تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 فروردین 1397 - ساعت : 10:26

کد مطلب: 235384 چاپ به اشتراگ گذاشتن

پوتین: تاریخ تحویل سامانه اس – ۴۰۰ به ترکیه را جلو انداخته‌ایم

مازندمجلس: روسای جمهور روسیه و ترکیه در دیدار با یکدیگر در شهر آنکارا توافق کردند تا همکاری‌های نظامی کشورهایشان را گسترش دهند و در عین حال پروژه ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه که قرار است توسط روسیه احداث شود را افتتاح کردند.

مازندمجلس:

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کنفرانسی خبری در شهر آنکارا در عین حال اعلام کرد که مسکو تاریخ تحویل سامانه‌های دفاع موشکی اس – ۴۰۰ ترکیه را جلو انداخته است.
روسیه و ترکیه ماه دسامبر گذشته قراردادی برای خرید این سامانه‌ها از سوی آنکارا امضا کردند که با اعتراض‌های هم‌پیمانان ترکیه در ناتو مواجه شدند.
رئیس‌جمهور روسیه گفت: ما فرایند تولید این سامانه‌ها را تسریع می‌کنیم و قیمت‌های مربوط به آن را نهایی کردیم و این اهمیت بسیاری دارد.
او در حالی که این اظهارات را در کنار رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه مطرح می‌کرد، گفت: ما به لحاظ کوتاه‌تر کردن برنامه زمانی تحویل این سامانه‌ها این کار را بنا بر درخواست شرکا و دوستان ترکیه‌ای خود انجام داده‌ایم.
با این حال رئیس‌جمهور ترکیه مشخص نکرد که چه زمان دقیقا آنکارا سامانه‌های دفاع موشکی اس – ۴۰۰ را که پیچیده‌ترین سامانه‌های دفاع موشکی مخصوص صادرات روسیه هستند تحویل خواهد گرفت.
پوتین تاکید کرد که قرار نیست هیچ "محدودیت راهبردی یا سیاسی" برای این تبادل فناوری درنظر گرفته شود. این سخن ممکن است به این معنی باشد که احتمالا ترکیه ممکن است دست به تولید نسخه مربوط به خود از رادار‌ها و سیستم‌های موشکی این سامانه بزند.
پوتین همچنین اظهار کرد که تولیدکنندگان سلاح‌های دیگر بسیار تمایل دارند که به این بازار محلی وارد شوند.
رئیس‌جمهور ترکیه نیز تاکید کرد: در ۱۵ سال گذشته فاصله‌ای که ما در روابطمان با روسیه پیموده‌ایم بسیار مهم است.
پیش از این کنفرانس خبری رهبران روسیه و ترکیه از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم آغاز احداث نیروگاه هسته‌ای آق‌غویو در ساحل جنوبی ترکیه شرکت کردند.
قرار است این نیروگاه توسط یک شرکت روسیه‌ای با برآورد هزینه ۲۰ میلیارد دلار ساخته شود و انتظار می‌رود این هزینه از طریق یک کنسرسیوم مشترک تامین شود.
پوتین درباره این پروژه که در سه سال گذشته در دست بررسی بوده، اظهار داشت: ما نه فقط ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه را شروع کرده‌ایم بلکه بنا گذاشتن بخش هسته‌ای ترکیه را شروع کردیم.
او ادامه داد: ما این هدف را داریم که اولین واحد تولید انرژی را در سال ۲۰۲۳ تولید کنیم و این کار را در صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه انجام خواهیم داد. هنگامی که همه واحد‌های این نیروگاه عملیاتی شوند این نیروگاه خواهد توانست ۱۰ درصد نیاز ترکیه به برق را تامین کند.
همچنین دو طرف تعهدشان را به پیشبرد پروژه خط لوله گاز ۱۲ میلیارد دلاری ترک استریم ابراز کردند.
این در حالی است که در این پروژه بخش روی زمین این خط لوله بر طبق اعلام مقام‌های روسیه هنوز منتظر صدور مجوز از سوی مقام‌های ترکیه است.
همچنین مسکو و آنکارا از تشکیل یک صندوق سرمایه گذاری مشترک با ارزش اولیه یک میلیارد دلار خبر دادند؛ صندوقی که قرار است با استفاده از آن فرصت‌های اقتصادی به نفع دو کشور مورد استفاده قرار بگیرد.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #ترکیه #روسیه #نیروگاه #پوتین #رئیس‌جمهور #موشکی #تحویل #آنکارا #تولید #نکا #هسته‌ای #همچنین #پروژه #گذشته #دلار #میلیارد #سامانه‌های #سامانه‌ها #اولین #استفاده #تامین #مقام‌های #مشترک #تاکید #اعلام #سامانه #تاریخ #مربوط #کردیم #کنفرانس #بسیار #اظهار #هزینه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : پوتین: تاریخ تحویل سامانه اس – ۴۰۰ به ترکیه را جلو انداخته‌ایم


X https://sport45.site/