تاریخ انتشار : شنبه 04 فروردین 1397 - ساعت : 12:38

کد مطلب: 234502 چاپ به اشتراگ گذاشتن

شناورهای سپاه چطور از پس ناوهای آمریکایی در خلیج فارس بر می‎آیند؟ /اقتدار سپاه در پهنه وسیع خلیج فارس /ادعایی که هیچ‎گاه تحقق نیافت

مازندمجلس: ایجاد تنش و ناامنی در آب‌های خلیج فارس از جانب آمریکایی‌ها مسبوق به سابقه است و در یکسال گذشته، ناو‌های آمریکایی بالغ بر چندین بار در آب‌‎های خلیج فارس اقدام به شلیک گلوله و ایجاد ناامنی کرده‌اند که البته با پاسخ قاطع نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شدند.

مازندمجلس: اقتدار و اشراف نظامی جمهوری اسلامی ایران بر پهنه آبی خلیج فارس، معادلات آمریکایی‌ها را در این منطقه ژئوپلتیک به هم ریخته و تصمیم گیران مستقر در کاخ سفید و پنتاگون را مستاصل کرده است؛ هیچ تحرکی از سوی ناو‌ها و هواپیما‌های آمریکایی در محدود خلیج فارس نیست که از چشمان تیزبین مرزبانان و پاسداران سلحشور ایران اسلامی، مخفی بماند.
اقتدار سپاه در پهنه وسیع خلیج فارسبه گزارش نامه نیوز ایجاد تنش و ناامنی در آب‌های خلیج فارس از جانب آمریکایی‌ها مسبوق به سابقه است و در یکسال گذشته، ناو‌های آمریکایی بالغ بر چندین بار در آب‌‎های خلیج فارس اقدام به شلیک گلوله و ایجاد ناامنی کرده‌اند که البته با پاسخ قاطع نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شدند.
ادعایی که هیچ‎گاه تحقق نیافتاواسط شهریور ماه سال ۹۵ ترامپ برای غلبه بر هیلاری کلینتون و راه‌یابی به کاخ سفید به عنوان چهل وپنجمین رئیس جمهور آمریکا، ایالت به ایالت این کشور را می‌گشت؛ اتاق فکر تبلیغاتی و انتخاباتی ترامپ با توجه به شکسته شدن هیمنه نظامی نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس به این نتیجه رسید که محور سخنرانی این کاندیدای جمهوریخواه در شهر «پنساکولا» ایالت فلوریدا را بر مبنای نکوهش ترس و واهمه ناو‌های آمریکایی از شناور‌های ایرانی در خلیج فارس تنظیم کند؛ بر همین اساس ترامپ با همان حالات عجیب و غریبش پشت تریبون قرار گرفت و پس از اندکی مقدمه چینی، رو به حضار کرد و گفت: «اگر رییس‌جمهور شوم دستور شلیک به قایق‌های مزاحم ایرانی را خواهم داد»!
در نخستین هفته اسفند ۹۵ (اواخر فوریه ۲۰۱۷) در شرایطی که حدود یکماه از رئیس جمهور شدن ترامپ می‌گذشت، واشنگتن پست طی تحلیلی خبری نوشت: «از زمان پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قایق‌های تندروی سپاه از ایجاد مزاحمت برای ناوگان نیروی دریایی امریکا در خلیج فارس خودداری کرده‌اند»!
تغییر مسیر‌ ناو‌های آمریکاشور و شعف آمریکایی‌ها از سهولت جولان دادن ناوهایشان در خلیج فارس در عصر ترامپ، دوام چندانی نیافت و در ۱۶ اسفند ۹۵ خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، مدعی شد «ناو آمریکایی یو اس ان اس اینوینسیبل هنگام عبور از تنگه هرمز با نزدیک شدن قایق‌های ایرانی که به حدود ۶۰۰ متری آن رسیده بودند مواجه و مجبور به تغییر مسیر شد».
روز سه شنبه اول فروردین ۹۶ نیز رویترز گزارش داد که ناو هواپیمابر «جورج اچ دبلیو بوش» هنگام عبور از تنگه هرمز با قایق‌های تندرو نیروی دریایی ایران که به ۸۷۰ متری آن رسیده بودند، روبرو شد. رویترز به نقل از فرماندهان آمریکایی چنین گزارش داد که در جریان این اتفاق بالگرد‌های توپدار آمریکایی بر فراز قایق‌های ایرانی به پرواز درآمدند، اما هیچگونه منازعه‌ای به وقوع نپیوست.
پس از این اتفاق، «کنت وایتسل» فرمانده مستقر در ناو «جورج اچ دبلیو بوش» به خبرنگاران آمریکایی گفت که «دوربین‌های ما نشان داد آن‌ها سلاح هایشان را رو کرده بودند. پشت بعضی از این سلاح‌ها سرباز نشسته بود. ما همچنین داده‌های هوایی داریم که نشان می‌دهد آن‌ها همه این سلاح‌ها را آماده می‌کردند».
«ویل پنینگتون» افسر فرمانده در ناو «جورج اچ دبلیو بوش» نیز اظهارات همکارش را تایید کرد و نسبت به خطر سومحاسبه و درگیری مسلحانه در آب‌های منطقه هشدار داد و گفت: ایرانی‌ها حق دارند بیایند و بینند ما که هستیم و نیات ما را بررسی کنند، اما رفتار نیروی دریایی ایران پرخاشگرانه‌تر و غیرقابل پیش بینی‌تر شده است.
این فرمانده عالیرتبه آمریکایی البته تعمدا به این موضوع اشاره نکرد که مافوقش که در کاخ سفید مستقر است، زمانی شناور‌های ایرانی را تهدید به موشک پراکنی کرده بود و گفته بود اگر آن‌ها به ناو‌های ما نزدیک شوند، منهدم می‌گردند، اما حالا صحنه واقعیت چیز دیگری است و آنچه نمایان است بزدلی و هراس آمریکایی‌های شیطان صفت است که با حضور نامشروع شان در خلیج فارس و تنگه هرمز قصد ناامن کردن منطقه را دارند.
رفتار تحریک‌آمیز آمریکایی‌ها در خلیج فارسسه شنبه ۳ مرداد ۹۶ خبر رسید که یک ناو نیروی دریایی آمریکا اقدام به شلیک اخطار به سمت یک قایق گشت‌زنی ایرانی در کرانه شمالی خلیج فارس کرده است.
در همان نخستین دقایق مخابره این خبر، مقامات پنتاگون مدعی شدند که قایق ایرانی به فاصله ۱۵۰ یاردی (حدود ۱۴۰ متر) ناو آمریکایی نزدیک شده است. طبق ادعای آمریکایی‌ها، قایق ایرانی به هیچ‌یک از علائم ارتباطی شناخته‌شده بین‌المللی برای اعلام وضعیت خطر، اعم از تماس‌های رادیویی، شلیک منور و پنج انفجار کوتاه، توجهی نکرده است و پس از این مراحل، ناو آمریکایی به دلیل نگرانی از احتمال برخورد، اقدام به شلیک اخطار به داخل آب کرد.
اما ادعای آمریکایی‌ها پیرامون تنش‌هایی که بعضا در آب‌های خلیج فارس رخ می‌دهد، مانند همیشه تحریف شده بود؛ هنوز ساعتی از خبر منابع نظامی آمریکایی پیرامون شلیک رزم ناوشان در خلیج فارس نگذشته بود که روابط عمومی منطقه سوم نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «صبح امروز سه شنبه یک رزم‌ناو آمریکایی در شمال خلیج فارس به سمت یک شناور گشتی نیروی دریایی سپاه که در آب‌های بین‌المللی در حال گشت‌زنی بود حرکت کرد و به قصد تحریک و ایجاد هراس مبادرت به شلیک دو گلوله هوایی کرد. شناور نیروی دریایی سپاه بدون اعتنا به رفتار غیرحرفه‌ای و تحریک‌آمیز آن‌ها به مأموریت خود ادامه داد و پس از مدت کوتاهی شناور آمریکایی منطقه را ترک کرد».
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #آمریکایی #ایران #دریایی #نیروی #ایرانی #ترامپ #آمریکایی‌ها #قایق‌های #منطقه #ناو‌های #آب‌های #ایجاد #آن‌ها #آمریکا #اقدام #ایالت #رفتار #فرمانده #نزدیک #گزارش #مستقر #اسلامی #شناور #نظامی #اقتدار #دبلیو #اسلام #دارند #هوایی #می‌دهد #سلاح‌ها #بین‌المللی #پیرامون #رئیس #سمت #اعلام #ادعای #اخطار #گشت‌زنی #تحریک‌آمیز #شناور‌های #پاسداران #ناامنی #گلوله #پنتاگون #جمهوری #ادعایی #هیچ‎گاه #نیافت #کرده‌اند #البته #هنگام #رسیده #رویترز #تغییر #اسفند #مواجه #جمهور #نخستین #اتفاق

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : شناورهای سپاه چطور از پس ناوهای آمریکایی در خلیج فارس بر می‎آیند؟ /اقتدار سپاه در پهنه وسیع خلیج فارس /ادعایی که هیچ‎گاه تحقق نیافت


X https://sport45.site/