تاریخ انتشار : چهار شنبه 08 فروردین 1397 - ساعت : 17:26

کد مطلب: 234814 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مسکو: سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس در مسمومیت اسکریپال نقش داشته‌اند

مازندمجلس: وزارت خارجه روسیه گفته است شواهد نشان می‌دهد سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس در مسمومیت افسر سابق روسیه در سالزبری نقش داشته‌اند.

مازندمجلس: وزارت خارجه روسیه تأکید کرد، انگلیس باید ثابت کند سرویس‌های اطلاعاتی این کشور «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روس در سالزبری مسموم نکرده‌اند.
بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت خارجه روسیه گفته است تحلیل پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال از نقش سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس در این جریان حکایت دارد.
طبق اعلام مسکو، «شواهد نشان می‌دهد که مقامات انگلیس علاقه‌ای به پیدا کردن انگیزه عاملان این حمله و شناسایی مسئولان این جنایت در سالزبری ندارند».
این بیانیه می‌افزاید: «رفتار مقامات انگلیس سوالات بسیاری را مطرح می‌کند. حتی جامعه انگلیس نیز در خصوص بسیاری از زوایای مهم تهدید جدی اعلام شده در خصوص این حادثه در هاله‌ای از ابهام نگه داشته شده است. هنوز حتی تعداد دقیق قربانیان این حادثه مشخص نیست».
در ادامه این بیانیه آمده است: «علاوه بر این شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه یک روز قبل از مسمومیت اسکریپال، یک آزمایشگاه به همراه ارتش این کشور مانوری برگزار کرده‌اند که طی آن شیوه‌های مقابله با آلودگی شیمیایی و بیولوژیکی تمرین شده است».
وزارت خارجه روسیه علاوه بر این تأکید کرده که مسکو مسمومیت اسکریپال را «تلاش برای ترور» و سوء قصد به جان شهروندان روس در نظر خواهد گرفت و لندن باید خلاف این مسئله را اثبات کند.
پس از مسمومیت «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روسیه در سالزبری انگلیس و متهم شدن مسکو به انجام این اقدام، لندن 23 دیپلمات روسیه را از این کشور اخراج کرد.
این اقدام لندن علیه مسکو واکنش دیگر کشورهای غربی را نیز به دنبال داشت و تا کنون 25 کشور اروپایی و آمریکایی در همراهی با لندن دهها دیپلمات روس را اخراج کردند.
«سرگئی اسکریپال» ماه گذشته در انگلستان با موادی که لندن مدعی است مواد شیمیایی نظامی بوده، مسموم شد. کشورهای غربی مسکو را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده و اقدامات تنبیهی دیگری علیه مسکو را در دستور کار قرار داده‌اند.
دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.
یک منبع در وزارت خارجه روسیه این اقدام کشورهای غربی را «غیردوستانه» و «تقابل‌جویانه» خوانده و اعلام کرد ظرف چند روز آینده به نحوی مناسبی به این اقدامات واکنش نشان می‌دهد.
مسکو همچنین هشدار داده است که اقدامات اخیر کشورهای غربی به تشدید تنش در روابط با روسیه منجر می‌شود.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #اسکریپال #روسیه #انگلیس #مسمومیت #حادثه #کشورهای #خارجه #سرگئی #وزارت #اقدامات #اطلاعاتی #اقدام #اعلام #سرویس‌های #سالزبری #شیمیایی #داشتن #دیپلمات #اخراج #واکنش #انگلستان #شواهد #مسموم #تأکید #گزارش #می‌دهد #مقامات #بسیاری #بیانیه #علاوه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : مسکو: سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس در مسمومیت اسکریپال نقش داشته‌اند


X https://sport45.site/