تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1396 - ساعت : 00:40

کد مطلب: 233849 چاپ به اشتراگ گذاشتن

چرا اروپا از برکناری «تیلرسون» نگران است؟

مازندمجلس: یک روزنامه اتریشی در مطلبی از نگرانی اروپا درباره از دست دادن متحد و شریک خود در برجام با برکناری رکس تیلرسون از سمت وزارت امور خارجه آمریکا خبر داد.

مازندمجلس:
"دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا چندی پیش در اقدامی غافلگیر کننده "رکس تیلرسون"، وزیر امور خارجه خود را برکنار کرد و از آن زمان بازار گمانه زنی ها درباره دلایل این اقدام ترامپ داغ شد.
به گزارش نامه نیوز به نوشته روزنامه اتریشی "استاندارد"، اروپا با برکناری تیلرسون یک شریک خود در توافق هسته ای با ایران را از دست داد. البته برخی کشورها در خاورمیانه از این مسئله خرسندند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا آنچه را که همواره مهم ترین دلیل یا دلیل اصلی برکناری تیلرسون می توانست باشد را در اولین موضع گیری بعد از برکناری وی اختلاف نظرها با تیلرسون درباره ایران اعلام کرده و در برابر خبرنگاران اظهار داشت که وی توافق اتمی با تهران را وحشتناک ارزیابی می کند، اما بر خلاف نظر وی برجام برای تیلرسون خوب بود.

این روزنامه اتریشی در ادامه نوشت: این واقعیت که "مایک پمپئو" جانشین تیلرسون در وزارت امور خارجه در این زمینه کاملا با ترامپ هم عقیده است مشخص است، این مسئله از همه بیشتر برای اروپایان محرز است که به دنبال راه حلی هستند تا توافق هسته ای با ایران را حفظ کنند.
به نوشته روزنامه "استاندارد" در بروکسل تغییر وزیر امور خارجه آمریکا از تیلرسون به پمپئو با نگرانی دنبال می شود. بهر حال امیدهای ضعیف برای برآورده شدن درخواست ترامپ برای ترمیم برجام همچنان در حال کاهش بود. 12 ماه می ( 22 اردیبهشت 97) تاریخی است که تا آن زمان آمریکا باید تعلیق تحریم ها علیه ایران در قالب برجام را تایید کند. ترامپ شرایطی را برای بازنگری در مذاکرات مربوط به این توافق قرارداده که برجام را پوشش نمی دهد اما از نظر اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد اختلال می کند و این مسائل برنامه های موشکی ایران و نقش آن در منطقه است.
پمپئو در دوران مدیریت بر سازمان سیا هم اعلام کرده بود که مخالف توافق غرب با ایران است.
حالا برکناری تیلرسون که برای اتحادیه اروپا اقدامی اختلال زا است موجبات خرسندی کشورهایی در خاورمیانه را ایجاد کرده است. تیلرسون در عربستان سعودی و امارات متحده عربی نه تنها به خاطر مواضع خود در قبال ایران بلکه به این دلیل که در بحران قطر بر دیپلماسی تاکید داشت نامحبوب بود.
بعد از برکناری تیلرسون یک مهمان محبوب هفته آینده به واشنگتن می آید. محمد بن سلمان، ولیعهد شاه سعودی و وزیر دفاع این کشور برای اولین بار در این سمت به آمریکا سفر می‌کند. وی یک عنصر مهم در پروژه دونالد ترامپ است که می خواهد اسرائیل و اعراب را در منطقه در برابر ایران صف بندی کند.
منبع: فارس


منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #تیلرسون #ایران #ترامپ #آمریکا #برکناری #توافق #اروپا #برجام #روزنامه #دونالد #پمپئو #خارجه #اتحادیه #دنبال #ایجاد #منطقه #رئیس #سعودی #اختلال #اولین #اتریشی #نوشته #درباره #اقدامی #استاندارد #خاورمیانه #اعلام #جمهور #مسئله #برابر

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : چرا اروپا از برکناری «تیلرسون» نگران است؟


X https://sport45.site/