تاریخ انتشار : دوشنبه 28 اسفند 1396 - ساعت : 11:42

کد مطلب: 234161 چاپ به اشتراگ گذاشتن

ولیعهد عربستان: ایران رقیب ما نیست

مازندمجلس: ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با یک رسانه آمریکایی مدعی شده ایران رقیب عربستان نیست و اقتصاد کشورش از اقتصاد ایران بزرگتر است.

مازندمجلس: محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» که متن آن روز دوشنبه منتشر شده بار دیگر به تکرار ادعاها علیه ایران پرداخته است.
«نورا او دانل»، مجری شبکه خبری «سی‌بی‌اس» مصاحبه خود را با سوالی درباره نقش عربستان سعودی در حمله به برج‌های دو قلوی تجارت جهانی در 11 سپتامبر 2001 آغاز کرد. 15 نفر از هواپیماربایان ادعایی در این حادثه شهروند عربستان سعودی بودند. 
بن سلمان گفت: «اسامه بن لادن 15 شهروند سعودی را در حملات 11 سپتامبر با هدفی آشکار به خدمت گرفت. طبق اسناد سیا و تحقیقات کنگره، اسامه بن لادن قصد ایجاد تفرقه میان خاورمیانه و غرب و بین عربستان سعودی و ایالات متحده داشت.»
ولیعهد عربستان گفت هدف رهبر سابق القاعده از این اقدام، ایجاد فضایی برای جذب نیروهای تندرو و تبلیغ دیدگاه‌های خود علیه جهان غرب بوده است. وی گفت: «در واقع، بن لادن موفق شد این تفرقه را در جهان غرب ایجاد کند.»
بن سلمان که معمار جنگ یمن دانسته می‌شود در این خصوص بار دیگر به تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران پرداخت. وی گفت: «ایدئولوژی ایران، در برخی از بخش‌های یمن نفوذ پیدا کرد. در آن زمان، شبه‌نظامیان در حال برگزاری مانورهای نظامی، در مجاورت مرزهای ما بودند و موشک‌هایشان را در مرزهایمان مستقر کرده بودند.»
وی درباره ایجاد فاجعه بشر دوستانه در یمن و کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان هم گفت: «حقیقتاً خیلی رنج‌آور است و امیدوارم که این شبه‌نظامیان سوءاستفاده از وضعیت بشردوستانه به نفع خودشان و جهت جلب ترحم جامعه بین‌المللی را متوقف کنند.»
محمد بن سلمان، همچنین در ادعاهایی مبالغه‌آمیز، اقتصاد عربستان سعودی را بزرگ توصیف کرد و مدعی شد که ایران، در حدی نیست که بتواند با عربستان رقابت کند. او گفت: «ایران، رقیب عربستان نیست. ارتش این کشور، جزو پنج ارتش برتر جهان اسلام هم نیست. اقتصاد عربستان سعودی بزرگتر از اقتصاد ایران است. ایران با رسیدن به عربستان فاصله دارد.»
ولیعهد عربستان سعودی در اظهاراتی ادعا محور گفت در صورتی که ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی باشد، عربستان سعودی  نیز مسیر مشابهی را پیش خواهد گرفت. 
وی گفت: «عربستان سعودی قصد اکتساب سلاح اتمی ندارد، اما بدون شک، اگر ایران سلاح هسته‌ای بسازد، ما هم در اسرع وقت همین کار را انجام خواهیم داد.»

منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #عربستان #ایران #سعودی #ولیعهد #سلمان #ایجاد #اقتصاد #تفرقه #شبه‌نظامیان #سپتامبر #سی‌بی‌اس #تکرار #درباره #شهروند #اسامه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ولیعهد عربستان: ایران رقیب ما نیست


X https://sport45.site/