تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1396 - ساعت : 06:47

کد مطلب: 233850 چاپ به اشتراگ گذاشتن

پشت پرده استعفای نجفی از شهرداری تهران /بیماری؛ دلیل واقعی بود یا بهانه برای دور شدن از فشارهای سیاسی؟ /پس لرزه های جشن برج میلاد دامن شهردار اصلاح طلب را گرفت؟ /پای فسادهای شهرداری دوره قالیباف به میان آمد /آیا حزب کارگزاران بانی استعفای غیرمنتظره نجفی بوده است

مازندمجلس: استعفای محمد‌علی نجفی از سمت شهردار تهران سوالات و ابهامات گوناگونی را به وجود آورده است. هرچند تاکنون شورای شهر با استعفای وی موافقت نکرده و اکثر اعضای آن در اظهارنظرهای خود مجدانه خواهان ادامه فعالیت نجفی هستند ولیکن شهردار همچنان مصر به کناره‌گیری است.

مازندمجلس: برخی، از جمله شخص نجفی، بیماری را دلیل این استعفا قلمداد کرده‌اند و گروهی دیگر معتقد‌ند بحث بیماری اتفاق تازه‌ای نیست و مدتی است شهردار تهران در حال درمان است و باید دلیل اصلی این کناره‌گیری را فشارهای وارده به نجفی در مساله برخورد با فساد شهرداری و همچنین حواشی جشن برج میلاد دانست. 
به گزارش نامه نیوز در تحلیل این استعفا و بررسی حواشی این استعفا و تبعات آن «آرمان» با علی محمد نمازی، فعال سیاسی گفت‌وگویی کرده که در ادامه می‌خوانید.
درباره ‌‌دلیل کناره‌گیری محمدعلی نجفی از شهرداری تهران دلایل متعددی مطرح می‌شود. شخص شهردار بیماری را علت استعفا می‌دانند و گروهی دلایل دیگری را مطرح می‌کنند. به‌نظر شما مشکلات جسمی می‌تواند دلیل اصلی این اتفاق باشد؟
شخصا معتقد هستم که این استعفا قطعا طبیعی نبوده و بیماری نمی‌تواند عامل اصلی آن باشد. در خاطر داریم جناب آقای نجفی در جریان استعفا از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم دلیل بیماری را مطرح کردند. مطمئنا پیش از قبول مسئولیت در شهرداری باید به عارضه بیماری توجه می‌کردند و اگر قبول مسئولیت نمودند حتما توان جسمی را در خود می‌دیدند. به‌نظر بنده اتفاقات برج میلاد و حواشی مربوط به آن و اینکه این استعفا حدودا یک هفته بعد از آن اتفاق به وقوع پیوست این نکته را به ذهن متبادر می‌کند که فشارها برای کناره‌گیری شهردار تهران بی‌ربط به ‌جشن برج میلاد نبوده است. البته موضوع دیگری هم که باید به آن اشاره کرد این بوده که در زمان مطرح شدن نام جناب نجفی به‌عنوان کاندیدای شهرداری تهران عده‌ای به دلایل سیاسی مخالفت می‌کردند و در بدو امر می‌خواستند صلاحیت آقای نجفی تایید نشود و زمانی که قضیه برج میلاد پیش آمد بهانه لازم را به مخالفان داد تا فشارها را برای کناره‌گیری شهردار افزایش دهند.
اینکه گفته می‌شود فشارهای وارده به نجفی به‌دلیل برخورد وی با فساد‌های دوره قبل شهرداری بوده می‌تواند عامل اصلی کناره‌گیری وی باشد؟ یا اینکه احتمالا سناریو‌یی در پس این استعفا وجود دارد؟
من در این‌باره اطلاع دقیقی ندارم و نمی‌توانم قاطعانه اظهارنظر کنم ولیکن اگر هم این اتفاق رخ داده باشد واقعا جای تاسف دارد. اگر جناب نجفی به خاطر این فشارها کناره‌گیری کنند باید شورا پاسخگو باشد. فکر می‌کنم بهترین کار این است که منتظر بمانیم و ببینیم واکنش شورای شهر چه خواهد بود آیا استعفای شهردار را قبول می‌کنند یا نه؟ اگر واقعا این کناره‌گیری به‌دلیل طرح موضوع فساد در دوره قبل شهرداری باشد برای شهردار بعدی هم همین اتفاق رخ می‌دهد. اگر شهردار بعدی در برابر این مفاسد مماشات کند جایگاه و وجهه او زیر سوال می‌رود و به اعتماد مردم آسیب می‌رسد و اگر نفر بعدی هم بخواهد برخورد کند او هم ناچار به کناره‌گیری است. اگر واقعا این‌چنین شود باید با جدیت نگران آینده شهرداری بود.
فکر نمی‌کنید که اگر شهرداری بنا به فشارهای بیرونی از سمت خود کناره‌گیری کند برای جایگاه این نهاد و همچنین شورای شهر اتفاق پسندیده‌ای نخواهد بود؟
دقیقا به همین صورت است. فشار از خارج نباید عامل استعفای شهردار باشد چرا که شهردار، منتخب شورای شهر است و اعضای شورای شهر هم طی گسترده‌ترین نوع دموکراسی که در کشور رخ می‌دهد یعنی انتخابات شورای شهر و روستا با نظر مستقیم مردم برگزیده می‌شوند. همه باید به‌نظر مردم احترام بگذارند و عزل و نصب‌ها می‌بایست در چارچوب شورای شهر صورت گیرد و اگر این اتفاق نیفتد عواقب خوبی برای دموکراسی و جمهوریت کشور نخواهد داشت‌ و جایگاه شهرداری را آسیب‌پذیر می‌کند. مهم‌ترین اصلی که همه باید آن را بپذیریم احترام به قانون و رأی مردم ‌است.
گفته می‌شود حزب کارگزاران مخالف حضور آقای نجفی در شهرداری بوده است. شما به‌عنوان عضوی از این حزب دلیل مخالفت کارگزاران با نجفی را در استعفای ایشان موثر می‌دانید؟
بهتر است در این‌باره جناب مرعشی که سخنگوی حزب هستند اظهار نظر نمایند و بنده در این باب اطلاع دقیق ندارم و در آخرین جلسه حزب کارگزاران هم حضور نداشتم. تنها به ذکر این نکته اکتفا می‌کنم که جناب نجفی کاندیدای حزب کارگزاران برای شهرداری تهران نبودند و خودشان مستقل به میدان آمدند اما اینکه آیا مخالفت حزب کارگزاران باعث و بانی این استعفا شده را چندان نظر معقولی نمی‌دانم.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #شهرداری #شهردار #استعفا #کناره‌گیری #شورا #اتفاق #تهران #شورای #بیماری #کارگزاران #میلاد #استعفای #فشارهای #اینکه #جایگاه #به‌نظر #دلایل #فشارها #برخورد #سیاسی #مخالفت #حواشی #واقعا #اطلاع #ندارم #این‌باره #نخواهد #احترام #دموکراسی #به‌دلیل #می‌دهد #می‌کنم #نبوده #همچنین #دیگری #وارده #گروهی #بهانه #می‌تواند #مسئولیت #به‌عنوان #موضوع #می‌کند #می‌کردند #کاندیدای

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : پشت پرده استعفای نجفی از شهرداری تهران /بیماری؛ دلیل واقعی بود یا بهانه برای دور شدن از فشارهای سیاسی؟ /پس لرزه های جشن برج میلاد دامن شهردار اصلاح طلب را گرفت؟ /پای فسادهای شهرداری دوره قالیباف به میان آمد /آیا حزب کارگزاران بانی استعفای غیرمنتظره نجفی بوده است


X https://sport45.site/