تاریخ انتشار : دوشنبه 28 اسفند 1396 - ساعت : 07:58

کد مطلب: 234130 چاپ به اشتراگ گذاشتن

توصیه واشنگتن پست به وزیر خارجه جدید آمریکا

مازندمجلس: یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با اشاره به گزینه‌ پیشنهادی رئیس‌جمهور آمریکا برای وزارت امور خارجه نوشت: در صورت خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ترامپ دیگر قادر نخواهد بود پیونگ یانگ را به محدود کردن برنامه هسته‌ای‌اش متقاعد کند.

مازندمجلس: به گزارش نامه نیوز واشنگتن پست در گزارشی به قلم فرید زکریا تحلیلگر سیاسی نوشت: اگر مایک پمپئو به عنوان وزیرامورخارجه آمریکا تایید شود، باید پیش از هر چیزی به یک بحران حساس سیاست خارجی که ساخته خود رئیس‌جمهور است رسیدگی کند؛ توافق هسته‌ای با ایران.
پمپئو همچنین باید به سرعت به یک چالش سیاست خارجی دیگر رسیدگی کند. ترامپ موافقت کرده است پیش از پایان ماه مه با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کند. این می تواند یک تحول امیدبخش باشد که تنش‌ها در شبه جزیره کره و آسیا را کاهش می‌دهد. اما حتی پیش از آنکه ترامپ با کیم بر سر میز مذاکره درباره یک توافق هسته‌ای بنشیند، دولت باید درباره چگونگی تعامل با یک توافق موجود، یعنی توافق با تهران تصمیم‌گیری کند.
دونالد ترامپ پیش از این اعلام کرده است که اگر رهبران اروپایی آنچه وی نقاط ضعف توافق هسته‌ای می خواند را اصلاح نکنند، آمریکا دیگر به توافق هسته‌ای با ایران پایبند نخواهد ماند. به نظر می آید که اروپایی‌ها مایل نیستند کاری بیشتر از تغییرات ظاهری انجام دهند و ایران نیز با قاطعیت با مذاکره مجدد بر سر توافق مخالفت کرده است. این بدان معنی است که احتمال دارد واشنگتن روز 12 مه از توافق خارج شود که می تواند منجر به اقدام مشابهی از سوی تهران و از سرگیری برنامه هسته‌ای‌اش شود. این اتفاق ممکن است همزمان با دیدار کره شمالی به وقوع بپیوندد، همان زمانی که آمریکا تلاش می کند کره شمالی را برای منافع امضاء قراردادی مشابه، متقاعد کند.
این روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره به محدودیت‌هایی که برجام در برنامه هسته‌ای ایران ایجاد کرده است، نوشت: اگرچه توافق هسته‌ای با ایران کامل نیست، یک وضعیت خطرناک و پیچیده در منطقه خاورمیانه ثبات بخشیده است. اگر این توافق به شکست بینجامد، منطقه‌ای که همین حالا پرتنش است، پرآشوب‌تر خواهد شد و تمامی این اتفاقات زمانی رخ خواهد داد که دولت ترامپ تلاش دارد کره شمالی را به محدود کردن، متوقف کردن و عقب راندن برنامه هسته‌ای‌اش متقاعد کند اما چرا کیم جونگ اون در شرایطی که می بیند آمریکا در توافق قبلی‌اش عهدشکنی کرده است، باید باز با این کشور توافق امضا کند.
فاجعه این است که جهان در حال حاضر به اندازه کافی با بی‌ثباتی مواجه است و نیازی نیست که دولت بحران بیشتری ایجاد کند. پمپئو باید بداند که وظیفه او به عنوان وزیر خارجه این است که مشکلات را حل کند نه اینکه آن را تولید کند. وی در این راستا باید توافق هسته‌ای با ایران را حفظ و وقتش را صرف کره شمالی کند. پمپئو باید بداند که در این شرایط توافق هسته‌ای ارزش حفظ کردن را دارد.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #توافق #هسته‌ای #ایران #شمالی #آمریکا #پمپئو #ترامپ #برنامه #واشنگتن #متقاعد #زمانی #هسته‌ای‌اش #تهران #خارجه #بداند #ایجاد #رهبر #تواند #خارجی #سیاست #بحران #رسیدگی #دیدار #مذاکره #عنوان #درباره

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : توصیه واشنگتن پست به وزیر خارجه جدید آمریکا


X https://sport45.site/