تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 اسفند 1396 - ساعت : 06:00

کد مطلب: 233561 چاپ به اشتراگ گذاشتن

خط و نشان‌های وزیر خارجه جدید آمریکا برای ایران

مازندمجلس: پامپئو پیشتر در سمت ریاست سازمان سیا مواصع بسیار خصمانه‌ای را علیه ایران اتخاذ کرده است.

مازندمجلس:
 یک رسانه آمریکایی انتصاب مایک پامپئو رییس سازمان سیا به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا را خبر بدی برای ایران و برجام دانسته است.
به گزارش نامه نیوز به گزارش سی ان بی سی پامپئو پیشتر در سمت ریاست سازمان سیا مواصع بسیار خصمانه‌ای را علیه ایران اتخاذ کرده است.
او علاوه بر این مدعی مرتبط دانستن ایران با گروه تروریستی داعش شده است.
ایران را یک دولت آدمکش خطاب کرده است.
او هم‌چنین در سخنرانی خود در اکتبر ۲۰۱۷ وعده داده است تا برنامه غنی سازی ایران را محدود و توافق هسته‌ای ایران را لغو کند. او علاوه بر مخالفت‌های متعدد خود با برجام در ماه اکتبر اعلام کرد که جامعه اطلاعاتی آمریکا و وزارت خزانه‌داری این کشور باید کار را برای تهران در مسیر ایفای نقش منطقه‌ای از طریق اعمال تحریم بر شرکت‌هایی که با سپاه پاسداران در ارتباط هستند را سخت‌تر کند. این اظهارات پامپئو اندکی پس از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ اعلام شد و در واقه آغازی برای کمپین ضد توافق هسته‌ای بود.
در نوامبر ۲۰۱۶ زمانی که پامپئو برای ریاست سازمان سیا انتخاب شد او هشدار داد که تهران قصد دارد تا آمریکا را نابود کند و برجام را توافقی فاجعه‌بار نامید. او هم‌چنین اعلام کرد که به دنبال آن است تا اجرای برجام را متوقف کند.
****
پیش از این ام‌اس‌ان‌بی‌سی نیز گزارش داد که دونالد ترامپ پس از جایگزینی رکس تیلرسون با مایک پومپئو رئیس پیشین سازمان سیا با حضور در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: من برای رکس آرزوی موفقیت می‌کنم. فکر می‌کنم که مایک پومپئو یک وزیر خارجه بسیار مفید خواهد بود.
ترامپ در مورد اختلافاتش با تیلرسون در مورد برجام افزود: ما در مورد مسائل مختلفی با یکدیگر مثل توافق هسته‌ای ایران اختلاف‌نظراتی داشته‌ایم. من اعلام کرده‌ام که این توافق فاجعه‌بار است، اما او فکر می‌کرد که این توافق مشکلی ندارد. من قصد داشتم که برجام را لغو و یا آن را اصلاح کنم، اما او فکر دیگری در این باره داشت؛ بنابراین تفکرات ما یکسان نبود، اما با وجود پومپئو همه چیز خوب پیش خواهد رفت و تفکرات ما به هم نزدیک است.
****
این تغییر در شرایطی ایجاد شده است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان همین امروز در پاسخ به یک خبرنگار پاکستانی گفته است: آمریکا در جایگاهی نیست که برای برجام شرط تعیین کند. آقای ترامپ عادت کرده است که غیرقابل پیش بینی بوده و برای هر کسی که با او طرف است، غیرقابل اعتماد باشد. اگر قرار باشد امضای آمریکا تنها برای ۸-۴ سال معتبر باشد، دیگر هیچ کس علاقه‌مند توافق با کاخ سفید نخواهد بود.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #ایران #برجام #توافق #آمریکا #اعلام #ترامپ #سازمان #پامپئو #وزیر #خارجه #پومپئو #هسته‌ای #گزارش #تفکرات #غیرقابل #ریاست #می‌کنم #بسیار #علاوه #تهران #هم‌چنین #فاجعه‌بار #تیلرسون #اکتبر

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : خط و نشان‌های وزیر خارجه جدید آمریکا برای ایران


X https://sport45.site/