تاریخ انتشار : چهار شنبه 01 فروردین 1397 - ساعت : 08:48

کد مطلب: 234302 چاپ به اشتراگ گذاشتن

انتخابات و اعتراضات؛ مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال ۹۶

مازندمجلس: انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در اردیبهشت و اعتراضات دی‌ماه از سوی فعالان سیاسی به عنوان مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال گذشته انتخاب شد.

مازندمجلس:

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی مجدد حسن روحانی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و پیروزی اصلاح‌طلبان در تهران و کلان‌شهرها، رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت و آغاز به کار دولت دوازدهم، تحرکات احمدی‌نژاد، اعتراضات دی‌ماه و استیضاح وزرای راه، کشاورزی و تعاون و البته رای اعتماد مجدد به این سه وزیر از مهم‌ترین اتفاقات سیاست داخلی ایران در سال 96 بود.

سال 96 سال انتخابات بود و حتی ثبت نام انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ایام تعطیلات نوروز و حتی سال تحویل انجام شد و نوروز نتوانست انتخابات را تعطیل کند. در اواخر فرورودین هم ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد و پس از تایید صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات، رقابت‌های انتخاباتی و تبلیغات رسما آغاز و نقطه اوج آن مناظره‌های انتخاباتی بود. با کناره‌گیری قالیباف و جهانگیری از انتخابات، رییسی و میرسلیم نامزد جریان اصولگرا و روحانی و هاشمی‌طبا از جناح اصلاح‌طلب و اعتدالی تا روز آخر باقی ماندند هر چند هاشمی‌طبا گفت که به روحانی رای می دهد و در پایان روحانی  با رای اعتماد مجدد مردم، رییس‌جهور باقی ماند.

پس از آن، روحانی وزرای خود را به مجلس معرفی کرد. روند انتخاب این وزرا با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بود. برخی اصلاح‌طلبان معتقد بودند که باید سهم کافی به آنها در کابینه داده شود و برخی بر این اعتقاد بودند که روحانی تعهدی به اصلاح‌طلبان ندارد. روحانی 17 وزیر را به مجلس معرفی کرد که جز حبیب‌الله بی‌طرف همه وزرا از مجلس رای اعتماد گرفتند. غلامی هم چند  هفته بعد به عنوان وزیر علوم معرفی شد که مجلس به او هم اعتماد کرد. این چنین نیمه اول سال به پایان رسید.

در ادامه  احمدی‌نژاد که همراه بقایی در انتخابات ردصلاحیت شده بودند، تحرکات خود را آغاز کردند. رییس دولت نهم و دهم بدون آنکه پاسخگوی عملکرد هشت ساله خود باشد، شهر به شهر می‌چرخید و  از روند اداره کشورانتقاد می کرد. با آغاز  جلسات دادگاه‌ بقایی، تحرکات احمدی‌نژاد و تقابل او با دستگاه قضا هم شدت گرفت و حتی به بست‌نشینی درحرم عبدالعظیم حسنی منجر شد. کار احمدی‌نژاد به نامه نوشتن به رهبری هم رسید. او خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام و بدون مهندسی شد. البته اقدامات احمدی‌نژاد نه از سوی مردم توجهی شد و نه مسئولان و جریان‌های سیاسی. در روزهای پایانی سال هم بقایی برای با حکم دادگاه، برای 15 سال راهی زندان اوین شد.

دی‌ماه آغاز روزهای پرتنش و ناآرام برای 90 شهر کشور بود. مشکلاتی که موسسات مالی برای مردم ایجاد کرده بودند و همجنین مشکلات اقتصادی و برنامه دولت در بودجه 97 مبنی بر حذف یارانه بگیران یا افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی، موجب بروز ناآرامی در شهرهای زیادی شد. اولین اعتراضات در مشهد و علیه دولت آغاز شد ولی به سرعت به 90 شهر کشور سرایت کرد و به صحنه اعتراض علیه نظام تبدیل شد. البته با جدا شدن صف مردم از اغتشاش‌گران، اعتراضات پنج روزه به پایان رسید. دستگاه‌های امنیتی و انتظامی تلاش زیادی کردند که با معترضان برخورد خشنی نشود. مردم با دیدن اقدامات خشونت‌آمیز اغتشاش‌گران، به اعتراض خود پایان دادند به این امید که نظام صدای اعتراض آنها را شنیده باشد.

درگیری ‌های خیابان پاسداران میان دراویش و نیروی انتظامی و حمله به سفارت ایران در لندن توسط طرفدارن آیت‌الله شیرازی نیز از ناآرامی‌های زمستان 96 بود. در اسفندماه نیز جلسه استیضاح سه وزیر دولت روحانی یعنی آخوندی، حجتی و ربیعی در مجلس برگزار شد که هر سه وزیر توانستند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

فعال سیاسی

گرایش سیاسیمهم‌ترین اتفاق سیاسی سالمهم‌ترین آسیب‌ سیاسی سالراهکار مقابله با آسیب‌هامحمدجوادحق‌شناساصلاح‌طلباعتراضات دی‌ماهاتفاقات‌تنش‌زا و پرهزینه‌ برای نظام سیاسیبا تدبیر و درایت، حوزه‌های تنش‌زا به حداقل رسانده شودعبدالله ناصریاصلاح‌طلب

انتخابات- اعتراضات دی‌ماه

تفاوت ماهوی اتفاقات 96 با اتفاقات پیش از آنکارگزاران نظام، تحلیل درستی از وقایع سال داشته باشندسیدرضا اکرمیاصولگرا

انتخابات -اعتراضات دی‌ماه

مشکلات اقتصادی که منجر به اعتراضات دی‌ماه شدمسئولان برای برآورده کردن مطالبات مردم، اقدام کنندجوادآرین منشاصولگراانتخاباتحرکت به سمت واگرایی در حوزه سیاسی به جای همگرایینباید گروه‌ها و سلایق مختلف سیاسی، فکری ومذهبی را تحت هر عنوان از خانواده جمهوری اسلامی خارج کنیمعلی صوفیاصلاح‌طلبانتخاباتایجاد ناامیدی و نارضایتی‌ از شرایط معیشتی و اقتصادیدولت و مجلس در راستای افزایش امید اجتماعی حرکت کنندقربانعلی قائمیاصلاح‌طلبانتخاباتقطع ارتباط رییس‌جمهور با گروه‌های حامی خوددر کل فرآیند برگزاری انتخابات و پس از آن ارکان مختلفی برای پاسخگویی به مطالبات پیش‌بینی شودرحیم ابوالحسنیاصلاح‌طلبانتخابات- اعتراضات دی‌ماهرها نکردن رقابت‌های انتخاباتیتشکیل اتاق‌های فکری با حضور نخبگان فکری، اجرایی و نهادهای مردمی برای حل مشکلاتمحسن رهامیاصلاح‌طلبانتخابات-اعتراضات دی‌ماهگسست بین نسل اول و دوم انقلاب با نسل سوم- ایجاد هزینه برای اداره کشورلزوم آشنایی مسئولان با مطالبات نسل جوان- ضرورت پذیرش گفتمان‌های مختلفمرتضی مبلغاصلاح‌طلبانتخابات- احمدی‌نژادتخریب دولت و افکار عمومی توسط تندروهای عرصه سیاست داخلیتعامل بیشتر دولت با مردمکمال سجادیاصولگرامطرح شدن موضوع ضرورت تحقق عدالت توسط رهبر انقلابکم‌توجهی به تحقق عدالتپیشرفت و توسعه همراه با عدالت تعریف شودفاطمه رهبراصولگراانتخابات- اعتراضاتسوء‌استفاده از بیان مطالبات مردم توسط اغتشاش‌گرانمسئولان باید حرف مردم را بشنوندحسین سبحانی‌نیااصولگرااعتراضاتبی‌توجهی مسئولان به مطالبات مردممسئولان اجازه ندهند که مشکلات مردم تلنبار شود
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #انتخابات #سیاسی #اعتراضات #روحانی #اعتماد #احمدی‌نژاد #وزرا #مطالبات #پایان #اتفاقات #مسئولان #اسلام #البته #اسلامی #بقایی #معرفی #برگزاری #همراه #اعتراض #وزرای #شورا #اصلاح‌طلبان #دی‌ماه #تحرکات #رهبر #افزایش #زیادی #اغتشاش‌گران #ضرورت #ریاست #مهم‌ترین #ایران #عدالت #انقلاب #اقتصادی #انتظامی #اداره #استیضاح #سیاست #ریاست‌جمهوری #پیروزی #روستا #شوراهای #نوروز #رقابت‌های #روزهای #ایجاد #اقدامات #عنوان #انتخاباتی #هاشمی‌طبا #مشکلات

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : انتخابات و اعتراضات؛ مهم‌ترین اتفاقات سیاسی سال ۹۶


X https://sport45.site/