تاریخ انتشار : جمعه 17 فروردین 1397 - ساعت : 12:20

کد مطلب: 235540 چاپ به اشتراگ گذاشتن

روسیه، برخلاف ایران، ترکیه را متحد نمی‌بیند/روزنامه روسی: کردها بزودی ناامید از آمریکا به سمت دمشق باز خواهند گشت

مازندمجلس: ملاقات 4 آوریل رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در وهله اول به عنوان روند بررسی مواضع طرفین در مورد سوریه معرفی می‌شود. مرحله جدید درگیری سوریه آغاز شده که عملیات نیروهای دولتی سوریه در غوطه شرقی و عملیات ترکیه در عفرین لحظات اصلی آن بودند.

مازندمجلس:
به گزارش نامه نیوز به نقل از روزنامه تجاری ار.ب.کا، تصرف غوطه از جمله در این رابطه شایان اهمیت است که راه برای از میان برداشتن گروه‌های اپوزيسيون در دو حوزه تشنج زدایی در جنوب غرب و در شمال حما باز مي‌شود که یا باید تسلیم شده یا دچار سرنوشت غوطه شوند. یعنی حرکت در جهت تقسیم نهایی کشور به مرکز صنعتی و فرهنگی تحت کنترل دولت (60 درصد اراضی و 80 درصد جمعیت) و مناطق دور افتاده تقسیم شده به 4 حوزه (استان ادلب تحت کنترل جبهه النصره، حوزه عملیات ترکیه، حوزه تحت کنترل "نیروهای دموکراتیک سوریه" در مناطق کرد نشین و حوزه مجاور رقه و کرانه شرقی فرات) در جریان است. دمشق همه این 4 حوزه را مناطق تحت اشغال بیگانه ارزیابی می‌کند.
اوضاع پیرامون مشارکت سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در آستانه ملاقات آنکارا به اندازه برفرض مشارکت دوجانبه ایران و روسيه شفاف بنظر نمی‌رسد. ایران و روسيه می‌توانند در مواردی (اساساً امور مربوط به دیگر کشورهای منطقه مانند اسرائیل یا عربستان سعودی) با یکدیگر اختلاف داشته باشند ولی در جبهه سوریه این روابط از مرز مشارکت فراتر رفته و در واقع به اتحاد تبدیل مي‌شود. ولی وضع روابط با ترکیه بغرنج‌تر است. ترکیه بلاتردید شریک مهمی است و همچنین بسیاری از گروه‌های اپوزيسيون سوریه با آن ارتباط دارند. همزمان با تضعیف نقش دیگر بازیکنان منطقه‌ای (چون عربستان سعودی) موضع ترکیه تقویت مي‌شود.
ولی ترکیه برخلاف ایران نمی‌تواند یک متحد باشد و عضویت در ناتو تنها علت ممکن نبودن اتحاد نیست. از آغاز ترکیه از یک طرف و ایران و روسيه از طرف دیگر در سنگرهای مختلف درگیری سوریه قرار داشتند و بسیاری از خطوط تقسیم کننده مربوط به این رویارویی تاکنون رفع نشده است.
موضع بردبار روسيه نسبت به عملیات ترکیه در عفرین می‌تواند به پیروزی راهبردی منجر شود. کردها پس از شکست سنگین می‌توانند به مذاکره با دمشق تن بدهند و آن وقت دیگر به حمایت آمریکایی‌ها نیازی نخواهند داشت. همچنین فرسایش جناح جنوبی ناتو شایان اهمیت است که ایران و روسيه هر دو به اندازه برابر به آن علاقه‌مند هستند.
همه عوامل برشمرده شده حاکی از آن است که برغم همه مشکلات موجود در همکاری سیاسی سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه، شانس توسعه مشارکت آنها حفظ مي‌شود. در هر حال ملاقات آنکارا واقعیت جالبی بود.
منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #ترکیه #روسيه #مشارکت #مي‌شود #سوریه #مناطق #روسیه #تقسیم #کنترل #سعودی #عربستان #مربوط #می‌توانند #نکا #روابط #همچنین #برخلاف #بسیاری #اتحاد #ملاقات #کردها #اپوزيسيون #گروه‌های #اهمیت #عملیات #روزنامه #آنکارا #شایان #سه‌جانبه #اندازه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : روسیه، برخلاف ایران، ترکیه را متحد نمی‌بیند/روزنامه روسی: کردها بزودی ناامید از آمریکا به سمت دمشق باز خواهند گشت


X https://sport45.site/