تاریخ انتشار : یکشنبه 27 اسفند 1396 - ساعت : 17:09

کد مطلب: 234085 چاپ به اشتراگ گذاشتن

کمال خرازی: راهبردهایی که از دفتر رهبری به دولت احمدی‌نژاد ارسال می‌شد، مورد توجه قرار نمی‌گرفت

مازندمجلس: رئیس شورای راهبردی روابط خارجی یادآورشد: اینکه آینده‌ برجام چه می‌شود و ما چه اقداماتی را باید در جهت حفظ منافع‌ کشور انجام دهیم، یا در مورد مسائل منطقه‌ای که با بحران های شدیدی روبروست چه باید بکنیم. براین اساس باید راهبردهایی را در قبال این تحولات به‌صورت درازمدت طراحی کنیم.

مازندمجلس: سید کمال خرازی ضمن تبیین راهبردهای جمهوری اسلامی در سال 97 اظهار کرد: دشمنان ما از ابتدا می‌خواستند انقلاب را به شکست بکشانند، جنگ به راه انداختند، کودتا کردند، انواع تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار ساختند؛ اما به‌رغم همه‌ این‌ توطئه ها، جمهوری اسلامی ایران توانست از این مخاطرات عبور کند و نفوذش را هم گسترش دهد.
به گزارش نامه نیوز وی افزود: این نشان می دهد که هدایت ، رهبری و راهبردی وجود داشته است که ما توانسته‌ایم از مراحل بسیار خطرناکی که جمهوری اسلامی ایران با آن‌ روبه‌رو بوده است، عبور کنیم و به ثبات، امنیت و پیشرفت برسیم.
وزیر خارجه دولت اصلاحات در خصوص تفاوتهای دوره فعلی شورای راهبردی روابط خارجی با دوره قبل گفت: تفاوت اول این است که دوره جدید با ریاست ‌جمهوری جناب آقای روحانی مصادف است و این خود یک تفاوت نسبت به دوره‌ گذشته محسوب می‌شود. این تفاوت از آن جهت است که میزان اهمیتی که دولت‌های مختلف به راهبردهای طراحی‌شده توسط شورا می‌دهند، همواره متفاوت بوده است.
وی اضافه کرد: راهبردهای مصوب شورا خدمت مقام معظم رهبری ارائه می‌شود و ایشان اگر به مصلحت بدانند به دستگاه‌های دولتی ابلاغ می‌کنند. در دولت آقای احمدی‌نژاد، راهبردهایی که از دفتر مقام معظم رهبری به دولت ارسال می‌شد، چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت، ولی در دولت آقای روحانی مورد توجه قرار می‌گیرد و این خود، تفاوت مهمی است.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی افزود: تفاوت بعدی در نوع مسائلی است که ما امروزه در روابط بین‌الملل با آن‌ها روبه‌رو هستیم. مسئله برجام، بدعهدی‌های آمریکا، تحولات منطقه و ... در این دوره در حال وقوع است و بنابراین در این دوره با شرایط متفاوتی مواجه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: اینکه آینده‌ برجام چه می‌شود و ما چه اقداماتی را باید در جهت حفظ منافع‌ کشور انجام دهیم، یا در مورد مسائل منطقه‌ای که با بحران های شدیدی روبروست چه باید بکنیم. براین اساس باید راهبردهایی را در قبال این تحولات به‌صورت درازمدت طراحی کنیم.
وزیر امور خارجه دولت اصلاحات برجام را از موضوعات پیش روی شورا در سال آتی عنوان کرد و گفت:یک مسئله مهم، آینده‌ برجام است که اگر آمریکا از این توافق خارج شود، ما چگونه عمل خواهیم کرد. یا اگر اروپا همچنان به تعهدش در قبال برجام پایبند بماند، جمهوری اسلامی ایران چه گزینه‌هایی را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: در این خصوص، باید گزینه‌های مختلف را بررسی و راهبردهای لازم را برای آن تنظیم کرد. این یکی از مسائلی است که در هر صورت، موضوعی سرنوشت ساز برای کشور محسوب می‌شود.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: موضوع منطقه و اینکه روند تحولات منطقه چه سمت و سویی دارد و ما چگونه باید عمل کنیم تا منافع ایران تأمین شود از دیگر موضوعات مهم است. این موضوعات به‌تناسب در کمیسیون‌ها بر روی آن‌ها کار می شود تا نهایتاً در شورا مطرح و تبدیل به راهبرد شود.
خرازی مهم‌ترین نقطه‌ ضعف کشور در روابط خارجی‌ را عدم انسجام و هماهنگی عنوان کرد و گفت: دستگاه‌های مختلف دولتی هر کدام کار خود را انجام می دهند و الزاماً به پیامدهای تصمیما‌تی که در چارچوب وظایف خود می‌گیرند، توجه ندارند.وی یادآورشد: ایجاد سازوکارهایی که بتواند هماهنگی بیشتری میان دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در راستای منافع جمهوری اسلامی ایران پدید آورد، حائز اهمیت است.
خرازی ادامه داد:یکی از نکاتی که ما در شورای راهبردی روابط خارجی همواره به آن توجه داشته‌ایم، پیشنهاد سازوکارهایی است که بتواند هماهنگی لازم را بین دستگاه‌های مختلف ایجاد کند تا تصمیماتی که می گیرند هماهنگ باشد.

منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #شورا #اسلامی #روابط #اسلام #جمهوری #ایران #راهبردی #تفاوت #برجام #رهبری #شورای #خرازی #مختلف #دستگاه‌های #راهبردهای #خارجی #رهبر #موضوعات #هماهنگی #منطقه #تحولات #دولتی #راهبردهایی #نمی‌گرفت #ایجاد #منافع #ادامه #چگونه #سازوکارهایی #بتواند #احمدی‌نژاد #رئیس #ارسال #می‌شد #عنوان #افزود #آن‌ها #هستیم #مسائلی #روحانی #محسوب #مسئله #اصلاحات #اینکه #آینده‌ #روبه‌رو #خارجه #آمریکا #همواره

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : کمال خرازی: راهبردهایی که از دفتر رهبری به دولت احمدی‌نژاد ارسال می‌شد، مورد توجه قرار نمی‌گرفت


X https://sport45.site/