رکود صادرات فرش به علت تورم/ میلیاردرهای چینی مشتری فرش دستباف ایران

تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1396 - ساعت : 13:39

کد مطلب: 233922 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رئیس اتحادیه فرش دستباف تهران مطرح کرد

رکود صادرات فرش به علت تورم/ میلیاردرهای چینی مشتری فرش دستباف ایران

مازندمجلس: رئیس اتحادیه فرش دستباف تهران با اشاره به اینکه بعد از برجام صادرات فرش تا حدودی رونق گرفته است، گفت: اما به علت تورم و قیمت تمام شده بالا صادرات این هنر صنعت ایرانی هنوز در رکود است.

مازندمجلس: سید مجتبی عراقچی امروز در یک نشست خبری گفت: بازار فرش دستباف دچار رکود است و این موضوع ناشی از تورم است. 

رئیس اتحادیه فرش دستباف تهران با بیان اینکه صادرات یکی از راه‌های برون‌رفت فرش دستباف از رکود است، افزود: متاسفانه به علت قیمت تمام شده بالا، صادرات این کالا به یک معادله چند مجهولی تبدیل شده است. 

وی با اشاره به اینکه 90 درصد فرش دستباف داخلی (نو و کهنه) در نهایت باید صادر شود، گفت: متاسفانه تورم منجر به افزایش قیمت تمام شده فرش دستباف شده و این امر باعث حضور بیشتر رقبای ما در بازارهای جهانی شده است.

رئیس اتحادیه فرش دستباف تهران افزود: علاوه بر فرش نو، فرش کهنه دستباف هم در خارج از کشور دارای مشتری است که متاسفانه به علت تورم و در نتیجه افزایش هزینه تولید صادرات فرش کهنه ایرانی هم دچار رکود شده است.

عراقچی با بیان اینکه صادرات نیازمند تبلیغات است، گفت: متاسفانه هزینه تبلیغات بسیار بالاست و بخش خصوصی توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارد. 

وی افزود: بعد از برجام و رفع تحریم‌ها، صادرات فرش دستباف به آمریکا مجددا آغاز شد و یکی از دلایل از سرگیری صادرات فشار تجار فرش این کشور برای صادرات مجدد این کالا به آمریکا بود.

رئیس اتحادیه فرش دستباف تهران بیان داشت: در سال جاری حدود 350 میلیون دلار فرش دستباف به کشورهای مختلف صادر شده است که از این رقم حدود 60 میلیون دلار به آمریکا فرش دستباف صادر شده است. 

وی افزود: کشورهای هند، افغانستان و پاکستان رقبای بین‌المللی ما محسوب می‌شود، در حالی که قیمت تمام شده فرش به واسطه مزد بسیار کم کارگر در این کشور حدود 50 درصد کمتر است. 

عراقچی اظهار داشت: البته صادرات فرش دستباف این کشورها از نوع فرش‌های سبک تجاری است و بخشی از قیمت تمام شده پایین به این موضوع مرتبط می‌شود. 

* میلیاردرهای چینی مشتریان فرش ایرانی

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد وضعیت صادرات فرش دستباف به کشور چین گفت: چین حدود 80 میلیون نفر میلیاردر دارد که اتفاقا مشتریان خوبی برای فرش‌های دستباف هستند اما رونق صادرات فرش به این کشور نیازمند شناسایی این کالا از طریق برپایی نمایشگاه‌های مختلف در این کشور است که مرکز ملی فرش ایران هم اقداماتی را در این زمینه انجام داده است.

عراقچی با بیان اینکه 2 میلیون بافنده به صورت نیمه متمرکز در سراسر کشور وجود دارد، گفت: 85 درصد قیمت فرش مزد کارگر است. 

وی در پاسخ به این سوال که درآمد روزانه هر بافنده فرش چقدر است، گفت: اغلب بافندگان خانم‌های خانه‌داری هستند که در کنار رسیدگی به امور منزل فرش می‌بافند و درآمد آنها از این هنر صنعت روزانه حدود 15 تا 20 هزار تومان است.

رئیس اتحادیه فرش دستباف تهران افزود: همچنین 35 شغل از پشم‌چینی تا صادرات به این هنر صنعت مرتبط باشد که بی‌توجهی دولت و مسئولان به این صنعت تولیدی کشور منجر به از بین رفتن مشاغل بسیار زیادی خواهد شد. 

وی در مورد  اجرای طرح هایی برای رونق تولید و فروش فرش دستباف از جمله اعطای وام از سوی صندوق کارآفرینی امید و کارت‌های اعتباری برای رونق فرش دستباف گفت: این طرح ها کاملا متوقف شده، اما در مورد فرش ماشینی در حال پیگیری است، زیرا دولت معتقد است که فرش ماشینی را می‌توان با قیمت تقریبا ثابت و مشخص به فروش رساند، اما چنین امکانی در مورد فرش دستباف نیست.

* معرفی سامانه فرش دستباف

وی با معرفی سامانه فرش دستباف گفت: سامانه فرش دستباف به آدرس mycarpet.tehranrug.com در  روز 11 اردیبهشت 1397 مصادف با روز کارگر رسما به رونمایی و بهره‌برداری می‌رسد.

عراقچی با اشاره به اینکه در حال حاضر 4 هزار فروشنده فرش دستباف در تهران فعالیت می‌کنند، گفت: متاسفانه فقط هزار و 600 واحد صنفی از این تعداد دارای جواز کسب هستند و در این سامانه هم فقط اعضای اتحادیه می‌توانند عضو شوند. 

وی افزود: سایر فروشندگان فرش دستباف با دریافت جواز کسب می‌توانند عضو این سامانه شوند و برای دریافت جواز کسب به اتحادیه مراجعه کنند و اگر مشکلی وجود داشت، مشکلات آن‌ها را برطرف خواهیم کرد. 

رئیس اتحادیه فرش دستباف با بیان اینکه عرضه و فروش فرش بسیار سنتی انجام می‌شود، گفت: راه‌اندازی این سامانه منجر به خروج بازار  فرش دستباف از حالت سنتی می‌شود، ضمن اینکه زمینه‌های مناسبی را برای آشنایی گردشگران ایران با مراجعه به این سایت برای شناسایی فرش دستباف خوب از یک فروشنده معتبر به آسانی فراهم می‌کند. 

وی با بیان اینکه با این سامانه فروشندگان رتبه‌بندی می‌شود، گفت: هرگونه تخلف و گران‌فروشی فروشنده از طریق سامانه اطلاع رسانی می‌شود.

ب


منبع : فارس

برچسب ها : #دستباف #صادرات #فروش #اینکه #سامانه #اتحادیه #افزود #رئیس #تهران #متاسفانه #عراقچی #ایران #بسیار #میلیون #کارگر #فروشنده #آمریکا #اشاره #موضوع #معرفی #ماشینی #درآمد #روزانه #می‌توانند #فروشندگان #مشتری #میلیاردرهای #خبرنگار #مراجعه #دریافت #بافنده #شناسایی #هزینه #دارای #تبلیغات #نیازمند #ایرانی #رقبای #کشورهای #مرتبط #مشتریان #فرش‌های #افزایش #مختلف #تولید

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : رکود صادرات فرش به علت تورم/ میلیاردرهای چینی مشتری فرش دستباف ایران


X https://sport45.site/