تاریخ انتشار : شنبه 04 فروردین 1397 - ساعت : 13:34

کد مطلب: 234513 چاپ به اشتراگ گذاشتن

کدام وزرای دولت از مجلس در سال ۹۶ کارت زرد گرفتند؟

مازندمجلس: پس از گذشت چندین ماه از تشکیل کابینه دوازدهم در سال ۹۶، سه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کشور و نفت از نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی کارت زرد دریافت کردند.

مازندمجلس: ماجرای کارت‌های زرد به وزرا به مجلس هشتم برمی گردد زمانی که نمایندگان تصمیم گرفتند برای تقویب بعد نظارتی قوه مقننه ساز و کاری بنا کنند تا براساس آن هرگاه احساس کردند وزیری انتظاراتشان را پاسخ نمی دهد، بتوانند دست به جیب شوند و کارت زرد را به او نشان دهند و اگر کار به سومین کارت زرد برسد، استیضاح او را کلید بزنند.  طبق آیین نامه داخلی مجلس در صورتی که یک سوال از وزیر در صحن علنی مطرح شود، پس از توضیحات وزیر، در صحن علنی رای گیری می شود و اگر نصف به علاوه یک نمایندگان حاضر از توضیحات وزیر قانع نشده باشند، به عنوان یک اخطار یا کارت زرد به وزیر محسوب می شود. ماده 211 آیین نامه داخلی مجلس می‌گوید: چنانچه در هر دوره مجلس، سه بار با رأی اکثریت نمایندگان حاضر، سؤالات نمایندگان از هر وزیر وارد تشخیص داده شود طرح استیضاح وزیر درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم(89) قانون اساسی و آیین نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.
 در دولت دوازدهم و در چند ماه گذشته برخی وزرا با توجه به عملکردشان از سوی نمایندگان ملت به پارلمان فراخوانده شده‌اند تا در صحن علنی مجلس پاسخگوی سئوالات و ابهامات باشند که برخی وکلای ملت از توضیحات برخی از آنها قانع نشدند که این موضوع سبب شده تا چند تن از وزرای دولت دوازدهم از بهارستان نشینان کارت زرد دریافت کنند.
نخستین کارت زرد به عبدالرضا رحمانی‌فضلی
نمایندگان در جلسه علنی روز سه‌شنبه 11 مهر قوه مقننه در جریان بررسی سوال از رحمانی‌فضلی وزیر کشور که درباره علت فقدان نظارت فرمانداران بر مصوبات و عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا و عدم کارآیی شوراهای حل اختلاف استان ها که موجب مخدوش شدن اعتماد مردم به کارآمدی این نهاد شده است، بود از توضیحات وزیر قانع نشدند و اولین کارت زرد مجلس به کابینه دولت دوازدهم را به وی نشان دادند.
دومین کارت زرد برای علی ربیعی
بهارستان نشینان در جلسه علنی روز چهارشنبه 12 مهر قوه مقننه در جریان بررسی سوال ملی حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در پارلمان از علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی درباره در اختیار گرفتن بازار کار کشور و فرصت‌های شغلی آن از سوی اتباع بیگانه از توضیحات وزیر قانع نشدند و دومین کارت زرد دولت دوازدهم نصیب ربیعی شد.
کارت زرد سوم به جیب زنگنه رفت
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه 21 آذر پارلمان از توضیحات بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت درباره سئوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس درباره  طرح برندینگ جایگاه‌های سوخت قانع نشدند و زنگنه سومین وزیری بود که در دولت دوازدهم از وکلای ملت کارت زرد دریافت کرد.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #توضیحات #دولت دوازدهم #دوازدهم #نمایندگان #وزرا #نشدند #درباره #زنگنه #پارلمان #شورا #داخلی #مقننه #حسینعلی #دومین #نماینده #ربیعی #اسلام #اسلامی #شاهین‌شهر #سه‌شنبه #باشند #استیضاح #سومین #وزیری #وکلای #نشینان #بررسی #جریان #وزرای #دریافت #شوراهای

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : کدام وزرای دولت از مجلس در سال ۹۶ کارت زرد گرفتند؟


X https://sport45.site/