تاریخ انتشار : سه شنبه 14 فروردین 1397 - ساعت : 15:13

کد مطلب: 235296 چاپ به اشتراگ گذاشتن

چگونه اردوغان، ترکیه را افسون و مسحور کرده است؟/شخصیت و اظهارات مبارزه طلبانه‌ اردوغان سلاح‌های اصلی‌ او هستند/اردوغان هر آنچه فکر می‌کند را با زبان مردم همانند آنها بیان می‌کند/ او شعرهای محلی می‌خواند و در میان عموم دشمنانش را با اسم معرفی می‌کند

مازندمجلس: روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت، شخصیت رجب طیب اردوغان و اظهارات جنگ‌طلبانه‌اش سلاح‌های اصلی وی برای موفقیتش در طول سال‌های گذشته بوده است.

مازندمجلس:

روزنامه نیویورک تایمز در این گزارش آورده است: در حالی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به خاطر توئیت‌های جنجالی‌اش مشهور است سخنرانی‌های رجب طیب اردوغان رهبر ترکیه نیز سروصدای بسیاری به راه می‌اندازد.
اردوغان ممکن است تا سه بار در هر روز هفته سخنرانی داشته باشد. شخصیت وی و اظهارات مبارزه طلبانه‌اش سلاح‌های اصلی‌اش برای موفقیت هستند.
او "مدافعان دموکراسی" را چپاولگر می‌خواند. وزیر امور خارجه آلمان را به عنوان یک فاجعه معرفی می‌کند.  او شعرهای محلی می‌خواند و در میان عموم دشمنانش را با اسم معرفی می‌کند. حتی بعد از گذشت ۱۵ سال از زمامداری‌اش اردوغان در هر یک از سخنرانی‌های خود همانند یک سخنرانی کمپین انتخاباتی رفتار می‌کند.
او هنوز هم معروف‌ترین و مشهورترین سیاستمدار ترکیه بوده و می‌خواهد بار دیگر در انتخابات پیروز شود. در همین راستا نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که وی از محبوبیت بالای ۴۰ درصد برخوردار است.
بیشتر این جذبه به دلیل حضور وی در رسانه‌ها و سبک صحبت کردن و سخنرانی‌اش است که حامیانش این رویکرد را الهام بخش و مخالفانش تفرقه افکن می‌دانند.
معمولا سخنرانی‌های اردوغان به طور زنده از چندین شبکه تلویزیونی که بیشتر آنها طرفدار دولت هستند پخش می‌شود. به همین دلیل صدای وی در همه جا در همه کافه‌ها، خانه‌ها، دفاتر دولتی در سراسر کشور شنیده می‌شود.
یکی از ویژگی‌های مهم وی حمله به افرادی است که با او مخالف هستند که این افراد ممکن است در آمریکا، در میان رهبران اروپایی و یا نخبگان لیبرال باشند.
اردوغان در پایگاه‌های اجتماعی حامی وی همانند یک پدر، برادر و یک دوست رفتار می‌کند. به همین سبب حامیان او زمانی که از اردوغان صحبت می‌کنند می‌گویند او یکی از ما است. اردوغان هر آنچه فکر می‌کند را با زبان مردم همانند آنها بیان می‌کند.
اردوغان تابستان گذشته در میان حامیانش در شهر دنیزلی در غرب ترکیه در اوج تنش‌های ترکیه با آلمان گفت: و اکنون آنها وزیر امور خارجه‌ای دارند که خدای من چه فاجعه‌ای است. او جایگاه خود را نمی‌داند. تو چه کسی هستی. هان! که خطاب به رئیس‌جمهور ترکیه صحبت می‌کنی. جایگاه خود را بدان.
وی ادامه داد: او تلاش می‌کند که به ما درسی بدهد اما تاریخ شما در سیاست به چه شکل است. چند سال داری؟ زندگی ما پر از این بحث‌های سیاسی است.
در همین راستا آسلی آیدین تاش باش، خبرنگار پیشین ترکیه و یکی از اعضای شورای روابط خارجی اروپا اعلام می‌کند: اردوغان همواره پر از سورپرایز است. او توجهی نمی‌کند که مردم را شوکه کند و با مردم بسیار معمولی رفتار می‌کند.
همچنین اردوغان کسانی را که حامیانش را دوست ندارند مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌دهد. چندی قبل او معترضان طرفدار دموکراسی در استانبول را به خاطر سبک زندگی لیبرال شان مورد انتقاد قرار داده و آنها را غارتگر اعلام و حتی نحوه مشروب خوردن آنها را مسخره کرده و گفت: آنها تا زمانی که بالا بیاورند، می‌نوشند.
اصول مذهبی بخش اعظمی از دوره تحصیلی اردوغان را تشکیل می‌دهد. وی در یک مدرسه مذهبی که برای رهبران مذهبی و مفتیان بوده، درس خوانده است.
در مقابل لیبرال‌ها و سکولارها معمولا سخنرانی تفرقه انداز او را مورد انتقاد قرار می‌دهند. آیدین تاش باش می‌گوید، محافظه‌کاران اردوغان را به عنوان فردی می‌بینند که از سبک زندگی آنها حمایت می‌کند. در بسیاری از سخنرانی‌ها اردوغان در ابتدا به مخاطبان دست تکان می‌دهند ناگهان سخنرانی کوبنده خود را آغاز می‌کند.
وی در سخنرانی‌اش هراز گاهی به طور مستقیم به صورت اظهارات استفهامی کسی را مورد هدف قرار می‌دهد. به خصوص زمانیکه از اتحاد آمریکا با یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه که مرتبط با تروریسم می‌داند؛ صحبت می کند.
وی در یک سخنرانی گفت: ای آمریکا چند بار من باید به تو بگویم آیا با ما هستی و یا با این گروه تروریستی؟
اردوغان در سخنرانی اخیر خود با اشاره به وضعیت غوطه شرقی گفت: آیا شما می‌توانید آنچه در غوطه اتفاق می‌افتد را تحمل کنید؟ سازمان ملل قطعنامه‌ای در این باره صادر کرده است. لعنت به قطعنامه شما. این قطعنامه چه استفاده‌ای دارد. شما تنها متقلب و پنج نفر هستید.
آیدین تاش باش سبک سخنرانی و اظهارات اردوغان و همچنین رابطه‌اش با حامیانش را با سخنرانی‌های ترامپ و هوادارانش مقایسه می‌کند. وی می‌گوید همیشه حامیان اردوغان می‌گویند که وی باهوش است. مخالفان سیاسی نیز که در طول سال‌های گذشته عملکرد اردوغان و اظهاراتش را دیده‌اند، به استعداد و مهارت وی اذعان کرده‌اند حتی اگر این سبک را دوست نداشته باشند.
آیهان بیلگن، سخنگوی حزب اپوزیسیون کردهای ترکیه می‌گوید: رویکرد وی هماهنگی قابل توجهی با جناح‌های راستی، پوپولیست‌ها و سیاستمداران اقتدارگرا دارد. او خواهان یک رویکرد سیاسی است که جامعه را تغییر داده و تنش‌ها را افزایش دهد.
اصلیت خانواده اردوغان به ریزه، شهری در شمال شرقی ترکیه بازمی‌گردد. شهری که به داشتن قواعد سرسختانه مذهبی معروف است. همچنین اردوغان در منطقه کاسیم‌پاشا در استانبول بزرگ شده است که با بچه‌های همسایه‌ها در گل و لای فوتبال بازی کرده است.
بیلگن می‌گوید: اردوغان همواره شخصیت جنگ‌طلبانه خود را از همان روزهای اول حضورش در سیاست نشان داده است. او همواره تنش ایجاد و تلاش کرده است که درباره همه چیز بحث کند و در تنش‌ها کنترل را به دست گیرد.
هر هفته اردوغان در میان نمایندگان حزب عدالت و توسعه در اتاق پارلمانی این حزب سخنرانی می‌کند. این گردهمایی بیشتر از آنکه یک نشست سیاسی باشد شبیه یک مسابقه فوتبال است. به هنگام سخنرانی وی طرفدارانش بنرهایی در دست گرفته و شعارهایی سر می‌دهند.
وی گفت: ما کشوری هستیم که هر لحظه آماده‌ایم هرگونه اقدامی را انجام دهیم. اگر برخی ترجیح می‌دهند که چپاولگران و "تروریست‌ها" علیه ملت ترکیه وارد عمل شوند ما بدون هیچ‌گونه تردیدی پاسخ خواهیم داد. آنها به خوبی این مساله را می‌دانند.
او همواره از متون اسلامی و همچنین شعرهای معروف ترکیه در  سخنرانی‌های خود استفاده می‌کند.
اما برخی نیز از این وضعیت راضی نیستند. در همین راستا خبرنگاری در کاخ ریاست جمهوری ترکیه ناراحتی خود را از اینگونه اظهارات که به ندرت در موسسات نزدیک به جامعه سکولار ترکیه شنیده می‌شود اعلام می‌کند.
جامعه ترکیه به خصوص بعد از رفراندوم سال گذشته میلادی که نشان داد که قدرت رئیس‌جمهور بین ۵۱ به ۴۹ درصد است، به دو قسمت تقسیم شده است.
این مساله نشان می‌دهد که بسیاری نیز از آنها از سخنرانی‌های اردوغان خسته شده‌اند. یک فروشنده در استانبول اعلام می‌کند او همواره داد و فریاد می‌کند.
همچنین مرال آکشنر، سیاستمدار اپوزیسیون که خود را برای به چالش کشاندن اردوغان در انتخابات پیش‌ روی ریاست جمهوری آماده می‌کند، سخنرانی‌های بدون پایان رئیس‌جمهور را در پیامی در توئیتر مسخره می‌کند.
وی نوشت: من می‌خواهم در این پیام، اردوغان را مورد خطاب قرار دهم. رفیق، لطفا برای لحظه‌ای آرام بگیر و اندکی از زمان خود را برای خانواده‌ات اختصاص بده و در خانه بنشین.
وی ادامه داد: لازم نیست که تو درباره هر مساله‌ای صحبت کنی یا در همه جا دست اشاره خود را به عنوان تهدید بالا بگیری. اندکی در خانه بشین و استراحت کن. نفس بکش تا بدین شکل ما نیز نفس راحتی بکشیم و حتی ترکیه.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #اردوغان #می‌کند #ترکیه #سخنرانی #سخنرانی‌های #همواره #اظهارات #همچنین #می‌دهند #می‌دهد #می‌گوید #آمریکا #حامیانش #اعلام #سیاسی #همانند #مذهبی #رویکرد #بیشتر #انتقاد #آیدین #زندگی #رئیس‌جمهور #گذشته #استانبول #راستا #معرفی #می‌خواند #عنوان #شعرهای #جامعه #شخصیت #بسیاری #رفتار #ریاست #توجهی #اندکی #جمهوری #مساله #مسخره #بیلگن #تنش‌ها #اپوزیسیون #قطعنامه #وضعیت #فوتبال #معروف #اشاره #درباره #لیبرال #آلمان #سیاستمدار #انتخابات #سخنرانی‌اش #دموکراسی #ترامپ #مبارزه #سلاح‌های #دشمنانش #گزارش #تفرقه #می‌دانند #زمانی #می‌گویند #جایگاه #ادامه #حامیان #باشند #معمولا #طرفدار #شنیده #رهبران #سیاست

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : چگونه اردوغان، ترکیه را افسون و مسحور کرده است؟/شخصیت و اظهارات مبارزه طلبانه‌ اردوغان سلاح‌های اصلی‌ او هستند/اردوغان هر آنچه فکر می‌کند را با زبان مردم همانند آنها بیان می‌کند/ او شعرهای محلی می‌خواند و در میان عموم دشمنانش را با اسم معرفی می‌کند


X https://sport45.site/