تاریخ انتشار : پنج شنبه 09 فروردین 1397 - ساعت : 13:43

کد مطلب: 234885 چاپ به اشتراگ گذاشتن

پس از سفری سه روزه به کشورهای حاشیه خزر؛

روحانی به تهران بازگشت

مازندمجلس: رییس‌جمهوری پس از انجام سفری سه روزه به دو کشور حاشیه خزر با امضای21 سند و تفاهمنامه همکاری با مقامات ترکمنستان و آذربایجان به تهران بازگشت.

مازندمجلس:

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری دقایقی پیش پس از انجام سفری سه روزه به دو کشور حاشیه دریای خزر به تهران بازگشت و در فرودگاه مهرآباد از سوی علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری و جمعی از اعضای کابینه دولت مورد استقبال قرار گرفت.
روحانی شب سه‌شنبه به دعوت قربان قلی بردی محمد اف همتای ترکمنستانی خود وارد عشق‌آباد شد و پس از مراسم استقبال رسمی در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور در جلسه‌ای مذاکراتی دوجانبه با رییس‌جمهور ترکمنستان انجام داد. روسای جمهور دو کشور همچنین در نشست مشترک هیات‌های عالیرتبه ایران و ترکمنستان حضور یافتند و سخنرانی کردند.
در حاشیه این نشست هیات‌های دو کشور 12 سند همکاری و یادداشت تفاهم را به امضا رساندند. دو کشور ایران و ترکمنستان همچنین پس از این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که مصمم به گسترش روابط خود در همه زمینه‌ها هستند.
تفاهم برای انتقال 283 زندانی ایرانی در ترکمنستان جهت گذراندن دوران محکومیت از جمله توافقات انجام شده میان سران تهران و عشق‌آباد بود.
رییس‌جمهوری همچنین صبح چهارشنبه در جریان دومین روز سفر به کشورهای حاشیه خزر به شهر تاریخی مرو سفر و در آنجا از آثار تاریخی و اماکن مذهبی این شهر باستانی بازدید کرد.
وی پیش از ظهر چهارشنبه به منظور دیدار با الهام علی‌اف رییس‌جمهوری آذربایجان، مرو را به مقصد باکو ترک کرد.
وی عصر چهارشنبه پس از مذاکره با همتای آذربایجانی خود در نشست مشترک هیات‌های عالیرتبه دو کشور حضور یافت و سخنرانی کرد.
در حاشیه این نشست، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان هشت سند و یادداشت تفاهم همکاری مشترک امضا کردند.
توافق در مورد مسائل فیمابین در حوزه دریای خزر، برنامه‌ریزی برای اتصال شبکه‌های برق سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه، تسهیل روابط بانکی، تجاری و گردشگری و همچنین همکاری در حوزه توانمندسازی بانوان در زمینه‌های اشتغال و خانواده از جمله توافقات و محورهای گفت‌وگوی مقامات عالیرتبه دو کشور در جریان این سفر بود.
صبح امروز نیز روحانی همراه با علی‌اف پیش از سخنرانی در همایش اقتصاد و تجارت ایران و آذربایجان، کارخانه خودروسازی خزر (کارخانه تولید مشترک خودروی ایران و آذربایجان) و همچنین از طریق ویدئو کنفرانس خط آهن آستارا ـ آستارا را افتتاح کردند.
حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی قرار است طی روزهای آتی جهت حضور در نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه به ترکیه سفر کنند.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #آذربایجان #همچنین #مشترک #حاشیه #روحانی #رییس‌جمهوری #ترکمنستان #هیات‌های #تهران #همکاری #چهارشنبه #تفاهم #سخنرانی #عالیرتبه #علی‌اف #تاریخی #جریان #گزارش #بازگشت #جمهوری #ترکیه #آستارا #کارخانه #روسیه #توافقات #روابط #همتای #کشورهای #عشق‌آباد #جمهور #استقبال #دریای #حجت‌الاسلام #یادداشت #المسلمین #روسای

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : روحانی به تهران بازگشت


X https://sport45.site/