تاریخ انتشار : چهار شنبه 01 فروردین 1397 - ساعت : 10:15

کد مطلب: 234310 چاپ به اشتراگ گذاشتن

غرویان:تعریف شورای نگهبان درباره شرایط «رجل سیاسی» ابهام‌های زیادی دارد/تعیین مصداق‌ها سلیقه‌ای می‌شود

مازندمجلس: یک فعال سیاسی اصولگرا تاکید کرد: ابهامات زیادی در این شرایط رجل سیاسی وجود دارد. اعضای شورای نگهبان باید در چارچوب قانون، نماینده‌هایی از جناح‌های مختلف باشند که با تصمیم‌گیری‌ نهایی و تعیین مصداق‌ها بتوانند عادلانه عمل کنند.

مازندمجلس: آیت الله محسن غرویان درباره تعیین معیار‌ها برای تشخیص رجل سیاسی‌ و مذهبی نامزدهای ریاست جمهوری، که این هفته از سوی شورای نگهبان اعلام شد، گفت: بیانات آقای کدخدایی را مطالعه کردم اما مفاهیمی در این شرایط آمده که این مفاهیم لغزنده است. به عنوان مثال گفته شده که رجال سیاسی باید دارای بینش سیاسی و دارای فکر و اندیشه حفظ نظام باشند که اینها مفاهیمی کلی است.
اهم اظهارات غرویان به شرح زیر است:
*سلیقه افراد برای تعیین مصداق‌ها در این مفاهیم کلی تعیین کننده است، بعضی از این مفاهیم هنگامی که به تعیین مصداق برسد سلیقه‌ای می‌شود؛ چرا که گروه‌های مختلف سیاسی اعم از اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان همگی مدعی‌ هستند که ما بینش سیاسی داریم و حفظ نظام را اوجب واجبات می‌دانیم و نظام و قانون اساسی را قبول داریم و همه مدعی هستند که این شرایط را دارند اما نهایتا اعضای شورای نگهبان تعیین مصداق می‌کنند.
 نهایتا نظر اعضای شورای نگهبان ملاک خواهد بود،  خود آقای کدخدایی هم در پایان مصاحبه اشاره کرد که تصمیم نهایی را اعضای شورای نگهبان می‌گیرند، لذا اعضای شورای نگهبان باید در چارچوب قانون، نماینده‌هایی از جناح‌های مختلف باشند که با تصمیم‌گیری‌ نهایی و تعیین مصداق‌ها بتوانند عادلانه عمل کنند.
*این استاد حوزه علمیه، در پاسخ به سوالی درباره شرایط رجل سیاسی و مذهبی که باید در بین مردم به شرایط تعیین شده از سوی شورای نگهبان مشهور و شناخته شده باشند، اظهار کرد: ابهامات زیادی در این شرایط رجل سیاسی وجود دارد و سوالی مطرح می‌شود که "آیا هر چه مردم تعیین می‌کنند ملاک است؟" و دیگر اینکه مردم اکثریت و اقلیت دارند و قطعا مراد از مردم، رای اکثریت است و اکثریت منطقه یا استان و یا کشور هم خود ابهام آفرین است.
*مردم به سپنتا نیکنام نماینده زرتشتیان یزد در شورای شهر رأی دادند اما شورای نگهبان رد کرد. اگر رای مردم ملاک است پس شورای نگهبان چگونه رای مردم را رد می‌کند و اگر نظر شورای نگهبان ملاک است پس ارجاع دادن به رای مردم درست نیست.ما از یک طلبه مبتدی تا مرجع تقلید که ثقةالاسلام، حجت‌الاسلام، حجت‌الاسلام والمسلمین، آیت‌الله و آیت‌الله العظمی را شامل می‌شود، می‌توانیم بگوییم رجل مذهبی؛ در حالیکه سطح این معلومات باید مشخص شود چراکه به نظر من در این شرایط ابهام وجود دارد.
* در روایات ما از کلمه رجل استفاده شده که معنای آن اشاره به شخص دارد که می‌تواند زن یا مرد باشد و رجل به معنای شخص است و به معنای مذکر نیست. یکی دیگر از معانی رجل در لغت، اشاره به انسان مذکر و مرد دارد،در اینجا رجال سیاسی باید مشخص باشد که آیا این رجال جمع رجل به معنای شخصیت سیاسی است یا خیر؟منظور از رجل سیاسی این است که باید شخصیت سیاسی داشته باشند. هم‌اکنون ما در میان نمایندگان مجلس خانم‌هایی را داریم که به آن‌ها رجل سیاسی به معنای شخصیت سیاسی اتلاق می‌شود.
*آیت‌الله سیدمحمد غروی، کاندیدای مجلس خبرگان در آخرین انتخابات این مجلس ردصلاحیت شد. به او گفته‌اند که شما بینش سیاسی ندارید. اما ایشان از اعضای جامعه مدرسین و عضو شورای عالی حوزه‌ علمیه قم هستند و بسیاری از اعضای جامعه مدرسین از ایشان مصاحبه سیاسی دارند و ایشان در مسائل سیاسی صاحبنظر‌ند لذا برای ایشان و خیلی از افراد دیگر این سوال پیش آمد که "بینش سیاسی چیست؟" که فردی در این سطح آن بینش را ندارند اما دیگران که تایید صلاحیت شده‌اند بینش سیاسی دارند. این‌ها سوالات مهمی است و ابهامات زیادی دارد.
* این یک سوال است، که مراجع ذی‌صلاح مانند وزارت اطلاعات و دادگستری و قوه قضائیه نظر می‌دهند و مراکز مختلف ذیربط سوابق افراد را اعلام می‌کنند و باز نهایتا شورای نگهبان هم می‌گوید ما خودمان هم نظر می‌دهیم که این هم مبهم است.باید مشخص شود حرف نهایی را چه کسی می‌زند، به نظر من شورای نگهبان و آقای کدخدایی باید توضیح بیشتری بدهند تا ابهامات موجود برطرف شود.این موضوع هنوز باید کار شود. مطالب باید واضح‌تر و شفاف‌تر بیان شود و آن شفافیت لازم مورد نظر مقام معظم رهبری و مردم هنوز به نظر من برآورده نشده است.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #سیاسی #شورای #شورا #نگهبان #شورای نگهبان #تعیین #شرایط #اعضای #معنای #دارند #باشند #داریم #غرویان #اشاره #آیت‌الله #نهایی #مختلف #شخصیت #مفاهیم #خدا #مصداق‌ها #زیادی #درباره #اسلام #کدخدایی #اکثریت #ابهامات #افراد #حجت‌الاسلام #مدرسین #ابهام #جامعه #قانون #مفاهیمی #اعلام #مذهبی #سلیقه‌ای #دارای #مصداق #علمیه #مصاحبه #نهایتا #سوالی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : غرویان:تعریف شورای نگهبان درباره شرایط «رجل سیاسی» ابهام‌های زیادی دارد/تعیین مصداق‌ها سلیقه‌ای می‌شود


X https://sport45.site/