تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 فروردین 1397 - ساعت : 12:54

کد مطلب: 235407 چاپ به اشتراگ گذاشتن

هماهنگی مواضع با اردوغان و روحانی، در نخستین سفر پوتین بعد از انتخابات

مازندمجلس: رئیس جمهوری روسیه در نخستین سفر خارجی خود بعد از انتخابات، با همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود دیدار می‌کند تا اقدامات آتی مسکو-تهران-آنکارا برای حل و فصل مناقشه در سوریه بار دیگر بررسی و هماهنگ شود.

مازندمجلس:
روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» امروز در تحلیلی نوشت: سفر "ولادیمیر پوتین" به ترکیه، نخستین سفر خارجی وی بعد از انتخاب مجدد وی به سمت ریاست جمهوری روسیه است. پوتین امروز در آنکارا به همراه "رجب طیب اردوغان" و "حسن روحانی" روسای جمهوری ترکیه و ایران در نشست سران سه جانبه‌ای برای بررسی روند اوضاع کنونی در سوریه شرکت می کند.
به عقیده کارشناسان، مسکو قصد دارد تلاش دیگری برای هماهنگی مواضع با تهران و آنکارا و دستیابی به منافع مشترک بین نقش آفرینان اصلی در سوریه را آغاز کرده است. البته برای این منظور رئیس جمهوری روسیه مسئله کردهای سوری را در گیومه قرار داده و از انتقاد مستقیم از ادامه عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه خودداری می کند.
روسای جمهوری روسیه و ترکیه روز سه شنبه مذاکراتی دوجانبه بمدت یک سال و نیم با یکدیگر داشتند. در سال 2017 پوتین و اردوغان هشت مرتبه با یکدیگر دیدار نموده و بیش از 20 بار نیز با یکدیگر مذاکرات تلفنی داشتند.
یکی از مهمترین بخش‌های برنامه سفر پوتین به ترکیه نیز آغاز روند ساخت نیروگاه اتمی «آکویو» در ترکیه بود که روسای جمهوری دو کشور از طریق کنفرانس ویدئویی شاهد آن بوده و از همکاری دوجانبه در این طرح استقبال کردند.
یکی از اصلی ترین موضوعات مورد بررسی در هفتمین نشست شورای همکاری‌های دوجانبه بین دولتی در بالاترین سطح به ریاست پوتین و اردوغان، گسترش همکاری‌های اقتصادی بود. در سال 2017 میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و ترکیه  در مقایسه با سال قبل از آن، تا 40 درصد افزایش یافته و به 22 میلیارد دلار رسید.  
علاوه بر مسائل مربوط به روابط دوجانبه، اوضاع در سوریه و همکاری‌ها در راستای حل و فصل این مناقشه نیز در مرکز توجه سفر پوتین به آنکارا قرار دارد. به همین دلیل هم امروز (چهارشنبه) در جریان نشست سه جانبه روسای جمهوری سه کشور ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران، ترکیه) اقدامات مشترک برای تقویت رژیم آتش‌بس در سوریه، تامین ساختار مناطق کاهش تنش، حل و فصل مشکلات انسانی و ادامه تلاش‌ها برای ادامه مذاکرات سیاسی بین سوری‌ها، مورد بررسی قرار می گیرد و در پایان این نشست، بیانیه مشترکی از سوی رهبران سه کشور صادر خواهد شد.     
هماهنگی اقدامات و منافع مشترک مسکو، تهران و آنکارا در سوریه
به عقیده "ایلشات سعیدوف" کارشناس ارشد موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه، مقامات مسکو تلاش می کنند تا منافع نقش آفرینان اصلی در سوریه را بار دیگر بهم نزدیک کند. وی گفته است: «در نشست سران سه جانبه در آنکارا، احتمالا مناطق نفوذ روسیه، ایران و ترکیه در سوریه، مشخص خواهد شد. بعید نیست که حضور نظامی ترکیه در شمال غربی سوریه نیز منطقی شناخته شود، البته به این شرط که آنکارا به مسکو و تهران تضمین بدهد که در امور داخلی سوریه دخالت نکند.»  
به عقیده سعیدوف، بعید است پوتین انتقاد مستقیمی از عملیات نظامی «شاخه زیتون» انجام دهد، برای اینکه مدت زیادی از آغاز این عملیات گذشته و روسیه چشمان خود را به روی کشتار شبه نظامیان کرد سوری (که متحدیم اصلی آمریکا در سوریه هستند) توسط ارتش ترکیه بسته است و تنها نگرانی تهران و مسکو، ممانعت از درگیری بین نظامیان ترکیه با نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان متحد آنهاست.
این کارشناس یادآور شده که در شرایطی که رویارویی بین روسیه و غرب گسترش یافته، اتحاد راهبردی با آنکارا و تهران برای مسکو از اهمیت خاصی برخوردار است و به همین دلیل روسیه حاضر است امتیازاتی را نیز در زمینه همکاری به ترکیه و ایران بدهد.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #ترکیه #سوریه #روسیه #پوتین #آنکارا #نکا #جمهوری #تهران #روسای #اردوغان #دوجانبه #عملیات #نظامی #منافع #عقیده #مشترک #بررسی #امروز #نظامیان #ادامه #یکدیگر #دولتی #گسترش #مناطق #سعیدوف #کارشناس #همکاری‌های #اقدامات #جانبه #یافته #آفرینان #ریاست #نخستین #روحانی #مواضع #اوضاع #هماهنگی #مذاکرات #داشتند #انتقاد #البته #همکاری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : هماهنگی مواضع با اردوغان و روحانی، در نخستین سفر پوتین بعد از انتخابات


X https://sport45.site/