  چون این موضوع یک مسئله اجتماعی و چند میلیون آدم گرفتارش هستند اگر شما اذن بفرمایید مطالبات سپرده‌گذاران ابتدا تا سقف 100 میلیون و بعد تا سقف 200 میلیون پرداخت کنیم و در مرحله سوم افرادی که بیش از 200 میلیون تومان سپرده‌گذاری دارند برای پرداخت مطالبات‌شان تأمین اعتبار شود و این پروسه خیلی طول کشید و بعد از اینکه اذن گرفته شد انجام کار شروع شد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این مسئله با هماهنگی همه قوا و لطف مقام معظم رهبری به اینجا رسیده و بانک مرکزی باید یک خط اعتباری برای این موضوع تخصیص دهد تا اموال مؤسسات مالی فروخته و مطالبات پرداخت شود و سؤال هم که مطرح شود چیزی جز این نخواهد بود و البته اگر شما می‌خواهید سؤال را دنبال کنید بفرمایید دنبال کنید.

وی افزود: خود آقایان به خاطر اینکه این مسیر انجام شده سؤال را دنبال نکردند و بعد از اینکه حدود یک ماه گذشت شما آقای پژمانفر تذکر دادید که چرا شما به عنوان رئیس مجلس جلوی این کار را می‌گیرد من جلوی سؤال را نمی‌گیرم من برایتان توضیح دادم و اگر فکر می‌کنید اینگونه میسر است انجام دهید شما هم اصرار کردید ما گفتیم موضوع به کمیسیون ارجاع شود. بنابراین هیچ مسئله‌ای برای جلوگیری از این سؤال وجود نداشت و تنها ما یک مصلحتی را برای پیگیری آن روش داشتیم و من فکر کردم نمایندگانی که طرح سؤال را امضا کرده‌اند پذیرفتند. من مطالب را خدمت‌تان گفتم اما اگر شما اصرار می‌کنید می‌توانید پیگیری کنید. خود دوستان پیگیری نکردند و معلوم بود که بدنه مجلس می‌خواهد این مسیر به نتیجه برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اینکه می‌گویید تفسیر آیین‌نامه با رئیس مجلس است و ما چه کاره‌ایم کم لطفی نفرمایید این آیین‌نامه میثاق همه ما است هم من باید رعایت کنم و هم شما. بحث این است که اگر در مجلس بررسی یک مسئله‌ای وجود داشت اینکه طبق قانون اساسی تخلفی در حال صورت گرفتن است تشخیص آن برعهده رئیس مجلس است این چیزی است که خودتان در آیین‌نامه به آن رأی داده‌اید بالاخره باید یک نفر تصمیم بگیرد.

لاریجانی اضافه کرد: این مورد اصلاً تفسیر لازم ندارد و عنوان کرده که بعد از اعلام نظر کمیسیون تا یک هفته بعد است و نیازی به تفسیر ندارد.

وکیلی، عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه صحبت‌های لاریجانی و در تشریح جزئیات آنچه در خصوص طرح سؤال از رئیس جمهور رخ داده است، اظهار داشت: آقای وقفچی سؤالی را در ارتباط با مؤسسات مالی از رئیس جمهور ابتدا داشتند که این سؤال 180 امضا نداشت. 180 امضا، امضاهایی بود که تقاضای ارجاع داشتند نه تقاضای سؤال و سؤال 77 امضا داشت که به کمیسیون رفت و زمانی که ارجاع شد به کمیسیون، دولت امضاهای کاهش را به هیأت رئیسه ارائه کرد.

وکیلی خاطرنشان کرد: به‌رغم اینکه این امضاها ارائه شده بود ما معتقد بودیم باید اجازه داد موضوع در کمیسیون بررسی شود و بررسی شد. پایان گزارش کمیسیون که به هیأت رئیسه ارائه شد با هفته تعطیلات مجلس مصادف شد و چون با این تعطیلات همزمان شد چون امضاهای دولت کاهش پیدا کرده بود، پیوست بود  ما باید علی‌الاصول پس از یک هفته این سؤال را مختومه می‌کردیم

وی افزود: از آنجایی که این موضوع به هفته تعطیلات مجلس مصادف شده بود بنده به حاج‌آقای ذوالنوری و حاج‌آقای پژمانفر و آقای دکتر مطهری در حقیقت همراهی کردم و آن این بود که یک هفته را تمدید کردیم تا دوستان گفتند به نمایندگان برای راستی‌آزمایی یا امضاهایی که دولت ادعا می‌کند پس گرفته شده، دسترسی پیدا کنیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس در تشریح جزئیات مربوط به طرح سؤال نمایندگان از رئیس جمهور رد پنج محور اظهار داشت: این سؤال وقتی با 102 امضا به هیأت رئیسه تحویل داده شد بدون معطلی به کمیسیون ارجاع شد. کمیسیون در روز دوشنبه هفته گذشته جلسه خود را برگزار کرد و گزارش خود را به هیأت رئیسه ارائه داد.

وکیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سؤال از رئیس جمهور امری مسبوق به سابقه بوده من با اجازه هیأت رئیسه فهمم از آیین‌نامه این بوده که روز دوشنبه را  روز برگزاری کمیسیون بوده جزو یک هفته محاسبه کردم، جمعه را از هفته کم کردم و روز یکشنبه هفته جاری با حاج آقای ذوالنوری به عنوان مؤلف امضاها تماس گرفتم و به آقای ذوالنوری گفتم فردا که دوشنبه است پایان یک هفته پیش‌بینی شده در آیین‌نامه برای طرح سؤال است. اگر اجازه می‌دهید ما تا ساعت 15:30 فردا دوشنبه صبر می‌کنیم و پس از این ساعت ملاحظه می‌کنیم. اگر امضاها به قوت خود باقی بود سؤال اعلام وصول می‌شود و حاج‌آقای ذوالنور هم پذیرفتند اما گفتند اگر امضاها کاهش پیدا کرد به اطلاع ما برسد.

وی افزود: دیروز که دوشنبه بود دولت ساعت 15 تعداد 40 امضا را که پس گرفته شده بود به هیأت رئیسه ارجاع داد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: حاج‌آقای ذوالنور مراجعه کردند و گفتند 22 امضا از این 40 امضایی که دولت ارائه کرده مجدد گفته‌اند که امضای ما در خصوص طرح سؤال از رئیس جمهور به قوت خود باقی است. من گفتم که با فهم خودم این امضاها را به هیأت نظار می‌دهم تا تطبیق بدهند اگر به قوت خود باقی است با اجازه رئیس مجلس به شرط تجدید 59 امضای دیگر این سؤال مجدد به جریان می‌افتد. مگر اینکه آقای رئیس بگوید این مبنا را که بنده در تفسیر هفته ارائه کرده‌ام غلط است و اگر غلط است و این تفسیر باشد که پایان هفته یکشنبه بوده سؤال به قوت خود باقی است و اگر مبنای تفسیر این باشد که پایان هفته امروز بوده و نه دیروز و یا اینکه فردا باشد، بنابراین این امضایی که من کرده‌ام که سؤال مختومه است اعلام نشده و این موضوعی هم که من می‌گویم اعلام مختومه شدن نیست بلکه ما در حال رسیدگی وضعیت امضاها هستیم و راه باز است و هر تفسیری که از هفته ارائه شد ما براساس آن عمل می‌کنیم.


منبع : فارس

برچسب ها : #رئیس #مجلس #اینکه #آیین‌نامه #کمیسیون #رئیسه #جمهور #امضاها #تفسیر #ارائه #لاریجانی #موضوع #اظهار #میلیون #افزود #پژمانفر #دوشنبه #تعداد #اجازه #ارجاع #مؤسسات #خاطرنشان #گفتند #اعلام #حاج‌آقای #امروز #پایان #عنوان #پرداخت #کردیم #اسلام #یکشنبه #افراد #ذوالنوری #نمایندگان #جلسات #تعطیلات #شورا #مجریه #بررسی #دنبال #گرفته #نماینده #وکیلی #داشتند #مختومه #نمی‌تواند #تنهایی #شورای #قضاییه #اسلامی #پیگیری #برگزار #اموال #گزارش #می‌کنیم #امضایی #ندارد #دوستان #رهبر #پذیرفتند #تقاضای #مصادف #امضای #کرده‌ام #ذوالنور #امضاهای #جزئیات #امضاهایی #دیروز #تشریح #نمی‌توانیم #مرکزی #خودتان #معلوم #سپرده‌گذاران #تشکیل #دادگاه #می‌گویید #اضافه #پارلمانی #مشکلات‌شان #گذشته #داشتیم #زمانی #حدنصاب #شفاهی #افرادی #نکردند #ابتدا #می‌کنید #اصرار #مسئله‌ای #بنابراین #مطالبات #بفرمایید #دارند #تومان #مطالبات‌شان #رهبری #مسئله #نداشت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : پژمانفر: چند ماه سؤال از رئیس جمهور بر خلاف آئین‌نامه معطل مانده/لاریجانی: قوه مجریه نمی‌تواند به تنهایی مشکلات‌شان را حل کند


X https://sport45.site/