سازوکار تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کالای اساسی مشخص نیست

تاریخ انتشار : چهار شنبه 05 اردیبهشت 1397 - ساعت : 13:56

کد مطلب: 235667 چاپ به اشتراگ گذاشتن

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران :

سازوکار تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کالای اساسی مشخص نیست

مازندمجلس: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه سازوکار تخصیص ارز 3800 تومانی برای واردات کالاهای اساسی مشخص نیست، گفت: واردکنندگان کالای اساسی با نرخ ارز 4200 تومان ثبت سفارش می‌کنند.

مازندمجلس:کاوه زرگران گفت: علیرغم اینکه براساس بخشنامه‌های منتشر شده در روزهای اخیر نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی 3800 تومان تعیین شده است، اما واردکنندگان کالاهای اساسی از جمله روغن خام، ثبت سفارش خود برای واردات این کالا را با ارز 4200تومان انجام داده‌اند. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: البته در جلسه دو روز پیش ستاد تنظیم بازار عنوان شده است که واردکنندگان کالاهای اساسی فعلا برای واردات، همان دلار 4200 تومانی را پرداخت کنند و بعدا دولت تصمیم‌گیری می‌کند که چگونه مابه‌التفاوت 400 تومانی را به آنها پس دهد. 

وی افزود: دو روز پیش هم محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد که که معاون اول رئیس جمهور طی بخشنامه‌ای اعلام کرده که بانک برای واردات کالاهای اساسی نرخ ارز را بر مبنای 3800 تومان محاسبه می‌کند، اما مابه‌التفاوت آن به واردکننده را یا خود دولت می‌پردازد و یا اینکه بانک مرکزی بدهکار می‌شود. 

زرگران اظهار داشت: البته تا این لحظه چنین بخشنامه‌ای را دریافت نکرده‌ایم. 

* گرانی محصولات پتروشیمی 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به گران شدن دو محصول پتروشیمی گفت: براساس قانون، فرمول قیمت عرضه محصولات پتروشیمی در بورس قیمت جهانی آن محصول در  نرخ ارز است و از آنجا که عرضه این محصولات با دلار 4200 تومان برای شرکت‌های خصولتی‌ مقدور نیست، بنابراین دو محصول پپ و PET به میزان 2200 تومان در بازار آزاد گران شده است. 

وی افزود: در حال حاضر عرضه این دو محصول پتروشیمی در بورس کم شده و قیمت آن از  5700 به 5900 تومان در بازار سیاه افزایش یافته است.

وی افزود: همچنین شرکت‌های متعددی وجود دارد که از یوزانس خارجی استفاده کرده‌اند و کالا به کشور وارد کرده‌اند. 

زرگران بیان داشت: این شرکت‌ها بخشی از پول کالای وارداتی خود را پرداخت می‌کنند و بخش دیگر را در یک بازه زمانی مشخص 3 یا 6 ماهه باید پرداخت کنند که اکنون مشخص نیست که این شرکت‌ها باید با چه نرخی بدهی خود را به فروشنده خارجی بپردازند. 

به گزارش فارس، براساس بخشنامه معاون اول رئیس جمهور اسحاق جهانگیری، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است، مبلغ 30 هزار میلیارد ریال به تدریج و از طریق تخصیص تنخواه گردان در حساب ویژه‌ای که نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح می‌شود، واریز کند .

وزارت صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است، ساز و کار ثبت سفارش را به نحوی تنظیم نماید که کالاهای مشمول دریافت یارانه به صورت خودکار در برگ (فرم) ثبت سفارش مشخص و جهت تخصیص یارانه به صورت سیستمی به بانک مذکور ارسال شود. 

بانک مرکزی یارانه این اقلام را به ازای هر دلار 4000 ریال در زمان گشایش اعتبار به بانک عامل از محل اعتبار تخصیص یافته از حساب ویژه مذکور پرداخت می‌کند.

ب


منبع : فارس

برچسب ها : #کالاهای #تومان #واردات #اساسی #ارز #تخصیص #مرکزی #محصول #پرداخت #افزود #بازرگانی #نمایندگان #محصولات #یارانه #پتروشیمی #بازار #دلار #می‌کند #تومانی #تهران #براساس #زرگران #سفارش #جمهوری #شرکت‌ها #کرده‌اند #خارجی #اسلامی #یافته #گفت‌وگو #اعتبار #مذکور #البته #شرکت‌های #بخشنامه‌ای #جمهور #معاون #تجارت #واردکنندگان #دریافت #کالای #تنظیم #اینکه #مابه‌التفاوت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سازوکار تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کالای اساسی مشخص نیست


X https://sport45.site/