تاریخ انتشار : جمعه 10 فروردین 1397 - ساعت : 18:02

کد مطلب: 234987 چاپ به اشتراگ گذاشتن

روسیه دیپلمات های اروپایی را اخراج کرد

مازندمجلس: در واکنش به اخراج دیپلمات های روس از کشورهای غربی، مسکو تعدادی از دیپلمات‌های اروپایی را از این کشور اخراج کرده و به آنها یک هفته برای خروج از روسیه مهلت داده است.

مازندمجلس: سفیر هلند در روسیه امروز جمعه اعلام کرد، مسکو 2 دیپلمات هلندی را از این کشور اخراج کرده است. آمستردام هشدار داده که اقدامات بیشتر علیه مسکو را مد نظر قرار خواهد داد.
بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، علاوه بر هلند، وزارت خارجه ایتالیا نیز اعلام کرد که مسکو دو دیپلمات ایتالیایی را نیز اخراج کرده و به آنها یک هفته مهلت داده تا این کشور را ترک کنند.
وزارت خارجه فنلاند در ادامه گفت که مسکو اخراج یک دیپلمات فنلاندی را به این کشور ابلاغ کرده است.
از سوی دیگر وزارت خارجه لهستان نیز بیانیه‌ای منتشر کرد و از اخراج 4 دیپلمات لهستانی از روسیه خبر داد.
بنا بر اعلام وزارت خارجه لهستان، دیپلمات‌های اخراج شده از روسیه تا 7 آوریل فرصت دارند تا این کشور را ترک کنند.
بر اساس گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، یک وابسته نظامی استونی، یک دیپلمات لتونی، سه دیپلمات لیتوانی و یک دیپلمات سوئد نیز از روسیه اخراج شده‌اند.
ساعاتی پیش وزارت خارجه روسیه دیپلمات‌های کشورهای غربی را که اقدام به اخراج دیپلمات های روس در جریان افزایش تنش‌های میان مسکو و لندن، کرده بودند، احضار کرد تا اقدامات تلافی‌جویانه روسیه علیه این کشورها را به نمایندگان آنها ابلاغ کند.
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه متعهد شده بود که دیپلمات‌های 25 کشوری که اقدام به اخراج دیپلمات‌های روس کرده‌اند را اخراج کند.
روس‌ها در پاسخ به اخراج سفرایشان از کشورهای غربی، روز پنج‌شنبه 29 مارس (9 فروردین) روند اقدام متقابل را آغاز و در شروع کار 60 دیپلمات آمریکایی را از خاک کشورشان اخراج کردند و اعلام کردند که کنسولگری آمریکا در سن‌پترزبورگ نیز تعطیل خواهد شد.
پس از مسمومیت «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روسیه و دختر وی در سالزبری انگلیس و متهم شدن مسکو به انجام این اقدام، لندن 23 دیپلمات روسیه را از این کشور اخراج کرد.
این اقدام لندن علیه مسکو با اخراج متقابل 23 دیپلمات انگلیسی از روسیه دنبال شد و واکنش دیگر کشورهای غربی را نیز به دنبال داشت به طوری که تا کنون 25 کشور اروپایی و آمریکایی در همراهی با لندن حدود 150 دیپلمات روس را اخراج کردند.
«سرگئی اسکریپال» و دخترش ماه گذشته در انگلستان با موادی که لندن مدعی است مواد شیمیایی نظامی بوده، مسموم شد. کشورهای غربی مسکو را به دست داشتن در این حادثه متهم کرده و اقدامات تنبیهی دیگری علیه مسکو را در دستور کار قرار داده‌اند.
دولت روسیه دست داشتن در مسمویت اسکریپال را رد کرده و از انگلستان خواسته تیم تحقیق مشترکی درباره این حادثه تشکیل شود. با این وجود، لندن از ارائه شواهد در این رابطه و همکاری با مسکو خودداری کرده است.
یک منبع در وزارت خارجه روسیه این اقدام کشورهای غربی را «غیردوستانه» و «تقابل‌جویانه» خوانده و اعلام کرد ظرف چند روز آینده به نحوی مناسبی به این اقدامات واکنش نشان می‌دهد.
مسکو همچنین هشدار داده است که اقدامات اخیر کشورهای غربی به تشدید تنش در روابط با روسیه منجر می‌شود.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #اخراج #روسیه #دیپلمات #خارجه #کشورهای #وزارت #اقدام #اقدامات #اعلام #دیپلمات‌های #سرگئی #اسکریپال #گزارش #واکنش #حادثه #داشتن #انگلستان #آمریکایی #دنبال #لهستان #هشدار #اروپایی #خبرگزاری #اسپوتنیک #نظامی #ابلاغ #متقابل

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : روسیه دیپلمات های اروپایی را اخراج کرد


X https://sport45.site/