تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 فروردین 1397 - ساعت : 09:08

کد مطلب: 235377 چاپ به اشتراگ گذاشتن

جنگ تجاری واشنگتن- پکن/آمریکا بر ۱۳۰۰ کالای چینی تعرفه اعمال کرد/چین از انتقام سخن گفت

مازندمجلس: وزارت خزانه‎داری آمریکا می‌گوید اعمال تعرفه بر ۱۳۰۰ کالای چینی با هدف حمایت از تجارت آزاد و عادلانه صورت می‎گیرد حال‎آنکه پکن می‎گوید از این بابت به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند.

مازندمجلس: دولت ترامپ درحالی از اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر حدود ۱۳۰۰ کالای چینی سخن می‌گوید که دولت پکن هم از عزم خود برای شدت عمل و پاسخگویی متقابل خبر داد.
  ارزش کالاهای چینی که بر آنها تعرفه اعمال می‌شود حدود ۵۰ میلیارد دلار برآورد شده و شامل اقلامی در حوزه‌های فناوری، حمل‌ونقل و دارویی است.
البته دستور برای اعمال این تعرفه‌ها، روز دوم فروردین و به بهانه اینکه کسری تراز تجاری آمریکا و چین «غیرقابل کنترل» شده، صادر شد.
این درحالی است که وزارت بازرگانی چین اعلام کرد از بابت اتخاذ چنین تصمیمی، آمریکا را در سازمان تجارت جهانی به چالش خواهد کشید و همزمان، با شدت و مقیاس مشابه مقابله‌به‌مثل خواهد کرد. این وزارتخانه همچنین از اعلام قریب‌الوقوع تدابیر لازم خبر داد.
گفتنی است چین نیز روز دوشنبه برای ۱۲۰ کالای وارداتی از آمریکا ۱۵ درصد تعرفه وضع کرده‌است. تعرفه جدید شماری از محصولات از جمله میوه را در بر می‌گیرد. ۲۵ درصد تعرفه نیز بر ۸ مورد کالای دیگر، از جمله گوشت خوک صادراتی از ایالات متحده وضع شده‌ است. تعرفه‌های تازه بالغ بر ۳ میلیارد دلار می‌شوند.
این اقدام پکن واکنشی بود به تعرفه‌هایی که آمریکا ۲ هفته پیش بر صنایع آلومینیوم و فولاد چین اعمال کرد.
در همین راستا، سفارت چین در ایالات متحده با دفاع از تصمیم روز دوشنبه پکن گفت: اقدامی فراتر از آنچه که واشنگتن در خصوص افزایش تعرفه ها اتخاذ کرده، انجام نمی دهیم و انتقاد واشنگتن در این زمینه نیز قابل پذیرش نیست.
در مقابل، «استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز ساعاتی پیش با انتشار ۲ پیام در حساب کاربری توییتر خود، مدعی شد: موضع «رابرت لایت‌آیزر» نماینده تجاری آمریکا مبنی بر اعمال تعرفه بر کالاهای چینی حاکی از حمایت هرچه بیشتر از تعهدی است که در راه رسیدن به تجارت آزاد، متقابل و عادلانه داریم و نشان‌دهنده دفاع از نبوغ آمریکا دربرابر اقدامات ناعادلانه است.
به ادعای وی، این اقدام نمونه دیگری از تعهدپذیری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در قبال توانایی شرکت‌ها و کارگران آمریکایی برای رقابت عادلانه در سراسر جهان است.
منوچین در نهایت مدعی شد: آمریکا با هدف رسیدگی به مسائلی که در حوزه تجارت متقابل وجود دارد، به تداوم مذاکره با چین ادامه می‌دهد
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #آمریکا #تعرفه #اعمال #کالای #متقابل #تجارت #تجاری #واشنگتن #اقدام #متحده #دلار #ایالات #عادلانه #منوچین #میلیارد #درحالی #ترامپ #کالاهای #اعلام #اتخاذ #دوشنبه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : جنگ تجاری واشنگتن- پکن/آمریکا بر ۱۳۰۰ کالای چینی تعرفه اعمال کرد/چین از انتقام سخن گفت


X https://sport45.site/